ΞΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Υποβιβάστηκε η Μπιλμπάο, στα πλέι οφ η Ανδόρα, σούπερ ο Βασιλειάδης (vids)

Η Μπιλμπάο γνώριζε πως το αποτέλεσμα του αγώνα με την Μπασκόνια θα έκρινε τον μπασκετικό βίο της. Νίκη=παράταση, ήττα=υποβιβασμός. Η Μπασκόνια δεν της χαρίστηκε (78-74). Πήρε το ροζ φύλλο και έστειλε την ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς στη δεύτερη κατηγορία της Ισπανίας! Η φιλοξενούμενη πήρε διαφορά 8 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, μόνο που η Μπιλμπάο έπαιζε...

Η Μπιλμπάο γνώριζε πως το αποτέλεσμα του αγώνα με την Μπασκόνια θα έκρινε τον μπασκετικό βίο της. Νίκη=παράταση, ήττα=υποβιβασμός.

Η Μπασκόνια δεν της χαρίστηκε (78-74). Πήρε το ροζ φύλλο και έστειλε την ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς στη δεύτερη κατηγορία της Ισπανίας!

Η φιλοξενούμενη πήρε διαφορά 8 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, μόνο που η Μπιλμπάο έπαιζε για τη ζωή της.

Γύρισε το παιχνίδι, προηγήθηκε με 71-67, 4:10 πριν το τέλος και 73-69, 2:59 προτού ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.

Την «μαχαιριά» στη Μπιλμπάο κατάφερε ο Ματ Τζάνινγκ. Το εύστοχο τρίποντό του, με 6 δευτερόλεπτα στο ρολόι, έφερε τη Μπασκόνια στο +3 (76-73).

Ο Πουαριέ σημείωσε 15 πόντους, ο Χουέρτας 11 και ο Σενγκέλια 10 για τη Μπασκόνια, ενώ για τη Μπιλμπάο ο Τζόναθαν Ταμπού είχει 18 ποντους και ο Ντέγιαν Τοντόροβιτς 17.

Η Τενερίφη του Φώτη Κατσικάρη και υπό την ηγεσία του Κώστα Βασιλειάδη, επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 86-81 και ένα αποφασιστικό βήμα για τη συμμετοχή της στα πλέι οφ. Ο Ελληνας σούτινγκ γκαρντ τελείωσε το ματς με 19 πόντους (1/1 διπ., 4/9 τριπ., 5/6 βολές, 6 ριμπ., 3 ασίστ και το κρίσιμο τρίποντο, ένα λεπτό πριν από τέλος, το οποίο έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην Τενερίφη (81-76). Με τον κόσμο να αναφωνεί «MVP, MVP» και τον Βασιλειάδη να δηλώνει πως «θέλουμε να πάμε στα πλέι οφ και θα πολεμήσουμε γι’ αυτό». Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στο σκορ, μολονότι στο ημίχρονο έχανε με διαφορά 14 πόντων (46-32).

Στο μεταξύ, η Ανδόρα του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς οριστικοποίησε την παρουσία της στα πλέι οφ. Επικράτησε της Χιπουθκόα με 94-81, με πρώτο σκόρερ τον Φερνάντεθ με 12 πόντους. Ο Γιάνκοβιτς σκόραρε 7 πόντους (2/4 διπ., 1/4 τριπ., 2 ασίστ).