ΞΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Ζαλγκίρις Κάουνας: Κυπελλούχος Λιθουανίας για το 2020

Η Ζαλγκίρις Κάουνας κατάφερε μετά από ένα εύκολο όπως εξελίχθηκε έργο να φτάσει στην κατάκτηση του Κυπέλλου της Λιθουανίας, επικρατώντας της  Λιέτουβος Ρίτας με 80-60. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τα “δόντια” τους. Χωρίς να έχουν κάτι εντυπωσιακό σε όλο συνολικά το πρώτο ημίχρονο είτε στην επίθεσή τους, είτε στην άμυνα είχαν σταθερά μια απόσταση “ασφαλείας”...

Η Ζαλγκίρις Κάουνας κατάφερε μετά από ένα εύκολο όπως εξελίχθηκε έργο να φτάσει στην κατάκτηση του Κυπέλλου της Λιθουανίας, επικρατώντας της  Λιέτουβος Ρίτας με 80-60.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τα “δόντια” τους. Χωρίς να έχουν κάτι εντυπωσιακό σε όλο συνολικά το πρώτο ημίχρονο είτε στην επίθεσή τους, είτε στην άμυνα είχαν σταθερά μια απόσταση “ασφαλείας” από την ομάδα της Ρίτας και οι δύο ομάδες χωριζόντουσαν για μόλις 3 πόντους στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους (39-36).

Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε δικαιωματικά μόνο στη Ζαλγκίρις. Με όπλο της την τρομερή άμυνα, δέχθηκε μόλις 7 πόντους σε όλη την τρίτη περίοδο. Αυτό τους έδωσε “κεφάλι” στο προβάδισμα και με αυτόν τον τρόπο έφτασαν στην εύκολη επικράτηση με 80-60.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ουλάνοβας με 13 πόντους και ΛεΝτέι με εξίσου 13 πόντους και τεράστια συνεισφορά στον τομέα της άμυνας.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είχαν σε καλή μέρα τον Κρούζας που σημείωσε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 39-36, 60-43, 80-60