ΜΠΑΣΚΕΤ

Ζαλγκίρις Κάουνας- Παναθηναϊκός 67-81: Ολική επαναφορά (vid)

Σπουδαία εμφάνιση και μεγάλη νίκη για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς στο Κάουνας επί της φορμαρισμένης Ζαλγκίρις που τον φέρνει ακόμα ψηλότερα στη βαθμολογία. Μεγάλη εμφάνιση από τον Γουίλιαμς, έδειξε χαρακτήρα και προσωπικότητα η ελληνική ομάδα

Την αγωνιστική του άνοδο πιστοποίησε ο Παναθηναϊκός που μπορεί πλέον να μιλάει για αναπροσαρμογή στόχων καθώς αρχίζει να βλέπει την οχτάδα.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη στο Κάουνας επί της Ζαλγκίρις (81-67) και μάλιστα με τρόπο θριαμβευτικό, κυρίαρχο κι ενίοτε ισοπεδωτικό. Φοβερό πρώτο μέρος από τους «πράσινους» όταν κι έχτισαν τη διαφορά χάρη στην τρομερή τους άμυνα. Οι «πράσινοι» άντεξαν στο «ξύλο» της Ζαλγκίρις στο δεύτερο μέρος και κάθε φορά που οι Λιθουανοί απειλούσαν, έβρισκαν τις λύσεις και ξέφευγαν.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ο Ντέρικ Γουίλιαμς που κράτησε την ομάδα στο δύσκολο τρίτο δεκάλεπτο και ήταν ο πρώτος σκόρερ. Ο χαρακτήρας του Μπέικον φάνηκε στις κρίσιμες στιγμές, μεγάλη εμφάνιση κι από τον Γουόλτερς, σημαντική η προσφορά του Παπαγιάννη όπως και του Λι. Πλέον οι «πράσινοι» πάνε με άλλη ψυχολογία στο ΣΕΦ για το ντέρμπι αιωνίων της Δευτέρας (5/12).

Το πρώτο ημίχρονο του Παναθηναϊκού ήταν ΜΑΓΙΚΟ. Με όπλο τη σπουδαία άμυνα που έβγαλε τελείως από το ρυθμό και το παιχνίδι της την Ζαλγκίρις αλλά και με προσεκτικές όσο και στοχευμένες επιθέσεις, οι «πράσινοι» ξέφυγαν πρώτα με 14-6 στο 5’30’’ κι έβγαλαν ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο με 27-11!

Στο διάστημα αυτό ο Παναθηναϊκός έδινε ρεσιτάλ με 8/11 δίποντα και 3/5 τρίποντα ενώ η Ζαλγκίρις είχε 5/15 σουτ. Όμως είναι εντυπωσιακό ότι είχε «τιμωρήσει» τα λάθη των Λιθουανών παίρνοντας 8 πόντους απ’ αυτά και χάρη στα 3 κλεψίματα που είχε κάνει.

Ο Ντουέιν Μπέικον «τραβούσε» στο πρώτο μέρος την επίθεση των «πράσινων» (11 πόντοι) που μάλιστα έκαναν το πρώτο τους λάθος στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης!

Στο 13’30’’ η ελληνική ομάδα είχε ξεφύγει με double score (36-18) και παρά τα «σημάδια ζωής» που έδωσαν οι Λιθουανοί (με 2/2 τρίποντα μείωσαν σε 40-28) ο έλεγχος δε χάθηκε. Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο μέρος στο 44-28 παίζοντας το απόλυτο μπάσκετ, αμυντικά κι επιθετικά. Και με επιθετική πολυφωνία: Πίσω από τους 11 πόντους του Μπέικον οι 7 του Πονίτκα (πόση ενέργεια έβγαλε αυτό το παιδί…), οι 6 του Γουίλιαμς, οι 5 που είχαν τόσο ο Γουόλτερς όσο και ο Λι δείχνουν αλλά και οι 4 τόσο από Παπαγιάννη όσο και από Γκουντάιτις δείχνουν τον πλουραλισμό του Παναθηναϊκού που πήρε λύσεις από πολλούς παίκτες.

Η Ζαλγκίρις καθηλωμένη στα 9/33 σουτ (6/19 δίποντα εκ των οποίων 1/8 στο δεύτερο δεκάλεπτο) ξεχώρισε μόνο για τα επιθετικά της ριμπάουντ (7 συνολικά) καθώς ουσιαστικά ήταν εκτός ρυθμού.

Οι Λιθουανοί προσπάθησαν και πάλι να πλησιάσουν και πήγαν ως το -13 (σκορ 34-47)  αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε αμέσως (54-36) εξακολουθώντας να ελέγχει τον αγώνα κι ας μην σκόραρε στον ίδιο ρυθμό με το πρώτο δεκάλεπτο. Τα επιθετικά ριμπάουντ της Ζαλγκίρις εξακολουθούσαν να είναι πρόβλημα ενώ και οι «πράσινοι» θα έπρεπε να βρουν επιθετικές λύσεις.

Με το σκορ στο 54-41 υπέρ του Παναθηναϊκού στο 27’ η ελληνική ομάδα είχε 3/9 σουτ και μόλις 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ζαλγκίρις είχε αρχίσει να ανεβάζει την ένταση και ο Παναθηναϊκός έκανε πλέον αρκετά λάθη με αποτέλεσμα στο 28’ η διαφορά να πέσει μετά από πολλή ώρα σε μονοψήφιο αριθμό (54-45).

Και τα πράγματα άρχισαν να γίνονται πολύ επικίνδυνα όταν με το τέταρτο τρίποντο του Κίναν Έβανς (κορυφαίος των Λιθουανών) οι γηπεδούχοι απειλούσαν, πλέον, ευθέως τον Παναθηναϊκό (54-48).

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 14 από τους 16 πόντους του Παναθηναϊκού στην 3η περίοδο κράτησε την ομάδα που ξέφυγε και πάλι με 60-50, αλλά τα πράγματα είχαν αλλάξει.

Η Ζαλγκίρις είχε πετύχει 25 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (28 είχε σε όλο το πρώτο μέρος), άρχισε να σκοράρει με άνεση από την περιφέρεια (4/8 τρίποντα ενώ είχε 3/10 στο πρώτο ημίχρονο) ενώ ο Παναθηναϊκός είχε πλέον περισσότερα λάθη από τους Λιθουανούς: Με τα πέντε που έκανε στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε τα 7 ενώ σε δεύτερη και τρίτη περίοδο η Ζαλγκίρις έκανε μόνο ένα (είχε 4 στο πρώτο δεκάλεπτο).

Οι γηπεδούχοι κατέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (60-56) καθώς είχε γίνει πολύ σκληρό το παιχνίδι, με πολλές επαφές από την πλευρά τους και ο Παναθηναϊκός έπρεπε να αντέξει. Κι έδειχνε να αντέχει όταν περίπου πέντε λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης ξέφυγε με 70-61  ενώ 2’50’’ για τη λήξη αποσπάστηκε ακόμα περισσότερο (77-65). Ήταν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 28-44, 53-60, 67=81

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις):  Έβανς 18, Λεκαβίτσιους, Χέις 10, Σμιτς 2, Μπιρούτις 4, Λουκοσιούνας 3, Μπραζντέικις 8, Ντίμσα 4, Κάβανο 3, Μπουτκεβίτσιους 6, Ουλανόβας 10

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 2, Γουόλτερς 11, Λι 5, Παπαγιάννης 6, Γουίλιαμς 25, Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 19, Πονίτκα 9, Γκουντάιτις 4

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ζαλγκίρις Κάουνας- Παναθηναϊκός 67-81: Ολική επαναφορά (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College