ΜΠΑΣΚΕΤ

Ζαλγκίρις- Ολυμπιακός 72-74: Νέα νίκη, ολοταχώς προς το πλεονέκτημα (vid)

Μαθηματική πρόκριση στα PlayOffs για τον Ολυμπιακό μετά το διπλό στο Κάουνας με τον εκπληκτικό Βεζένκοφ (25 πόντοι με 9/9 δίποντα) να βάζει το νικητήριο καλάθι

Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Κάουνας (74-72) αλλά επιστρέφει στην Ελλάδα με τη σκέψη ότι σε δύο μήνες θα βρίσκεται πάλι εκεί όπου θα διεξαχθεί το φάιναλ φορ.

Πλέον ο Ολυμπιακός προκρίθηκε και μαθηματικά στα PlayOffs και ταυτόχρονα έκανε ακόμα ένα βήμα προς το πλεονέκτημα της έδρας προκειμένου να κριθεί το εισιτήριο για το Κάουνας (19-21 Μαϊου) στο ΣΕΦ. Ο Σάσα Βεζένκοφ πέτυχε το νικητήριο καλάθι με 6’’ για τη λήξη κι έβαλε σφραγίδα σε μια μεγάλη εμφάνιση (25 πόντοι με 9/9 δίποντα) απαντώντας την Ζαλγκίρις που είχε κάνει επική αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο ΜακΚίσικ είχε 18 πόντους ενώ ο Μουσταφά Φαλ και Τόμας Γουόκαπ έκαναν σπουδαία δουλειά δημιουργικά (από 7 ασίστ ο καθένας). Πολύ καλό παιχνίδι αμυντικά από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Ο Ουλανόβας αστόχησε στο τελευταίο σουτ. Χωρίς τον Σλούκα αγωνίστηκαν οι «ερυθρόλευκοι».

Το ζήτημα που είχε να λύσει ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος ήταν το ριμπάουντ. Εκεί ήταν η «ζημιά» καθώς η Ζαλγκίρις είχε 4 επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο και 9 στο πρώτο ημίχρονο, δηλαδή δύο παραπάνω στη ρακέτα του Ολυμπιακού (που είχε 7 αμυντικά).

Η άμυνα των Πειραιωτών δεν ήταν κακή, το αντίθετο, αλλά όσο δεν εξασφαλιζόταν το ριμπάουντ τα πράγματα γίνονταν δύσκολα. Ο Σάσα Βεζένκοφ με 9 πόντους κράτησε τον Ολυμπιακό στο πρώτο δεκάλεπτο (17-15 για τους γηπεδούχους) ενώ στο δεύτερο ανέλαβαν δράση δύο παίκτες.

Οι Σακίελ ΜακΚίσικ και Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 20 από τους 25 πόντους της ομάδας στη δεύτερη περίοδο ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές. Ο «Σακ» πέτυχε 13 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και «διέλυσε» την άμυνα των Λιθουανών με το κάθετο παιχνίδι του. Ο Λαρεντζάκης πέρα από τους 7 πόντους έπαιξε σπουδαία ατομική άμυνα επάνω στον Ουλανόβας αλλά και ομαδική με τις βοήθειες που έδινε

Και μπορεί σε όλο το πρώτο μέρος η Ζαλγκίρις να πήρε 11 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ αλλά η πίεση στην άμυνα έφερε καλά αποτελέσματα στον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 9 κλεψίματα στο πρώτο ημίχρονο και 6 στο δεύτερο δεκάλεπτο, υποχρέωσαν την Ζαλγκίρις σε 13 λάθη (!) σε 20 αγωνιστικά λεπτά από τα οποία πήραν 15 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο μέρος με 40-34 και με την «υποψία» ότι είχε πάρει τον έλεγχο του αγώνα.

Η δημιουργία του Φαλ και η εκτελεστική ικανότητα του Βεζένκοφ (8 σερί πόντοι και 10 συνολικά στο διάστημα αυτό) έφεραν τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +10 (σκορ 56-44) στο 26’30’’. Ο Ολυμπιακός είχε αρχίσει πλέον να βρίσκει το ρυθμό του καθώς όλα λειτουργούσαν στην εντέλεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Η 7η ασίστ του Γουόκαπ απέφερε τον 21ο πόντο του Βεζένκοφ και ο Ολυμπιακός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 61-49. Οι Πειραιώτες είχαν φτάσει στις 21 ασίστ, είχαν υποχρεώσει σε 18 λάθη τους Λιθουανούς (από τα οποία είχαν πάρει 21 πόντους) ενώ για πρώτη φορά είχαν τον έλεγχο στα ριμπάουντ (8 με τέσσερα επιθετικά μάλιστα έναντι 5 των γηπεδούχων).

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σμιτς κι άλλα τόσα από τον Μπουτκεβίτσιους και τον Ντίμσα έδωσαν ενέργεια στην Ζαλγκίρις που άρχισε να μειώνει τη διαφορά και πλησίασε στο 67-65 στα μισά της τελευταίας περιόδου. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει τη συγκέντρωσή του και μάλλον αδικαιολόγητα οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν σα να μην περίμεναν την αντίδραση των γηπεδούχων.

Ο Ντίμσα ισοφάρισε σε 69-69 στο 37’ και ο αγώνας πήγε πάλι από την αρχή με επιμέρους σκορ 20-8 σε 7 λεπτά για τους γηπεδούχους. Ο ΜακΚίσικ είχε 1/2 βολές και οι Λιθουανοί αστόχησαν σε δύο τρίποντα με Πολονάρα και Ντίμσα.

Ο Ολυμπιακός έκανε λάθος, ο Μπουτκεβίτσιους αστόχησε αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το τρίποντο του Σμιτς (1’12’’ για το τέλος) έδωσε προβάδισμα στην Ζαλγκίρις (72-70). Ο ΜακΚίσικ κέρδισε τρεις βολές (με 50,8’’ για τη λήξη) αλλά ευστόχησε στις 2 και ισοφάρισε σε 72-72. Ο Λαρεντζάκης και ο Βεζένκοφ έπαιξαν πολύ καλή άμυνα επάνω στον Ουλανόβας και ο Ολυμπιακός απέκτησε την κατοχή με 28,9’’ για το τέλος του αγώνα.

Μεγάλο καλάθι από τον Σάσα Βεζένκοφ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό ενώ απέμεναν 6’’ για το τέλος και η νίκη ήταν γεγονός μετά από άστοχη προσπάθεια του Ουλανόβας

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 34-40, 49-61, 72-74

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Λεκαβίτσιους 5, Χέις, Σμιτς 18, Μπιρούτις 3, Μπραζντέικις 5, Πολονάρα 5, Ντίμσα 17, Μπουτκεβίτσιους 7, Ουλανόβας 12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3, Κάνααν 2, Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 7, Φαλ 6, Βεζένκοφ 25, Παπανικολάου 8, Πίτερς 2, Μπλακ, ΜακΚίσικ 18

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ζαλγκίρις- Ολυμπιακός 72-74: Νέα νίκη, ολοταχώς προς το πλεονέκτημα (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College