ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΩΤΑΚΗΣ

Άρης: Ήττα χειρότερη και από αυτή με Παναθηναϊκό

Άρης: Αφέλεια που μας θύμισε τον… παλιό κακό Άρη, παρουσίασε η ομάδα του Άκη Μάντζιου στην Τρίπολη κάτι που σίγουρα ξένισε, καθώς μας είχε πείσει πως είχε αποβάλλει αυτή την κακή συνήθεια. Για περίπου 60 λεπτά ο Άρης σε έκανε να τρίβεις τα μάτια σου για το πόσο εύκολα θα φτάσει σε μία σπουδαία νίκη...

Άρης: Αφέλεια που μας θύμισε τον… παλιό κακό Άρη, παρουσίασε η ομάδα του Άκη Μάντζιου στην Τρίπολη κάτι που σίγουρα ξένισε, καθώς μας είχε πείσει πως είχε αποβάλλει αυτή την κακή συνήθεια.

Για περίπου 60 λεπτά ο Άρης σε έκανε να τρίβεις τα μάτια σου για το πόσο εύκολα θα φτάσει σε μία σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της 5ης καλύτερης ομάδας στο πρωτάθλημα (σαφώς ανώτερη από ότι ο Παναθηναϊκός) και πιο φορμαρισμένης το τελευταίο διάστημα.

Και ξαφνικά, μέσα σε πέντε λεπτά χάθηκαν όλα και κυρίως δεν υπήρξε αντίδραση, παρότι απέμεναν παραπάνω από 20 λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις. Χειρότερο συναίσθημα ακόμη κι από την ήττα από τους «πράσινους» τους οποίους ο «Θεός του πολέμου» έπαιζε μονότερμα επί 90 λεπτά.

Ο Άρης μας έχει συνηθίσει στο να «ρίχνει» την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος, όμως δεν μας έχει συνηθίσει να κάνει τόσο σοβαρά ατομικά λάθη. Ακόμη κι αν ο αντίπαλός του κερδίζει έδαφος στο γήπεδο η ομάδα του Μάντζιου δεν απειλείται σχεδόν καθόλου και τις περισσότερες φορές φτάνει στις νίκες.

Αυτή τη φορά περισσότερο ρίχνω τις ευθύνες στους παίκτες, που νόμιζαν μάλλον ότι τελείωσε το ματς και ήταν πολύ χαλαροί. Μέγα λάθος αφού δεν είχαν καταφέρει να αξιοποιήσουν τις αρκετές κλασικές ευκαιρίες που είχαν δημιουργήσει νωρίτερα ώστε να «τελειώσουν» το παιχνίδι με δεύτερο γκολ.

Δεν νομίζω ότι θέλει ιδιαίτερες εντολές από τον προπονητή για να μην δείξεις τέτοιες ολιγωρίες στα στημένα (1-1) ή σε μια αντεπίθεση (2-1).

Στον Μάντζιο μπορώ να καταλογίσω ότι δεν «φρέσκαρε» την ομάδα λίγο νωρίτερα αφού από τα πρώτα λεπτά του Β’ μέρους ο Άρης δεν είχε το ίδιο νεύρο. Ειδικά από τη στιγμή που ο Ράσταβατς με τις αλλαγές των Ιγκλέσιας, Αλί Μπαμπά και Ριέρα άλλαξε την εικόνα της ομάδας του που άρχισε να φτάνει με αξιώσεις στην περιοχή των «κίτρινων».

Ο Έλληνας τεχνικός πρόλαβε μεν να περάσει στο ματς τον Ματίγια δύο λεπτά πριν την ισοφάριση (ενισχύοντας τη γραμμή των χαφ) όμως η ομάδα του έδειξε χαμένη μέχρι αφομοιώσει το νέα σχήμα. Και εκεί έγινε η «ζημία». Η ασυνεννοησία και τα κενά στο 1-1 δεν επιτρέπονται για μια ομάδα που φέτος κάνει πρωταθλητισμό. Και ο Άρης το έχει αποδείξει αυτό, όμως όταν γνωρίζει τέτοιες ήττες όπως η χθεσινή, αλλά και αυτή με τον Παναθηναϊκό, κινδυνεύει να γκρεμίσει ό,τι με κόπο έχτισε.

Επίσης δεν γίνεται να μην υπάρχει ουσιαστική αντίδραση όταν απομένει ένα ολόκληρο 20λεπτο για το τέλος. Θα ήταν πολύ διαφορετικό μια ισοπαλία από μια ήττα για ψυχολογικούς λόγους. Ο Άρης όμως δεν έκανε σχεδόν ούτε υποψία φάσης ως το φινάλε, δείχνοντας εμφανώς επηρεασμένος ψυχολογικά. Και σε αυτό ευθύνη φέρει ο προπονητής γιατί δεν την αφύπνισε.

Ψυχραιμία, παρά τα «δώρα» στους διώκτες του ο «Θεός του πολέμου» παραμένει ψηλά και με σωστή διαχείριση μπορεί να μείνει ανεπηρέαστος. Η ήττα στο πρωτάθλημα περιμένω να λειτουργήσει σαν «κρύο ντους» ενόψει του επαναληπτικού του Κυπέλλου (ίδιος αντίπαλος ίδιο γήπεδο) και η ομάδα να πάρει μια πιο εύκολη πρόκριση από ότι αν κέρδιζε χθες.

Περιμένω επίσης αλλαγές ώστε παίκτες που το έχουν ανάγκη, όπως ο Γκάμα να πάρουν «ανάσες». Κι αυτό καθώς θα είναι πολύ σημαντικό να είναι ξεκούραστοι ενόψει του ντέρμπι που θα ακολουθήσει με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Ένας ματς, απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν «πατάει» καλά μεν, όμως ο Άρης είναι εκείνος που θα καθορίσει το αποτέλεσμά του. Ο καλός Άρης μπορεί να πάρει αποτέλεσμα που θα τον θέσει σε ευνοϊκή «τροχιά» ώστε κλείσει την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος με θετικό τρόπο.

ΥΓ: Καθαρό πέναλτι η φάση με τον Ρόουζ στο 72′. Ούτε στο VAR δεν πήγε όμως ο Φωτιάς. με τον Ατρόμητο όμως πανεύκολα δόθηκε πέναλτι το χέρι του Γάλλου ενώ με τον ΠΑΣ ακυρώθηκε το ίδιο εύκολα το γκολ του Μαντσίνι

ΥΓ1: Σημαντική η συμμετοχή του Κώστα Μήτρογλου. Ο «πιστολέρο» δεν μπόρεσε να «φανεί» ιδιαίτερα στο 10λεπτο που αγωνίστηκε (αν και «μάζεψε» γύρω του αμυντικούς) όμως τη δεδομένη στιγμή δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι άρχισε να παίρνει χρόνο άμεσα και αυτό θα τον βοηθήσει ώστε να φτάσει γρηγορότερα σε ένα καλό επίπεδο ετοιμότητας.

ΥΓ2: Μέχρι τώρα τον Παναθηναϊκό τον βοηθούσαν για να νικάει. Αυτή φορά απέναντι στην Λαμία, τον βοήθησαν για να μην χάσει. Άλλο ένα χέρι παίκτη του μέσα στην περιοχή και πάλι όμως ήταν σε… φυσική θέση όπως απεφάνθη η διαιτησία. Έστω κι έτσι η ομάδα του Μπόλονι μείωσε κατά έναν ακόμη βαθμό, αφού ο Άρης της έδωσε το δικαίωμα.

Αλέξανδρος Κωτάκης: Όλα τα μπλογκ του συντάκτη

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη ARIS F.C. (@arisfc_official)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης: Ήττα χειρότερη και από αυτή με Παναθηναϊκό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.