ΑΡΗΣΤΟΣ

ΑΡΗΣτος: Ας μην χαίρονται οι ανταγωνιστές του Άρη!

ΑΡΗΣτος: Το είχαμε επισημάνει ότι όταν έχεις πολλές φάσεις, και ευκαιρίες δεν φτάνει πάντα μόνο ένα γκολ γιατί κάποτε θα το πληρώσεις.

ΑΡΗΣτος: Ενας ΑΡΗΣ, που προηγήθηκε 0-1, είχε ευκαιρίες να κάνει το 0-2 για να κλειδώσει τη νίκη και για εξήντα λεπτά είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, κατάφερε να χάσει.

Και στην Τρίπολη ο ΑΡΗΣ το πλήρωσε ακριβά αφού από μια στημένη φάση και μια καλή αντεπίθεση του αντιπάλου δέχθηκε τα δύο γκολ αποσυντονίστηκε και έχασε το παιχνίδι.

Ένα παιχνίδι που ξεκίνησε όπως συνήθως με τον Άρη να επιτίθεται να δημιουργεί φάσεις και να μην αφήνει τον αντίπαλο του να τον απειλήσει ούτε μια φορά. Έβαλε το γκολ αλλά μέχρι εκεί. Κανείς δεν μπορούσε να περιμένει με βάση την εικόνα των δυο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο, ότι στην επανάληψη θα συνέβαινε αυτό που συνέβη.

Υπάρχουν και δύο φάσεις όμως που ο διαιτητής θα μπορούσε να δώσει πέναλτι υπέρ του ΑΡΗ σε σπρώξιμο πάνω στον Ρόουζ αρχικά και μετά πάνω στο Μάνο. Ούτε το VAR είδε κάτι….

Τα αίτια της ήττας όμως δεν ήταν η διαιτησία.

Θα ήταν κακό να ψάχνουμε δικαιολογίες αλλού.

Κατ’ αρχάς ο ΑΡΗΣ έπεσε στη παγίδα του αντιπάλου. Ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχε όπως είδαμε όλοι τον έλεγχο, στο β’ ο προπονητής της Τρίπολης έκανε γρήγορα αλλαγές φρέσκαρε την ομάδα του, ανέβασε την απόδοση και γύρισε το ματς . Αντίθετα ο ΑΡΗΣ που είχε πιστέψει ότι θα κερδίσει και θα κρατήσει σχετικά εύκολα το 1-0 όπως και σε άλλα παιχνίδια γιατί είδε ότι στο α ημίχρονο δεν απειλήθηκε καθόλου, χαλάρωσε έχασε τη συγκέντρωση του και έγινε αυτό που δεν περίμενε.

Οι αλλαγές του Μάντζιου δεν βοήθησαν καθόλου, το αντίθετο ίσως. Η ομάδα έδειχνε μπλοκαρισμένη και κυρίως κουρασμένη χωρίς καθαρό μυαλό και μοιραία έχασε το παιχνίδι της.

Όμως αυτά στο ποδόσφαιρο συμβαίνουν. Και οι άλλοι μπάλα παίζουν! Και ούτε ο Άκης Μάντζιος που κάνει εκπληκτική πορεία φέτος, με μία-δύο κακές εμφανίσεις και ήττες έγινε κακός προπονητής ούτε οι παικταράδες του ΑΡΗ, γιατί είναι παιχταράδες, ξέχασαν τη μπάλα που ξέρουν και έγιναν άχρηστοι.

Μια κακή μέρα για όλους, δεν είχαν τη διάρκεια που έπρεπε σ’ όλο το ματς, σε 4 λεπτά βγήκανε και οι δύο φάσεις στους αντιπάλους και τέλος.

Υποχρέωση όλων να ηρεμήσουν κυρίως να ξεκουραστούν και να κοιτάξουν το επόμενο παιχνίδι Κυπέλλου και να τελειώσουν αυτό που άρχισαν στο Βικελίδης. Μετά να δούνε με ακόμη πιο καθαρό μυαλό το ντέρμπι του ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ.

Δεν χρειάζεται ούτε απογοήτευση ούτε κυρίως γκρίνια. Εχει αποδείξει η ομάδα το ποσό καλή είναι και τι ποδόσφαιρο μπορεί να παίξει.
Ας μη χαίρονται οι ανταγωνιστές της ομάδας γιατί σύντομα θα βρεθούν στο γήπεδο ξανά και εκεί θα ξεκαθαρίσουν πολλά.