ΑΡΗΣτος: Κρίμα κι άδικο! Δε γίνονται αυτά που ζούμε με τον Άρη!

ΑΡΗΣτος: Μετά από εκείνο το Αυγουστιάτικο βράδυ πριν δύο χρόνια που ο ΑΡΗΣ βίωσε μια μεγάλη ποδοσφαιρική αδικία με τον αποκλεισμό του από την Νορβηγική Μόλντε στο europa league έγινε και φέτος κάτι παρόμοιο με τον αποκλεισμό του από την Αστάνα!

ΑΡΗΣτος: Στη ουσία τρίτωσε το κακό αφού ενδιάμεσα αποκλείστηκε και πέρσι άδοξα απ την άσημη Ουκρανική Κοβαλίβκα, για το Europa League.

ΑΡΗΣτος: Τρεις συνεχόμενες σεζόν δυστυχώς ο ΑΡΗΣ δεν μπορεί να προχωρήσει στην Ευρώπη έχοντας καταφέρει να προκριθεί μόνο μια φορά κόντρα στην ΑΕ Λεμεσου.

Φέτος όμως – όπως και με τη Μόλντε– ήταν κρίμα κι άδικο αυτό που έγινε!
Μετά από 17 μήνες λόγω πανδημίας, ο κόσμος του ΑΡΗ γύρισε στο γήπεδο και έζησε μια ποδοσφαιρική βραδιά θρίλερ, με δυστυχώς κακό τελος!

Τι έχει ζήσει ο οπαδός του ΑΡΗ τα τελευταία χρόνια σε κρίσιμα ματς! Δεν γινονται αυτά!
Γκολ στο τέλος του αγώνα απο ΑΕΚ και Ολυμπιακο και αποκλεισμούς στο κύπελο, γκολ από ΠΑΟΚ δυο φορές στις καθυστερήσεις στη Τούμπα και ισοπαλίες σαν ήττες, αποκλεισμός στη παράταση απο Μόνλτε ενώ “γύρισε” το 3-0 και τέλος το γκολ της Αστάνα στο 120 και να μη μπορεί έστω να διεκδικήσει τη πρόκριση στα πέναλτυ…μια πρόκριση που δικαιούταν να πάρει.

Η ομάδα τα έκανε όλα, ή σχεδόν ολα! Έιχε 30 τελικές, 2 γκολ, 18 κόρνερ και για μεγάλα διαστήματα ακόμη και 80% κατοχή μπάλας! Μπήκε αποφασισμένη να ισοπεδώσει την αντίπαλο και από το πρώτο λεπτό άρχισε κυριολεκτικά να την σφυροκοπάει, κλείνοντάς τη στη περιοχή και έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Όλα έδειχναν ότι τα γκολ ήταν θέμα χρόνου να έρθουν. Με μετα από ασφυκτική πίεση και σωρεία χαμένων ευκαιριών ο ΑΡΗΣ κατάφερε να πετύχει 2 γκολ και να φέρνει την υπόθεση πρόκριση στα ίσα με τη σιγουριά ότι και το τρίτο γκολ ήταν θέμα χρόνου!

Κάνεις δεν περίμενε το πως θα εξελισσόταν όπως τελικά εξελίχθηκαν τα πράγματα. Ούτε και ο πιο αισιόδοξος οπαδός της Αστάνα αλλά ούτε και ο πιο κομπλεξικός αντιαρειανός που μπορεί να υπάρχει και να ήθελε να γίνει αυτό που έγινε.

Ο Ιταλός διαιτητής που δεν έδωσε στην.αρχή του παιχνιδιού καθαρό πέναλτυ σε ανατροπή του Μάνου, άφηνε σ όλο το ματς να κάνουν καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι,σφύριζε ανάποδα, έβγαλε με απίστευτη ευκολία δύο κάρτες και απέβαλε τον Ματέο Γκαρσία με αποτέλεσμα να σταματήσει τον επιθετικό μονόλογο του Θεού του πολέμου. Σαν να μην έφτανε αυτό αρνήθηκε και δεύτερο καθαρό πέναλτυ ανατροπή Μπερτόγλιο στο τέλος των καθυστέρησεων του αγώνα για να πάει στη παράταση.

Με παίχτη λιγότερο, και στη παράταση ο ΑΡΗΣ έδειχνε ότι ήταν η καλύτερη ομάδα, έχασε πάλι μια φοβερή ευκαιρία να κάνει το 3-0 με τον Δημήτρη Μάνο αλλά λίγα δευτερόλεπτα πριν πάμε πέναλτυ, στο 120, πάλι ο Ιταλός τραγικός διαιτητής ανακάλυψε ένα φάουλ έξω απ’ τη περιοχή του ΑΡΗ , από το οποίο ήρθε το γκολ “μαχαίρια στη καρδιά” όλων, γράφοντας τον επίλογο σ αυτό το θρίλερ ,το επαναληπτικό παιχνίδι για το europa league conference.
Μεγάλη ποδοσφαιρική αδικία!

Ο ΑΡΗΣ συνολικά ήταν πολύ καλύτερος απ την Αστάνα και στα δύο παιχνίδια. Εκεί στο Καζακστάν έχασε το ματς από δύο στιγμές αδράνειας ενώ είχε κατοχή μπάλας και ευκαιρίες που θα μπορούσε να ήταν μπροστά στο σκορ και έτσι έκανε τα εύκολα δύσκολα. Εδώ στο καυτό Κλεάνθης Βικελίδης ,πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις και από ατυχία και κακή διαιτησία αποκλείστηκε.

Η ομάδα ήταν και είναι πολύ καλή! Η προσθήκη του εξαιρετικού από κάθε άποψη χθες βραζιλιάνου στόπερ Φαμπιάνο έδειξε ότι φέτος θα είναι ακόμη καλύτερη η άμυνα.
Αν και οι άλλοι παίχτες (Ιντούρμπε-Λουμορ-Εντιαγέ) που θα ενσωματωθούν στην ομάδα μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος είναι τόσο καλοί όσο λέει το βιογραφικό τους, μαζί με κάποια προσθήκη ακόμη στην επίθεση, τότε προβλέπεται μια ονειρεμένη χρονιά για τον Θεό του πολέμου!

Ο οργανισμός ΑΡΗΣ ενωμένος (διοίκηση, τεχνική ηγεσία, ποδοσφαιριστές και λαός) μπορεί να δέχθηκε ένα μεγάλο πλήγμα απ τον πρόωρο αποκλεισμό του στην Ευρώπη, είναι όμως υποχρεωμένος, να κοιτάξει τη συνέχεια βάζοντας φέτος ακόμη πιο ψηλά τον πήχη περισσότερο από κάθε άλλη χρονιά γιατί μπορεί να τα καταφέρει.

Τίποτε λιγότερο απο μια θέση παραπάνω απ τη περσινή σεζόν και κατάκτηση ενός τουλάχιστον τίτλου.