ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΡΓΩΜΕΝΟΣ

Αϊντχόφεν – Ολυμπιακός: Είναι αυτές οι βραδιές… (vid)

Ο Δημήτρης Μαργωμένος σχολιάζει την πρόκριση που πήρε ο Ολυμπιακός στο ματς Αϊντχόφεν - Ολυμπιακός...

Αϊντχόφεν – Ολυμπιακός: Συνεχίζει ο Ολυμπιακός την πορεία του και φέτος στην Ευρώπη.

Αϊντχόφεν – Ολυμπιακός: Έπαιξε μέσα στην Ολλανδία ναι μεν έχασε με 2-1, αλλά πήρε την πρόκριση στους «16» του Europa League αποκλείοντας την Αϊντχόφεν. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν αυτό που έπρεπε ώστε να έχουν συνέχεια στην Ευρώπη.

Το είχα γράψει και πριν τον αγώνα, πως το ματς μέσα στην Ολλανδία είναι το πιο δύσκολο της φετινής περιόδου. Διότι ναι μεν το 4-2 ήταν ένα καλό σκορ μέσα στο Καραϊσκάκη, αλλά από την άλλη είχε απέναντί του μία ομάδα άκρως επιθετική και επικίνδυνη. Δεν ήταν εύκολο το παιχνίδι αυτό και απέναντι στους Ολλανδούς.

Και σε μία περίοδο στην οποία ο Ολυμπιακός στην άμυνά του ψάχνεται αρκετά και φάνηκε αυτό και στην Ολλανδία.

Έτσι έμεινε πίσω στο σκορ με 2-0 από το πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια μπόρεσε να βρει τη ψυχολογία και να πετύχει το στόχο του.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν έκανε αυτά που μπορούσε στο γήπεδο. Μπήκε για δέκα λεπτά καλά, αλλά στη συνέχεια έδωσε χώρους στην Αϊντχόφεν τους οποίους και τους εκμεταλλεύτηκε. Έφτασε γρήγορα στο 2-0 η γηπεδούχος ομάδα και η ψυχολογία πλέον πήγε υπέρ των Ολλανδών. Είχαν ευκαιρίες οι «ερυθρόλευκοι», αλλά μέχρι εκεί, δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στο πλεκτό.

Στο ημίχρονο μίλησαν οι Πειραιώτες, φάνηκε ότι άλλαξε η ψυχολογία τους και ο Πέδρο Μαρτίνς προχώρησε και σε δύο καλές αλλαγές. Έβαλε τον Φορτούνη γιατί τον χρειαζόταν ο Ολυμπιακός, όπως έβαλε και τον Μασούρα ο οποίος τρέχει και βοηθάει σε πολλούς τομείς την ομάδα του Πειραιά.

Του βγήκαν του Πορτογάλου οι αλλαγές και φάνηκε.

Αν και το δεύτερο μέρος πήγε ακριβώς το ίδιο όπως το πρώτο ημίχρονο. Ένα καλό τέταρτο για τον Ολυμπιακό και στη συνέχεια άρχισε και πάλι να δίνει χώρους στην Αϊντχόφεν.

Όμως και πάλι εκεί έγινε η κίνηση από τον πάγκο και ο Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε για τρίτη φορά το σύστημά του και έβαλε τον Χασάν για να παέι στο 4-4-2. Έβαλε και τον Ανδρούτσο ο οποίος έδωσε άλλη πνοή από τα δεξιά.

Ο Φορτούνης από την πρώτη στιγμή που μπήκε έδειξε ορεξάτος και όλα αυτά μαζί έφεραν το γκολ στο 88′! Ο Έλληνας μέσος ήταν αυτός ο οποίος έκανε τη σέντρα, ο Ελ Αραμπί είδε τον τερματοφύλακα να διώχνει την κεφαλιά του και ο Χασάν ως γνήσιος φορ ακολούθησε τη φάση και έκανε το πλασέ για το 2-1! Το σκορ πρόκρισης!

Είναι απ’ αυτές τις νύχτες που μένουν και που μπορεί ο Ολυμπιακός να δώσει στον κόσμο του…

ΥΓ: Ο Κώστας Φορτούνης είναι ο πιο ολοκληρωμένος Έλληνας ποδοσφαιριστής, το έδειξε ξανά, μπήκε στο ματς και έδωσε άλλη πνοή στον Ολυμπιακό!

Αϊντχόφεν – Ολυμπιακός 2-1: Ο από μηχανής… Χασάν έδωσε την θρυλική πρόκριση (vids)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αϊντχόφεν – Ολυμπιακός: Είναι αυτές οι βραδιές… (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.