ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΡΓΩΜΕΝΟΣ

Ολυμπιακός: Σε αυτά τα ματς τη θες την κλωτσιά, ένα φάουλ στο ημίχρονο

Ο Δημήτρης Μαργωμένος σχολιάζει το ματς του Ολυμπιακού με τη Σίτι...

Έδωσε ο Ολυμπιακός το τρίτο του ματς για φέτος στους ομίλους του Champions League.

Δεν μπόρεσε ο Ολυμπιακός να πάρει κάτι, αν και μετά το τέλος του αγώνα με τη Μάντσεστερ Σίτι είναι αυτό που λες «πως πήγε 3-0; αφού μπορούσαμε κάτι…». Πραγματικά κάπως έτσι ήταν η «γεύση» στο τέλος του αγώνα.

Είναι τρομερά οξύμωρο το γεγονός ότι οι Πειραιώτες στο πρώτο ημίχρονο που δεν εμφανίστηκαν στο γήπεδο δέχτηκαν ένα γκολ, ενώ στο δεύτερο που κοίταξαν τη Σίτι στα μάτια, δέχτηκαν 2! Έτσι ήρθε και το τελικό 3-0 του ματς.

Προσωπικά το σημαντικό στοιχείο του παιχνιδιού είναι ένα. Ότι ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε τσαγανό μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Δεν έβγαλε τσαμπουκά, δεν μπήκε μέσα να δείξει στη Σίτι ότι «δαγκώνει». Έλειψε αυτό από την ομάδα.

Σε αυτά τα ματς τη θες την κλωτσιά. Θες να έχεις τους παίκτες μέσα οι οποίοι θα… σηκώσουν τον αντίπαλο στον αέρα. Έτσι ώστε να κόψουν τον «αέρα» των αντιπάλων. Γιατί αυτό δεν έγινε ποτέ από τον Ολυμπιακό και ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.

Το είπε και ο Πέδρο Μαρτίνς, δεν γίνεται να τελειώνεις το πρώτο ημίχρονο με ένα φάουλ! Είναι ματς το οποίο ξέρεις από πριν ότι η Σίτι θα έχει την μπάλα στα πόδια της. Θα σε πιέσει, θα σε παίξει γύρω από την περιοχή σου. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να «δαγκώνεις».

Καλή η τακτική, καλή η εικόνα να δείξεις ότι είσαι ομάδα η οποία θέλει να παίξει ποιοτικό ποδόσφαιρο, αλλά θες και τον τσαμπουκά. Τον χρειάζεσαι σε τέτοια ματς. Πρέπει να μπεις μέσα δυνατά και να ρίξεις 1-2 κλωτσιές στην αρχή για να σε νιώσει ο αντίπαλος. Μετά θα αποφεύγουν οι οι αντίπαλοι να «κουβαλάνε» τόσο πολύ την μπάλα και να πηγαίνουν σε επιθέσεις ένας-ένας.

Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έκανε το παιχνίδι του. Έφτασε στο σημείο να κάνει τη Σίτι να «πουλάει» την μπάλα έξω από την περιοχή της.

Έκανε δύο απλά πράγματα…

1ον) Κράτησε την μπάλα στα πόδια του, δεν έδινε την κατοχή εύκολα. Αυτό σταμάτησε και την πίεση της Σίτι.

2ον) Δεν έπαιξε φοβισμένα. Μπήκε στο γήπεδο και κατάλαβε πως πρέπει να αρχίσει να κάνει παιχνίδι, αν θέλει να διεκδικήσει κάτι.

Αυτό το οποίο πρέπει να κρατήσει ο Ολυμπιακός, είναι η αντίδραση που είχε στο παιχνίδι. Δέχτηκε ένα γρήγορο γκολ, από μία ομάδα η οποία θεωρείται από τις καλύτερες στον κόσμο.

Μπόρεσε να κρατήσει το 1-0 μέχρι το ημίχρονο και στο δεύτερο έκανε παιχνίδι. Έδειξε ότι μπορούσε να κάνει κάτι καλό, αλλά του έλειπε αυτό το… κάτι.

Μπορεί η δεύτερη θέση να δείχνει να απομακρύνεται, αλλά ο όμιλος έχει ακόμη αρκετό δρόμο. Μη διαγράφει κανείς τίποτα…

ΥΓ: Κάνει τρομερή ενέργεια ο Χολέμπας, περνάει τον παίκτη σα σταματημένο και αντί να τη γυρίσει στην περιοχή που έχει δύο συμπαίκτες του ελεύθερους και κάνει σέντρα-σουτ. 1-1 θα γινόταν εκεί…

ΥΓ2: Έχει ακόμη δρόμο και η χρονιά για τον Ολυμπιακό. Αλλά αυτό το οποίο έχει φανεί μέχρι τώρα είναι πως θέλει περισσότερη βοήθεια από τα μπακ του. Τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά. Από τα δεξιά ο Ραφίνια δεν ανέβηκε καθόλου να βοηθήσει επιθετικά. Και από τ’ αριστερά ο Χολέμπας είχε θέμα στην άμυνα. Τον είχε «σημαδέψει» η Σίτι και φάνηκε αυτό.

ΥΓ3: Για τους καινούργιους παίκτες τα έχουμε πει, υπομονή. Μπήκαν οι Μπρούμα, Πέπε και έδειξαν πολλά περισσότερα απ’ ότι στο ματς με την Πόρτο. Θέλουν τον χρόνο τους.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Μάντσεστερ Σίτι – Ολυμπιακός 3-0: Μπορούσε καλύτερα, φοβήθηκε στο πρώτο

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός: Σε αυτά τα ματς τη θες την κλωτσιά, ένα φάουλ στο ημίχρονο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.