ΛΑΜΠΡΟΣ ΓΚΑΡΑΓΚΑΝΗΣ

Από τους «μπέμπηδες» θα χάνετε και με ανατροπή!

Ακόμη 90 λεπτά γεμάτα συναισθήματα, ποδόσφαιρο και Παναθηναϊκό. Κανονικό Παναθηναϊκό, απ’ αυτόν που μας είχε λήψει.

Γράφονται αυτές οι γραμμές και υπάρχει ένας κόμπος στο στομάχι. Ό,τι διέλυσε το «τριφύλλι» ή τουλάχιστον έκανε ό,τι μπορούσε, είναι ακόμη εδώ.

Το ιδανικό θα ήταν άμεσα και το συντομότερο ν’ αλλάξει η διοίκηση και να πάψουν Γιάννης Αλαφούζος και Παναθηναϊκός να μπαίνουν στην ίδια πρόταση. Όμως τούτο, προς το παρόν, δεν συμβαίνει. Δίνοντας πάτημα σ’ όσους δεν έχουν κόψει τον ομφάλιο λώρο με τον πρώην πρόεδρο του «τριφυλλιού», που ανοικτά τον στήριξαν, να πολεμούν καθημερινά και με μανία τη μοναδική υπάρχουσα ελπίδα να χαιρετήσει από τα Παναθηναϊκά δρώμενα.

Στην μπαλίτσα τώρα. Απόλαυση. Για 70 λεπτά οι «πράσινοι» έδειχναν και ήταν επίπεδα επάνω από τον ΠΑΣ Γιάννινα του καλού προπονητή Γιάννη Πετράκη. Τα καιρικά φαινόμενα δεν άφησαν τον κόσμο να συρρεύσει στην εδράρα (ήδη 3Χ3) του ΟΑΚΑ. Θα είχε 20 χιλιάδες τουλάχιστον. Και πάλι, όμως, οι ηρωικοί που μαζεύτηκαν φώναξαν, στήριξαν και τους αξίζει μεγάλο μερίδιο της νίκης. Στην εξίσωση του φετινού απρόβλεπτου Παναθηναϊκού του Γιώργου Δώνη μπήκε η ανατροπή (και) με κόντρα διαιτησία…

Το τέρμα του Κριζμάν δεν έπρεπε να μετρήσει. Το φάουλ στον Διούδη είναι οφθαλμοφανές. 0-1. Λίγο μετά ο Κουρμπέλης σκοράρει προ του Βελλίδη, όμως εκεί ο Τζήλος είδε διαφορετικά τα πράγματα. Δεν μέτρησε το γκολ, φάση στην οποία ίσως η μπάλα πέρασε τη γραμμή πριν την παράβαση που είδε ο ρέφερι. Τζήλους ο Παναθηναϊκός θα βρει εμπρός του κάμποσους, τώρα που το «τριφύλλι» αρχίζει και χαλάει τη μανέστρα!

Στη 12η τελική στο 45λεπτο ο Χατζηγιοβάνης, ουσιαστικά, επέβαλλε ξανά την τάξη. Διότι με 0-1 στ’ αποδυτήρια, οι γηπεδούχοι θα έβγαιναν στο δεύτερο ημίχρονο πιο πιεσμένοι ψυχολογικά. Ο Μακέντα επιβεβαίωσε την επιλογή του Γιώργου Δώνη να τον αρχίσει αντί του Καμπετσή, ο οποίος έμεινε πάγκο παρά τις καλές εμφανίσεις, κι αύξησε τους φετινούς σκόρερ των «πράσινων» σε 8! Το μεγάλο μειονέκτημα του καλοκαιριού, το σκοράρισμα, έχει γίνει ήδη ατού. 12 γκολ, η καλύτερη επίθεση της Super League. 5Χ5. Μόνο αυτός με ισοπαλία στο Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός είχε ξεχάσει τι πάει να πει να νικάς με ανατροπή. Βρισκόταν πίσω στο σκορ και άντε να έπαιρνε την ισοπαλία. Τώρα, την πρώτη φορά που βρέθηκε σ’ αυτήν την ειδική κατάσταση, έκανε δικό του αντρικά το «τρίποντο». Τα δύσκολα, όμως, τώρα αρχίζουν. Τζήλοι θα έρθουν κι άλλοι. Αναπόφευκτο. Το ιδανικό θα είναι να μην δοθούν άλλα δικαιώματα στην αλλαγή ιδιοκτησίας, η οποία εξελίσσεται. Έχει γίνει η τρίχα, τριχιά. Με ψέματα ανακρίβειες και με προσπάθεια εκφυλισμού της μοναδικής επίσημης πρότασης που υπήρξε. Μην φτάσει ο φθόνος για το ποδοσφαιρικό τμήμα και την πρόοδό του να κάνει τη δουλίτσα επιτήδειων…

Οι τύποι με τα πράσινα συνεχίζουν να τρελαίνουν κόσμο!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Από τους «μπέμπηδες» θα χάνετε και με ανατροπή!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.