ΜΑΝΟΣ ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ

Να φτιάξει πρώτα την άμυνα

Έξι γκολ σε επτά αναμετρήσεις έχει δεχθεί ο Παναθηναϊκός, εκ των οποίων τα δύο μετά το 87ο λεπτό. Στα ματς με τις δύο θεσσαλικές ομάδες, την ΑΕΛ και τον Βόλο, η ομάδα έχασε τέσσερις βαθμούς (τώρα θα ήταν στη 2η θέση με περισσότερα παιχνίδια από Ολυμπιακό και ΑΕΚ). Στη Λαμία λίγο έλειψε να ισοφαριστεί 12...

Έξι γκολ σε επτά αναμετρήσεις έχει δεχθεί ο Παναθηναϊκός, εκ των οποίων τα δύο μετά το 87ο λεπτό.

Στα ματς με τις δύο θεσσαλικές ομάδες, την ΑΕΛ και τον Βόλο, η ομάδα έχασε τέσσερις βαθμούς (τώρα θα ήταν στη 2η θέση με περισσότερα παιχνίδια από Ολυμπιακό και ΑΕΚ).

Στη Λαμία λίγο έλειψε να ισοφαριστεί 12 μόλις λεπτά μετά το πρώτο γκολ του Καρλίτος (απέκρουσε πέναλτι ο Σωκράτης Διούδης) και να δεχθεί γκολ από… πλάγιο.

Στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Απόλλωνα, ο Διούδης χρειάστηκε να επέμβει λίγες στιγμές μετά το 1-0, αλλά κυρίως στάθηκε τυχερός στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν η κεφαλιά του Χρήστου Λισγάρα πέρασε ελάχιστα άουτ.

«Η αυτοσυγκέντρωση των παικτών θα πρέπει να δουλευτεί αρκετά. Κάποιες φορές λες και ο Παναθηναϊκός παίζει για να σημειώσει το πάλαι ποτέ «χρυσό γκολ», γράφαμε μόλις πριν τρεις ημέρες.

Η αλήθεια είναι ότι στα τελευταία ματς ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον έναν βασικό στόπερ (Φραν Βέλεθ) και τον αριστερό μπακ (Χουάνκαρ), ενώ απέναντι στον Απόλλωνα έλειψε και ο δεξιός μπακ Φακούντο Σάντσες.

Ο Αργεντινός θα επιστρέψει, ετοιμάζεται και ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός, τη στιγμή που ο Αχιλλέας Πούγγουρας υπέστη μυϊκό σπασμό και θα απουσιάσει από την προπόνηση της Τετάρτης (4/11).

Μετ’ εμποδίων δηλαδή πορεύεται η ομάδα στα μετόπισθεν, γεγονός που δεν έχει επιτρέψει να αποκτηθεί ομοιογένεια. Είναι αυτός ο λόγος που ο Παναθηναϊκός έχει ήδη δεχθεί έξι γκολ; Όχι ο μοναδικός, αλλά παίζει ρόλο.

Την περυσινή σεζόν ο Γιώργος Δώνης σουλούπωσε αρκετά την αμυντική γραμμή και κάλυψε τα όποια κενά δημιουργήθηκαν στον τομέα της παραγωγικότητας (μοναδικός σκόρερ σε ροή αγώνα ο Φεντερίκο Μακέντα, με… ολίγη από Γκίας Ζαχίντ).

Το ίδιο πρέπει να συμβεί κι εφέτος, αρκεί φυσικά να σταματήσει και η κακοτυχία (βλ. διάστρεμμα Βέλεθ, μυϊκός σπασμός Πούγγουρα κ.τ.λ.).

Στο μεταξύ, ο Βασίλης Ζαγαρίτης κατέγραψε ακόμη ένα ματς ως βασικός, όμως, αν θέλει να προσπεράσει τον επιρρεπή σε τραυματισμούς Χουάνκαρ στην ιεραρχία, θα πρέπει να κάνει το κάτι παραπάνω.

Ας μην ξεχνάμε ότι ο Χουάνκαρ δεν αποτελεί επιλογή του Λάζλο Μπόλονι, επομένως ο νεαρός αριστερός μπακ έχει έναν ακόμη καλό λόγο για να προσπαθήσει περισσότερο.

Με τα ντέρμπι να πλησιάζουν, η αμυντική γραμμή θα πρέπει να είναι πλήρως συγκεντρωμένη για να διεκδικήσει η ομάδα τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα.

ΥΓ: Αν δε θέλεις να ξαναβγείς στην αγορά με ρίσκο, κρατάς τον κορυφαίο αμυντικό σου που λέγεται Μπαρτ Σένκεφελντ. Τόσο απλά…

YΓ2: Αυτός ο Γιοάν Μολό είναι από τους πιο αυτοκαταστροφικούς παίκτες που έχουν περάσει από τον Παναθηναϊκό. Και είναι κρίμα γιατί σε αυτόν τον πρωτόγνωρο ρόλο του δεξιού μπακ, στάθηκε αξιοπρεπέστατα

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ:

Παναθηναϊκός-Απόλλων Σμύρνης 1-0: Παρά τρίχα…

Αμερικανικές εκλογές: Όλες οι ειδήσεις

Ελληνοτουρκικά: Όλες οι ειδήσεις

Covid-19 & περιοριστικά μέτρα: Όλες οι ειδήσεις

Όλες οι ειδήσεις σήμερα από το Sportime

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Να φτιάξει πρώτα την άμυνα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.