ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός: Δεν χάνεις έτσι το προβάδισμα

Σχόλιο για το πώς ο Παναθηναϊκός κατάφερε να χάσει στην Τρίπολη

Ο Παναθηναϊκός απώλεσε γρήγορα και φθηνά το προβάδισμα που πήρε στην αναμέτρηση του «Θ. Κολοκοτρώνης», επομένως έχασε ευκαιρία.

Μία ευκαιρία για να προσεγγίσει την κορυφή της Super League, δεδομένου ότι την Κυριακή παίζουν μεταξύ τους οι πρώτες τέσσερις ομάδες της βαθμολογίας.

Όλα κυλούσαν καλά, με τον Καρλίτος να πετυχαίνει το 8ο γκολ του σε 11 τελικές. Τρομερό στατιστικό!

Σπουδαία η κάθετη του Ρούμπεν Πέρεθ (ακόμα μία), έξυπνο το γύρισμα του Σεμπαστιάν Παλάσιος.

Αντίθετα, τα μπακ του Παναθηναϊκού δεν πατούσαν καλά και, δυστυχώς για τον Παναθηναϊκό, αυτό φάνηκε πιο έμπρακτα στην πορεία.

Βέβαια, το σοβαρό λάθος έγινε από τον ένα στόπερ, τον Αχιλλέα Πούγγουρα, μόλις 2 λεπτά μετά το 0-1.

Είναι έλλειψη καθαρού μυαλού; Είναι άγχος; Είναι χαλάρωση;

Όποια κι αν είναι η απάντηση, όταν χάνεις το προβάδισμα με τέτοιο τρόπο, προτού καλά-καλά συνειδητοποιήσεις ότι προηγείσαι, τότε το μομέντουμ αλλάζει εύκολα.

Και σίγουρα ο Παναθηναϊκός δεν είναι μια ομάδα που έχει μάθει να βγαίνει όρθια από ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα.

Αποδείχθηκε και στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Άλλο και τούτο πάλι. Όταν το ρολόι λέει 45′, φροντίζεις να κρατήσεις απαραβίαστη εστία.

Ο Σίτο, όμως, έκανε ό,τι ήθελε τη γραμμή άμυνας του Παναθηναϊκού, απέφυγε δύο παίκτες και έδωσε έτοιμο γκολ στον Σονί.

Με το τελευταίο «διπλό» να έχει καταγραφεί τον Φεβρουάριο και την τελευταία νίκη στην Τρίπολη το 2017, η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά των γηπεδούχων. Και, βέβαια, μόνο με νίκες στη Λεωφόρο, η ομάδα δεν θα πετύχει τους στόχους της.

Κακή παρουσία από Φακούντο Σάντσες και Αχιλλέα Πούγγουρα, αδύναμος ξανά εκτός έδρας ο Ματέους Βιτάλ.

Διασώθηκαν οι Τάσος Χατζηγιοβάνης, Ρούμπεν Πέρεθ, Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος και Φώτης Ιωαννίδης.

Ασχέτως αν και τα χαφ των φιλοξενούμενων «χάθηκαν» κάποιες, λίγες, φορές στο πρώτο ημίχρονο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Δεν χάνεις έτσι το προβάδισμα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.