ΜΑΝΟΣ ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ

Νίκη-οξυγόνο

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σχολιάζει

Παναθηναϊκός – Λαμία: Οι εξέδρες του ΟΑΚΑ όσο πάνε και… ερημώνουν, η θερμοκρασία πέφτει και ο Παναθηναϊκός καλείται να σταθεί στα πόδια του. Η χρήση του Ενεστώτα παραμένει, αφού η εικόνα του μέχρι την αποβολή του Ντάνι Μπεχαράνο ήταν κακή.

Οι τελικές του α’ ημιχρόνου ήταν 1-5. Η μοναδική των «πρασίνων» ήρθε στο 44ο λεπτό και ήταν το πέναλτι του Τάσου Χατζηγιοβάνη, ο οποίος έκανε το 3×3 από την άσπρη βούλα και, αν μη τι άλλο, ενδέχεται να αποκτήσει ψυχολογία.

Κέρδος ο Ζοάο Νούνες, ο οποίος «εξαφανίστηκε» μετά το 1-3 από τον ΟΦΗ, αλλά έκανε τρεις συμμετοχές, επανήλθε στο αρχικό σχήμα και έβγαλε την υπέροχη σέντρα στον Χατζηγιοβάνη στη φάση του πέναλτι.

Παναθηναϊκός – Λαμία 2-0: Συνήλθε με Περέα

Τρίτο διαδοχικό ματς που ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε, όμως το 1-0 το α’ ημιχρόνου ήταν μαγική εικόνα. Τα «πράσινα» λάθη αυξήθηκαν πολύ μετά το 20λεπτο, ενώ γι’ ακόμα μία φορά οι επιλογές έξω από την αντίπαλη περιοχή ήταν κακές.

Οι λιγοστοί θαμώνες του ΟΑΚΑ (τους αξίζει ένα «μπράβο» γιατί στηρίζουν την ομάδα και στα δύσκολα) φοβήθηκαν ότι το «τριφύλλι» θα την… πατήσει ξανά από τη Λαμία, δεδομένου ότι ο Γκίας Ζαχίντ δεν έδειχνε να πατά καλά μετά τον τραυματισμό του.

Η είσοδος του Χουάν Χοσέ Περέα και η αποβολή του Ντάνι Μπεχαράνο έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του «τριφυλλιού», σε μια βραδιά που ο Φεντερίκο Μακέντα δεν… βλεπόταν (δεν είναι η πρώτη φορά). Για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα δύο γκολ και, εν τέλει, το διατήρησε.

Δεν είναι τίποτα περισσότερο από τρεις βαθμοί. Μια νίκη-οξυγόνο εν όψει ΟΦΗ και Αρη. Αν και στα δύσκολα το «τριφύλλι» αποδίδει καλύτερα.

Aκολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νίκη-οξυγόνο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.