ΜΑΝΟΣ ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ

Ψυχρός επαγγελματίας

Το σχόλιο του Μάνου Ανδρουλάκη για τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο

Ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από τη δύσκολη έδρα του Παναιτωλικού για δεύτερη φορά την τρέχουσα σεζόν, έπειτα από το ματς στους ομίλους του Κυπέλλου.

Παράδοξο αν σκεφτεί κανείς ότι η τελευταία επικράτηση μακριά από το ΟΑΚΑ σε επίπεδο πρωταθλήματος είχε καταγραφεί στις 16 Σεπτεμβρίου (1-3 την ΑΕΛ).

Ο Παναιτωλικός δεν είχε χάσει στο Αγρίνιο από την πρεμιέρα της 25ης Αυγούστου, όταν ο Ατρόμητος πέρασε με γκολ του Ευθύμη Κουλούρη στο 76ο λεπτό (1-2).

ΟΦΗ, Λαμία, Λεβαδειακός, Αστέρας Τρίπολης, ΑΕΚ, Απόλλων Σμύρνης και Ξάνθη δεν είχαν καταφέρει να φύγουν νικητές από την πόλη της Δυτικής Ελλάδας.

Στο ποδόσφαιρο, όταν δεν σου «κάθονται» τα αποτελέσματα, θα πρέπει να σκέφτεσαι μόνο τους τρεις βαθμούς και να αφήνεις στην άκρη το θέαμα.

Καλά τα τακουνάκια, οι ντρίμπλες, το τίκι-τάκα κ.τ.λ., αλλά όταν λέγεσαι Παναθηναϊκός, αρχίζεις μια ημερολογιακή χρονιά με 0/3 στο πρωτάθλημα και αποκλείεσαι για δεύτερη διαδοχική σεζόν από τη Λαμία, τότε προσπαθείς μόνο να βρεις δίχτυ.

Σε πολλά ματς η ομάδα του Γιώργου Δώνη έχασε βαθμούς επειδή δημιούργησε τελικές (οι περισσότερες εκτός εστίας), αλλά δεν έβαλε γκολ.

Στο Αγρίνιο ο Παναθηναϊκός κατέγραψε μόλις 3 τελικές, εκ των οποίων οι δύο με χρονική απόσταση 54 λεπτών. Από το γκολ του Γιάννη Μπουζούκη μέχρι τη λόμπα του Αργύρη Καμπετσή. Δεν έχει καμία σημασία.

Οι «πράσινοι» είχαν ποσοστό μπάλας 44% και πέρασαν ελάχιστες φορές το κέντρο στο β’ ημίχρονο. Ποιος νοιάζεται για την κατοχή, όταν παίζεις με 10 παίκτες για 37 λεπτά;

Ο Δημήτρης Κολοβέτσιος δεν μπήκε με καθαρό μυαλό, αλλά μετά στάθηκε καλά. Ο Φάνης Μαυρομμάτης έβγαλε αντίδραση μετά το πέναλτι στο ματς με την Ξάνθη και το μοιραίο λάθος με την ΑΕΛ. Ο Ουσμάν Κουλιμπαλί απέδωσε σε ρόλο τρίτου στόπερ.

Τα δύο μπακ, ο Ματίας Γιόχανσον και ο Εμάνουελ Ινσούα, δεν είχαν αυξημένες επιθετικές αρμοδιότητες, όμως, συνέβαλαν τα μέγιστα στις μόλις 2 τελικές του Παναιτωλικού σε 86 λεπτά.

Ο Έργκους Κάτσε, ο οποίος θα χάσει και το ματς με τον Λεβαδειακό εκτός από αυτό με τον ΠΑΣ Γιάννινα, παρακολούθησε 37 ολόκληρα λεπτά από την είσοδο της φυσούνας, δείγμα της δίψας που είχαν οι «πράσινοι» για τη νίκη. Μάταια προσπαθούσε ο γυμναστής Γρηγόρης Γεωργίτσας να τον πείσει να μπει για ντους.

Πολύ καλή παρουσία από τον Δημήτρη Κουρμπέλη, αν και στο ξεκίνημα ήταν λίγο απρόσεκτος, ενώ η τριάδα Χατζηγιοβάνης-Μπουζούκης-Μακέντα πήρε πολύ καλό βαθμό, με αποκορύφωμα τη φάση του γκολ.

Ο ορισμός της επαγγελματικής νίκης και, μάλιστα, σε συνδυασμό με απαραβίαστη εστία, έπειτα από τρία ματς πρωταθλήματος.

Στο ξεκίνημα της σεζόν ο Παναθηναϊκός χτυπούσε σαν… κόμπρα στην επίθεση και δεν τον επηρέαζαν τα -λίγα- γκολ που δεχόταν. Μήπως τώρα θα πρέπει να ρίξει περισσότερο βάρος στην άμυνα;

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ψυχρός επαγγελματίας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.