ΜΑΡΙΑ ΚΑΛΤΣΙΔΗ

ΠΑΟΚ: Έχασε μεγάλη ευκαιρία στο Καραϊσκάκη!

Η Μαρία Καλτσίδη γράφει για τα όσα κρατά ο Δικέφαλος από το ντέρμπι

Στο «Γ.Καραϊσκάκης» χθες (1/12) ο ΠΑΟΚ σπατάλησε μία τεράστια ευκαιρία να μπει μόνος πρώτος στην κούρσα του τίτλου και να αποκτήσει σαφές προβάδισμα έναντι του βασικού αντιπάλου του.

Στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης κόντρα στον Ολυμπιακό οι «ασπρόμαυροι» έκαναν εξαιρετικό ματς και έδειξαν τις επιθετικές αρετές τους, χωρίς όμως να έχουν την αποτελεσματικότητα, που θα ήθελαν.

Μετά το γκολ του Ίνγκασον και με το μομέντουμ ξεκάθαρα υπέρ τους οι πρωταθλητές δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν μία από τις όμορφα οργανωμένες αντεπιθέσεις, που εκδήλωσαν.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: ΠΑΟΚ: «Άνθρωποι του Καραϊσκάκης… μπούκαραν στα αποδυτήρια των διαιτητών»

Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Μπίσεσβαρ βρίσκεται ανενόχλητος στην περιοχή αλλά δεν μετατρέπει σε ασίστ την πάσα του στον Σβιντέρσκι είναι χαρακτηριστική καθώς ένα γκολ στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, που θα έστελνε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-2 θα άλλαζε άρδην την έκβαση του αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος, οι Θεσσαλονικείς οπισθοχώρισαν και έδωσαν στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να πάρει τα ηνία του ματς. Η «ερυθρόλευκη» υπεροχή μετουσιώθηκε σε γκολ, κάτι, που αργά ή γρήγορα θα γινόταν με βάση την εικόνα του αγώνα.

Στα εναπομείναντα 25 λεπτά, όμως ο ΠΑΟΚ δεν έκανε αυτό, που έπρεπε. Χρονικό σημείο, στο οποίο οι γηπεδούχοι, όπως ήταν λογικό θα έριχναν την απόδοσή τους και δεν θα είχαν την ίδια φρεσκάδα λόγω και της επιβάρυνσης από το ματς της Τρίτης με την Τότεναμ.

Ο Δικέφαλος δεν είχε καλή απόδοση στο συγκεκριμένο διάστημα του ματς και αρκέστηκε στο να διατηρήσει το ισόπαλο αποτέλεσμα. Στην πιο μεγάλη ευκαιρία των «ασπρόμαυρων» μετά την ισοφάριση, ο Πέλκας έκανε ένα «χλιαρό» πλασέ, το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Σα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Νέο βίντεο από την επεισοδιακή άφιξη του ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη (vid)

Το χθεσινό ματς δεν ήταν και το καλύτερο ούτε για τον Αμπέλ Φερέιρα. Οι αλλαγές του Πορτογάλου δεν του βγήκαν σε κανένα σημείο του δευτέρου ημιχρόνου, με την εικόνα της ομάδας να μην αλλάζει προς το καλύτερο.

Επίσης, ο 40χρονος τεχνικός δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον Αντελίνο Βιεϊρίνια, επιλογή, που σχολιάστηκε αρκετά, δεδομένου πως ο αρχηγός του ΠΑΟΚ είναι ένας παίκτης με σπουδαία προσωπικότητα και ο οποίος μπορεί να κρίνει μεγάλα ντέρμπι.

Εγώ, όμως θα επιμείνω πως παρά την κακή βραδιά, στην οποία βρέθηκε, ο Φερέιρα χρειάζεται κι άλλο χρόνο προκειμένου να αποδώσει αυτό, που μπορεί τόσο ο ίδιος όσο και η ομάδα του.

Μην ξεχνάμε πως ο δρόμος μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος είναι πολύ μακρύς και τόσο ο Πορτογάλος τεχνικός όσο και οι παίκτες του πρέπει να φορμαριστούν την κατάλληλη στιγμή, ώστε να διατηρήσουν τα σκήπτρα στη Super League.

Ο ΠΑΟΚ, λοιπόν, κρατά από το «Γ.Καραϊσκάκης» το αήττητο, τη σταθερότητα, που δείχνει το τελευταίο διάστημα και πάνω σε αυτά πρέπει να «χτίσει» στα επόμενα ματς προκειμένου να βρει την κατάλληλη ευκαιρία ώστε να ξεφύγει στον βαθμολογικό πίνακα.

Α, για να μην ξεχάσω. Κρατά και τον Ίνγκι Ίνγκασον!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Τα γκολ και οι φάσεις

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ: Έχασε μεγάλη ευκαιρία στο Καραϊσκάκη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.