BLOGGERS

Μια λαμπρή ημέρα, για τον λαμπρό Στέφανο

Όλα τα καλά μαζεμένα σήμερα για τον Στέφανο Τσιτσιπά, 2η νίκη καριέρας επί του Νόβακ Τζόκοβιτς στα προημιτελικά του Masters στη Σαγκάη, αλλά και πρόκριση στους τελικούς της ATP στο Λονδίνο τον επόμενο μήνα. Ο Τσιτσιπάς, έπειτα από μια περίοδο ανομβρίας, την προηγούμενη εβδομάδα στο όπεν της Κίνας στο Πεκίνο-φιναλίστ κόντρα στον Ντομινίκ Τιμ-  και...

Όλα τα καλά μαζεμένα σήμερα για τον Στέφανο Τσιτσιπά, 2η νίκη καριέρας επί του Νόβακ Τζόκοβιτς στα προημιτελικά του Masters στη Σαγκάη, αλλά και πρόκριση στους τελικούς της ATP στο Λονδίνο τον επόμενο μήνα.

Ο Τσιτσιπάς, έπειτα από μια περίοδο ανομβρίας, την προηγούμενη εβδομάδα στο όπεν της Κίνας στο Πεκίνο-φιναλίστ κόντρα στον Ντομινίκ Τιμ-  και τώρα στη Σαγκάη, δείχνει πως γύρισε οριστικά τον διακόπτη, επιστρέφοντας στις μεγάλες επιτυχίες.

Πριν από τον αγώνα του με τον Τζόκοβιτς, ο Ρώσος Ντανίλ Μεντβέντεφ, αντίπαλος στον αυριανό ημιτελικό στη Σαγκάη, νικούσε τον Ιταλό, Φάμπιο Φονίνι 6-3, 7-6(4) και «σφράγιζε» την παρουσία του Τσιτσιπά στους τελικούς της ΑΤP.

Κάτι που κανείς Έλληνας δεν είχε πετύχει στο παρελθόν.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Νίκησε Φέντερερ, Ναδάλ και Τζόκοβιτς μέσα στο 2019

Προφανώς, ο ίδιος δεν το γνώριζε κι όταν μετά τη μεγαλειώδη επικράτηση επί του Τζόκοβιτς ενημερώθηκε από δημοσιογράφο, δεν το πίστευε.

«Αποκλείεται, αλήθεια, ειλικρινά, είσαι σίγουρος;» ρωτούσε ο Στέφανος, με το λαμπρό χαμόγελο να φωτίζει την ύπαρξή του.

Λίγο νωρίτερα κόντρα στον κάτοχο του τίτλου και Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, ο Τσιτσιπάς έδειξε απίστευτη ωριμότητα.’

Τι κι αν έχασε χαλαρά το πρώτο σετ. Έμεινε σταθερός στο σχέδιό του, δεν πανικοβλήθηκε, η σφιγμένη γροθιά προς την ομάδα του, τη στιγμή που ισοφάρισε τα σετ, μαρτυρούσε την πίστη του.

Το άξιο αναφοράς σημείο στο σημερινό παιχνίδι του, είναι ότι δεν επέτρεψε στο Σέρβο σταρ να του «σπάσει» στο σερβίς.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Το τρομερό νικητήριο smash του Τσιτσιπά!

Ο Τζόκοβιτς είχε ένα μπρέικ σε μια μόλις ευκαιρία κι αυτή στο 2ο γκέιμ του 1ου σετ, όταν σε οκτώ λεπτά έκανε το 3-0 κι έδειχνε… αγριεμένος.

Όμως όσο περνούσε η ώρα και ο Τσιτσιπάς κρατούσε το σερβίς του, αύξανε τις πιθανότητες νίκης.

Άρπαξε τη δική του ευκαιρία, στο 12ο γκέιμ του β’ σετ, έκανε το δικό του μπρέικ, απέφυγε το τάι μπρέικ, ανέβασε την ψυχολογία του στα ύψη και μετά έκανε τον μεγάλο «Νόλε» να μοιάζει με παίκτη… σειράς.

Ο Τσιτσιπάς μπορεί να νιώθει ιδιαίτερα υπερήφανος, είναι ο μοναδικός παίκτης κάτω των 22 ετών, που έχει πάρει έστω μια νίκη απέναντι στο «Big 3», δηλαδή τους Νόβακ Τζόκοβιτς, Ράφα Ναδάλ και Ρότζερ Φέντερερ.

Πώς να μην είναι λαμπρό το σημερινό απόγευμα για τον ίδιο στο μεγαλύτερο λιμάνι της Κίνας.