ΝΙΚΟΣ ΜΑΡΚΑΤΟΣ

Έλεγχος διαιτησίας: Tα… μάζεψε το VAR

Έλεγχος διαιτησίας: Πέντε σοβαρά λάθη διόρθωσε η τεχνολογία. Λίγος ο Πορτογάλος στο Φάληρο, αλλά ευτυχώς το παιχνίδι δεν ήταν ντέρμπι. OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 2-0 (Σόουζα) Μια μετριότητα ο Πορτογάλος, αλλά ευτυχώς το ματς στο Φάληρο δεν ήταν ντέρμπι. Oπου… μπόρεσε το VAR διόρθωσε τα λάθη του. Το γκολ του Ελ Αραμπί σωστά ακυρώθηκε. Στο ξεκίνημα της...

Έλεγχος διαιτησίας: Πέντε σοβαρά λάθη διόρθωσε η τεχνολογία. Λίγος ο Πορτογάλος στο Φάληρο, αλλά ευτυχώς το παιχνίδι δεν ήταν ντέρμπι.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 2-0 (Σόουζα)

Μια μετριότητα ο Πορτογάλος, αλλά ευτυχώς το ματς στο Φάληρο δεν ήταν ντέρμπι. Oπου… μπόρεσε το VAR διόρθωσε τα λάθη του.

Το γκολ του Ελ Αραμπί σωστά ακυρώθηκε. Στο ξεκίνημα της φάσης ο Γκιγιέρμε ο χρησιμοποιεί το χέρι του και η ομάδα του αποκομίζει πλεονέκτημα για να σκοράρει.

Ο Πορτογάλος ρέφερι δεν το είδε. Το είδε όμως ο Φωτιάς που ήταν VAR και μετά από on field review το γκολ δεν μέτρησε.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Τσιντώτας μπλοκάρει τη μπάλα εκτός περιοχής. Ηταν κόκκινη κάρτα που δεν δόθηκε, αφού στερεί προφανή ευκαιρία για γκολ στον αντίπαλο του. Ο α’ βοηθός που είναι και ο κύριος υπεύθυνος αφού είναι στον τομέα ευθύνης του, το έχασε.

Στο VAR, φάνηκε οτι το είδαν, γι’ αυτό και ο Πορτογάλος ρέφερι όταν σφυρίζει τη λήξη,  μιλάει στην ενδοεπικοινωνία. Προφανώς βιαζόταν να προλάβει την πτήση της επιστροφής και δεν άφησε να γίνει check.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΕΛ 1-2 (Σιδηρόπουλος)

Ο κανονισμός είναι ξεκάθαρος για όσους ξέρουν να διαβάζουν και μπορούν φυσικά να τον ερμηνεύσουν. Ο τερματοφύλακας όταν ελέγχει την µπάλα µε τα χέρια, δεν μπορεί να μαρκαριστεί.  Ο Σιδηρόπουλος το έχασε, αλλά βλέποντας τη φάση στο μόνιτορ, σωστά δεν μέτρησε το γκολ του Παναθηναϊκού, καταλογίζοντας επιθετικό φάουλ υπέρ του Κρίστινσον.

Για την αντίδραση του Ουάρντα στο 65′ δικαιολογείται η κίτρινη κάρτα.Γκρίζα ζώνη. Ο διαιτητής έκρινε οτι δεν υπάρχει «χρήση» υπερβολικής δύναμης. Και κόκκινη να έδινε κανείς δεν θα έλεγε τίποτα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 4-0 (Τζήλος)

Στο πρώτο ημίχρονο πολύ… varεμάρα. Δύο φάσεις επτά λεπτά να αποφασίσει ο Λαρισαίος. Στο πέναλτι που καταλογίζει (σωστά) υπέρ του Ατρομήτου, ο Τσιλούλης ανατρέπει τον Ταλόχα. Δεν χρειαζόταν τέσσερα λεπτά για να πάει στη βούλα. Η παράβαση είναι ξεκάθαρη. Θα έπρεπε να το δει σε real time.

Στο 30΄, αλλα τρία λεπτά για ένα κράτημα εντός περιοχής που δεν φάινεται ξεκάθαρα αν υπάρχει πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων.

Μεγάλη καθυστέρηση. Δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός μεν, αλλά η UEFA θέλει να παίζεται ποδόσφαιρο.

OΦΗ – ΞΑΝΘΗ 2-0 (Βάτσιος)

Καταρχήν, σωστά δίνει πέναλτι στο χέρι του Κοβατσεβιτς.Το χέρι του παίκτη της Ξάνθης που είναι στο τείχος, βγαίνει «έξω» από το σώμα, σηκώνεται και κατευθύνεται προς τη μπάλα. Πρόθεση. Πέναλτι. Κίτρινη γιατί το σουτ πηγαίνει προς το τέρμα.

Στο 78′ όμως κάνει διπλό λάθος. Αρχικά λέει “παίζετε” στο μαρκάρισμα του Κοροβέση, ενώ εμμένει στην απόφαση του και μετά από on field review.

Ο Τζοβάρας ως var, τσεκάρει αρχικά τη φάση, βλέποντας επαφή και κατ’ επέκταση παράβαση, τον στέλνει να την δει, αλλά ο ρέφερι δεν αλλάζει την απόφαση του. Κακώς, αφού ο Κοροβέσης ναι μεν αρχικά βρίσκει μπάλα, ωστόσο στη συνέχεια, έχοντας χάσει τον αντίπαλο σηκώνει το πόδι με πρόθεση να τον ανατρέψει και τον ανατρέπει.

Ο Μαυρόπουλος δεν πήρε θέση στα αποδυτήρια και ενημέρωσε οτι θα κάνει χρήση βίντεο.

ΒΟΛΟΣ – ΠΑΟΚ 0-2 (Ευαγγέλου)

Έλεγχος διαιτησίας: Ο Δημόπουλος ανατρέπει τον Λημνιό με το γόνατο βρίσκοντάς τον στο μηρό. Ο αμυνόμενος δεν θέλει να παίξει τη μπάλα. Καθαρά πηγαίνει για τον αντίπαλο.  Σωστό το πέναλτι που καταλόγισε ο Αθηναίος ρέφερι. Το είδε στο βίντεο και τον δικαίωσε για την απόφαση του ο Τεροβίτσας.

ΑΡΗΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-0 (Τσαγκαράκης)

Και τα δύο πέναλτι ο  Κρητικός ήταν σωστά. Σωστές και οι δύο κίτρινες κάρτες που έβγαλε στον Μοράρ. Ο Κύρκος έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από τη διαιτησία του. Δύο γκολ που ακυρώθηκαν, ως οφσάιντ (ένα για κάθε ομάδα) ορθά ακυρώθηκαν. Το πρώτο το έπιασε ο α’ βοηθός Σπυρόπουλος, το δεύτερο το έχασε και τον διόρθωσε το VAR.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΛΑΜΙΑ 4-1 (Τάσης)

Εμφανώς βελτιωμένος ο ρέφερι από την ΕΠΣ Ηπείρου σε σχέση με πέρσι.  Στο 22’ σωστά κιτρινίζει τον Ρόμανιτς που κάνει θέατρο για να πάρει το πέναλτι. Στο 38′ ο Μπαράλες, όντας εκτεθειμένος επηρεάζει τη φάση και το οπτικό πεδίο του τερματοφύλακα. Δεν σήκωσε τη σημαία του ο Κωνστανόπουλος, αλλά με τη βοήθεια του VAR, σωστά δεν μέτρησε το γκολ.

Έλεγχος διαιτησίας

Ακολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έλεγχος διαιτησίας: Tα… μάζεψε το VAR», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!