ΝΙΚΟΣ ΜΑΡΚΑΤΟΣ

Έλεγχος Διαιτησίας: «Βατόμουρα» σε Γιάννινα, Ξάνθη

Πέναλτι στο ΟΑΚΑ, γκολ οφσάιντ στο Αγρίνιο. Δι-αι-τη-τά-ρα ο Μανθάνο. Η διαιτησία της 20ής αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ στο «μικροσκόπιο». ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 3-1 (Μανθάνο) Εκανε λαθάκια ο Ισπανός, αλλά διαιτητής χωρίς λάθη δεν γίνεται. Απέδειξε πάντως ότι είναι μεγάλη «σφυρίχτρα». Φοβερή φυσική κατάσταση, δεν έχασε φάση. Ισως θα μπορούσε να αποβάλει τον Σάκχοφ στο 48’ για...

Πέναλτι στο ΟΑΚΑ, γκολ οφσάιντ στο Αγρίνιο. Δι-αι-τη-τά-ρα ο Μανθάνο. Η διαιτησία της 20ής αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ στο «μικροσκόπιο».

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 3-1 (Μανθάνο)

Εκανε λαθάκια ο Ισπανός, αλλά διαιτητής χωρίς λάθη δεν γίνεται. Απέδειξε πάντως ότι είναι μεγάλη «σφυρίχτρα». Φοβερή φυσική κατάσταση, δεν έχασε φάση. Ισως θα μπορούσε να αποβάλει τον Σάκχοφ στο 48’ για το μαρκάρισμα με τα δύο πόδια στον Καμαρά.  Στο τρίτο γκολ του ΠΑΟΚ δεν υπάρχει επιθετικό φάουλ του Ακπομ.

Στη σύρραξη στο τέλος, δεν έκανε τον «πυροσβέστη». Δεν μπήκε στην εστία και την άφησε να σβήσει μόνη της. Αυτή είναι η ντιρεκτίβα της UEFA.

ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 1-0 (Κομίνης)

Στο 16’ υπάρχει κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα για την αγκωνιά στον Ινσούα, αλλά ο Κομίνης δεν έδωσε ούτε το φάουλ.  Στο 69′ ο Γιόχανσον φεύγει από κανονική θέση, όμως ο βοηθός τον έκοψε με ανύπαρκτο οφσάιντ. Στο 88′ ο Αθανασιάδης κρατάει παρατεταμένα τον Παντελάκη. Υπάρχει πέναλτι.

Ο προπονητής του ΠΑΣ δήλωσε δημόσια ότι ο τρόπος με τον οποίο επεδίωξε και πήρε τελικά την δεύτερη κίτρινη ο Κριζμάν, υποδείχθηκε από τον Κουτσιαύτη!  «Πετάχτηκε μία μπάλα στον αγωνιστικό χώρο. Δεν υπήρχε άλλος τρόπος να δεχθεί κάρτα. Δυστυχώς έγινε αυτό και με την καθοδήγηση του 4ου διαιτητή, ο οποίος μας είπε ότι δεν υπήρχε άλλος τρόπος να αποβληθεί». Η λογική λέει ότι ο Αρτινός το καλοκαίρι θα πάει σπίτι του και μέχρι τότε θα μείνει εκτός ορισμών. Αν υπάρχει τέτοια στην ΚΕΔ.

ΑΕΚ-ΟΦΗ 1-0 (Βρέσκας)

Στο 2′ υπάρχει πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ στο μαρκάρισμα το Δεληγιαννίδη από τον Χουλτ. Ο Βρέσκας ήταν κοντά στη φάση, αλλά δεν το έδωσε. Στο τέλος του ματς, παραδέχθηκε, έχοντας δει ξανά τη φάση, στον παρατηρητή ότι έκανε λάθος.

Πανιώνιος-Απόλλων Σμύρνης 0-1 (Γρατσάνης)

Είδηση αποτελεί η πολύ καλή διαιτησία του Γρατσάνη στη Νέα Σμύρνη. Δεν μας έχει συνηθίσει σε καλές παρουσίες ο Τρικαλινός ρέφερι.

Στο 13′ το σουτ του Ντεφεντερίκο βρίσκει στο χέρι του Σιντί Αλί, αλλά είναι κολλημένο στο σώμα.  Σωστά ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι.

Ατρόμητος-Λεβαδειακός 1-0 (Τζοβάρας)

Στο 46′ ο Ουάρντα έπεσε στην περιοχή μετά από σπρώξιμο του Ντιόγκο. Είναι περισσότερο πέναλτι, παρά κίτρινη για «θέατρο» που έδειξε στον ποδοσφαιριστή του Ατρομήτου ο Φθιωτός ρέφερι. Αξιολογήθηκε λάθος η φάση από τον διαιτητή.

Ξάνθη-Λαμία 0-0 (Λάμπρου)

Παλικάρι!  Στο 86′ ο Λισγάρας έπρεπε να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα για το σπρώξιμο στον Επστάιν, αφού ο παίκτης της Λαμίας ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Με τις καθυστερήσεις κανείς δεν κατάλαβε τι έγινε. Τρία λεπτά μόνο, για πέντε αλλαγές και διακοπή για δυόμιση λεπτά που είχε στο δεύτερο ημίχρονο το ματς!

Κάποιος να εξηγήσει στον 4ο (Πανυτσίδης) ότι δεν χρειάζεται περιστροφή 180 μοιρών για να δείξει στην εξέδρα πίσω του, τις καθυστερήσεις. Το πινακάκι είναι διπλής όψης! Για το μπουφανάκι τα γράψαμε.

Στο 2’ σωστά σηκώνει τη σημαία του ο βοηθός. Ο Τσούκαλος φεύγει από θέση οφσάιντ. Το σώμα του και όχι το πόδι, που έδειξε η NOVA, είναι πιο μπροστά από τον προτελευταίο αμυνόμενο.

Αστέρας Τρίπολης-Αρης 0-3 (Μανούχος)

Δεν θυμάται κανείς ποιος «σφύριξε» το παιχνίδι στη Τρίπολη. Αυτό σημαίνει ότι η διαιτησία του Μανούχου ήταν εξαιρετική. Εύκολο βράδυ είχε ο ρέφερι από την Αργολίδα.

Παναιτωλικός-ΑΕΛ 2-2 (Φωτιάς)

Το πέναλτι που καταλογίζει στο 67’ είναι σωστό. Ο Μπαργκάν ανατρέπεται από τον Λιάβα. Στο 42’ όμως το δεύτερο γκολ του Παναιτωλικού έπρεπε να ακυρωθεί. Υπάρχει οφσάιντ που «έχασε» ο Καρσιώτη λόγω λανθασμένης θέσης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έλεγχος Διαιτησίας: «Βατόμουρα» σε Γιάννινα, Ξάνθη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!