ΝΙΚΟΣ ΜΠΟΥΡΛΑΚΗΣ

Ένα δεκάλεπτο και τρία επιθετικά ριμπάουντ

Ας αρχίσουμε από τα βασικά: Το να χάσεις από την ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα ούτε καταστροφή είναι, ούτε εκτός προγράμματος. Για να πούμε την αλήθεια απόλυτα φυσιολογικό είναι ανεξάρτητα από το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να φύγει νικητής από την ρώσικη πρωτεύουσα. Γιατί δεν έφυγε αν και κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα;...

Ας αρχίσουμε από τα βασικά: Το να χάσεις από την ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα ούτε καταστροφή είναι, ούτε εκτός προγράμματος.

Για να πούμε την αλήθεια απόλυτα φυσιολογικό είναι ανεξάρτητα από το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να φύγει νικητής από την ρώσικη πρωτεύουσα.

Γιατί δεν έφυγε αν και κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα; Για το κακό τρίτο δεκάλεπτο (21-9 μαζί με πολλά άλλα υπέρ της ΤΣΣΚΑ που θα αναλύσουμε παρακάτω) και τα τρία χαμένα ριμπάουντ στην άμυνα σε 23’’ (από το 1’22’’ ως το 0’59’’ του χρονόμετρου). Όπως και η έλλειψη εμπειρίας αρκετών παικτών από Ευρωλίγκα (φάνηκε στο τέλος όταν ο Σπανούλης ουσιαστικά αποφάσισε μόνος του μέχρι που… έσκασε κι έκανε air ball στο τελευταίο σουτ παρά την κακή άμυνα της ΤΣΣΚΑ) έκριναν την αναμέτρηση.

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός κατάφερε να μπλοκάρει την ΤΣΣΚΑ χάρη στην καλή του άμυνα. Κάτι που εκνεύρισε τους γηπεδούχους και ήταν απελπιστικά άστοχοι. Με το σκορ στο 35-31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ΤΣΣΚΑ είχε 7/24 δίποντα και 12/37 σουτ συνολικά με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ (14 πόντοι με 4/5 τρίποντα) να την κρατάει μέσα στον αγώνα.Την ίδια στιγμή οι μόλις 4 ασίστ των Μοσχοβιτών και οι αντίστοιχα 11 των «ερυθρόλευκων» (ο Σπανούλης είχε 5, μία παραπάνω απ’ όλη την ΤΣΣΚΑ) τα έλεγαν όλα. Η ΤΣΣΚΑ δεν έτρεξε καθόλου στην έδρα της (μόλις 4 πόντους από αιφνιδιασμό) και ο Ολυμπιακός ήταν ιδιαίτερα προσεκτικός (μόνο 4 πόντους από λάθη αντιπάλου είχαν οι Ρώσοι).

Ο… εφιάλτης στο τρίτο δεκάλεπτο

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έκανε πολύ καλή δουλειά κι έδειχνε ότι διατηρεί τον έλεγχο. Το τρίτο δεκάλεπτο όμως ήταν εφιαλτικό για τον Ολυμπιακό ειδικά σε ένα τρίλεπτο που οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ έκαναν…τέσσερα κλεψίματα και το 33-35 έγινε 45-41 για τους Ρώσους. Όμως γενικά είχε αλλάξει ο ρυθμός του αγώνα. Η ΤΣΣΚΑ έκανε 5 κλεψίματα σε όλη την 3η περίοδο, πήρε 9 πόντους από αιφνιδιασμό κι ακριβώς τόσους από λάθη αντιπάλου. Ο Ολυμπιακός των 11 ασίστ και των τεσσάρων λαθών του ημιχρόνου είχε μία ασίστ και… 7 λάθη μόνο στην 3η περίοδο. Είχε 0/5 τρίποντα (4/10 στο πρώτο ημίχρονο) και το σκορ πήγε στο 52-44 στο 30’.

Εκεί πήρε την μπάλα ο Βασίλης Σπανούλης θυμίζοντας κάτι από…παλιό Ολυμπιακό (βέβαια ακόμα και τώρα θα αποφασίζει η ισχυρή προσωπικότητα, ο Σπανούλης δηλαδή) ενώ ταυτόχρονα φάνηκε και η απειρία παικτών από Ευρωλίγκα. Με 11 πόντους του αρχηγού (τρία τρίποντα) ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 63-63 ενώ απέμεναν 1’46’’ για το τέλος και οι… εφιάλτες επέστρεφαν στην ΤΣΣΚΑ έστω κι αν έχουμε να κάνουμε με αγώνα της κανονικής περιόδου και μάλιστα μόλις στην 5η αγωνιστική. Όμως ακολούθησε…πολιορκία: Αστοχο σουτ του Κλάιμπερν, επιθετικό ριμπάουντ από τον ίδιο. Αστοχο σουτ του Ροντρίγκεθ, νέο επιθετικό ριμπάουντ του Κλάιμπερν (καταλύτης του αγώνα).

Νέο άστοχο σουτ του Χίγκινς, νέο επιθετικό ριμπάουντ του Κλάιμπερν που κέρδισε φάουλ… Σε 23’’ (από 1’22 μέχρι 0’59’’) η ΤΣΣΚΑ είχε 0/3 σουτ και ο Ολυμπιακός τρία χαμένα ριμπάουντ στην άμυνα. Όταν δεν μπορείς να…καταπιείς την μπάλα εκεί, τότε ψαλιδίζεις τις ελπίδες σου.

Οταν λύγισε ο αρχηγός

Ο Κλάιμπερν είχε 1/2 βολές αλλά 38’’ πριν το τέλος ο Σπανούλης «σκασμένος» πια έκανε air ball σε τρίποντο παρά την τραγική άμυνα της ΤΣΣΚΑ στο διάστημα αυτό. Οι βολές έκριναν τον αγώνα μέχρι το τελικό 69-65. Γενικά ο Ολυμπιακός είχε πλάνο, που ήταν αποδοτικό. Κατέβασε την ΤΣΣΚΑ 23 πόντους από τον φετινό της μέσο όρο, την υποχρέωσε σε άθλια ποσοστά, της «έκοψε» 7 ασίστ από τον μέσο όρο της, επέβαλλε τον ρυθμό του, αλλά…

Η ευκαιρία χάθηκε, όμως απ’ εδώ και πέρα συνεχίζεται το πρόγραμμα- φωτιά του Νοεμβρίου: Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ, Μπάγερν στο Μόναχο και Ρεάλ στο ΣΕΦ (διπλή εβδομάδα) και Μπούντουτσνοστ στο ΣΕΦ, ώστε να «κλείσει» ο δύσκολος μήνας.

Λάνγκφορντ: «Θέλω το φάιναλ φορ με Παναθηναϊκό» (vid)

Η βραδιά του Χουάν Κάρλος Ναβάρο (vid & pic)

Ετσι επικράτησε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Ολυμπιακού (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ένα δεκάλεπτο και τρία επιθετικά ριμπάουντ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College