ΝΙΚΟΣ ΜΠΟΥΡΛΑΚΗΣ

Έτσι νίκησαν οι Σέλτικς στον πρώτο αγώνα των τελικών

Το ρεκόρ της τελευταίας περιόδου, τα τρίποντα, η βελτίωση της άμυνας επάνω στον Κάρι, το συνετό παιχνίδι του Τέιτουμ και τα κλειδιά των Σέλτικς. Γράφει ο Νίκος Μπουρλάκης

Το Game 1 των τελικών του NBA πήγε στην πλευρά των Σέλτικς έστω κι αν μετά τις πρώτες τρεις περιόδους τίποτα δεν το προμήνυε.

Οι Σέλτικς μπήκαν στο τέταρτο δωδεκάλεπτο με σοβαρό πρόβλημα: Ήταν πίσω στο σκορ με διαφορά 12 πόντων απέναντι σε μια ομάδα όπως οι Γουόριορς που μετρούσαν 9-0 στην έδρα τους στα πλέι οφ στους πρώτους τρεις γύρους.

Κι όταν ο Τζέισον Τέιτουμ έχασε δύο εύκολα σουτ, κανείς δε μπορούσε να πιστέψει ότι η κατάσταση θα άλλαζε. Κι όμως έγινε η ανατροπή.

Τότε ήταν που ο Τζέιλεν Μπράουν πήρε τον έλεγχο. Με τον Τέιτουμ να δυσκολεύεται, οι Σέλτικς έβαλαν την μπάλα στα χέρια του Μπράουν.

Είτε σκόραρε είτε έδωσε ασίστ στους 20 από τους πρώτους 23 πόντους των Σέλτικς στο τέταρτο δωδεκάλεπτο. Οι Σέλτικς επέστρεψαν καταιγιστικά και τελικά ισοφάρισαν το παιχνίδι με 5’40’’ να απομένουν χάρη σε ένα τρίποντο του Ντέρικ Γουάιτ στο οποίο βοήθησε ο Μπράουν.

Φαινόταν ότι θα βρισκόμασταν σε ένα ξέφρενο τελείωμα, αλλά αντ ‘αυτού οι Σέλτικς συνέχισαν να κινούνται σωστά. Ξεπέρασαν τους Γουόριορς με 17-5 στα τελευταία 5’40’’ της αναμέτρησης για να πάρουν τη νίκη και να φτάσουν στο 1-0.

Η τελευταία περίοδος ήταν 40-16 υπέρ των Σέλτικς. Αυτή η διαφορά των 24 πόντων είναι η μεγαλύτερη που έχει καταγραφεί ποτέ σε τέταρτη περίοδο στην ιστορία των τελικών του NBA.

Μπορεί να έπαιξαν καλά σε όλους τους τομείς αλλά ο βασικός παράγοντας της ανατροπής ήταν τα σουτ τριών πόντων. Άρχισαν με 7/7 και τελείωσαν με 9/11 στην τελευταία περίοδο. Κι ακόμα πιο εντυπωσιακό ήταν ότι παρουσίασαν πέντε διαφορετικούς παίκτες να ευστοχούν τουλάχιστον σε ένα σουτ τριών πόντων σε αυτό το διάστημα.

Ο Ντέρικ Γουάιτ επίσης είχε πολύ σημαντικό ρόλο για τους Σέλτικς.

Όταν αντάλλαξαν τον Τζος Ρίτσαρντσον, μια επιλογή του πρώτου γύρου του 2021 και την ανταλλαγή του πρώτου γύρου το 2028 για να αποκτήσουν τον Ντέρικ Γουάιτ από τους Σαν Αντόνιο Σπερς, υπήρχαν κάποιοι που δεν το είδαν καλά.

Ο Γουάιτ ταίριαξε άψογα και ανέβηκε ξανά και ξανά κατά τη διάρκεια των πλέι οφ, ειδικά όταν ο Μάρκους Σμαρτ αντιμετώπιζε τραυματισμούς. Στο Game 1 των τελικών, ο Γουάιτ έκανε ίσως την καλύτερή του εμφάνιση.

Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21 πόντους και τρεις ασίστ, πέτυχε πέντε τρίποντα και έπαιξε εκπληκτική άμυνα.

Η ικανότητά του να σπάει τα σκριν και να κολλάει με παίκτες όπως οι Κάρι, Τόμπσον και Πουλ είναι ο κύριος λόγος που είναι σημαντικός σε αυτή τη σειρά.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φορά που σημείωσε 20 και πλέον πόντους στα πλέι οφ και πέτυχε δύο τεράστια τρίποντα κατά τη διάρκεια του τέταρτου δωδεκαλέπτου.

Κι επίσης ο Αλ Χόρφορντ ήταν πανέτοιμος για το ντεμπούτο του σε τελικούς

Βρισκεται στο πρωτάθλημα από το 2007 και έχει μπει στα πλέι οφ σε 13 από τις 15 σεζόν του. Αλλά μέχρι αυτό το σερί, δεν είχε φτάσει ποτέ στους τελικούς του ΝΒΑ. Στην πραγματικότητα, τα 141 παιχνίδια του στα πλέι οφ χωρίς εμφάνιση στους τελικούς ήταν σχετικό ρεκόρ στο ΝΒΑ. Αυτή η ξηρασία έλαβε τέλος

Το πρώτο του τρίποντο ήταν από ασίστ του Τέιτουμ και προμήνυε το τι θα επακολουθούσε, καθώς ο Χόρφορντ έκανε ρεκόρ καριέρας με έξι τρίποντα ενώ πέτυχε 26 πόντους κι ακόμα είχε 6 ριμπάουντ και τρεις ασίστ.

Όπως πολλοί άλλοι, ο Χόρφορντ ήταν εξαιρετικός στο τέταρτο δωδεκάλεπτο καθώς οι Σέλτικς έκαναν την επιστροφή τους.

Είχε 4/4 σουτ (με 2/2 τρίποντα) και 11 πόντους ενώ πέτυχε το τρίποντο που έδωσε προβάδισμα στους Σέλτικς με 5΄10’’ για το τέλος. Όπως και ο Ντέρικ Γουάιτ, έτσι και ο Χόρφορντ έδωσε στην ομάδα του την άμυνα που χρειάζεται. Κι όταν αυτό συνδυάζεται με σκορ τότε σίγουρα τα πράγματα γίνονται τέλεια για τους Σέλτικς.

Το «πάγωμα» του Κάρι μετά την πρώτη περίοδο

Ο Στεφ Κάρι άρχισε με τρίποντο (το πρώτο καλάθι του αγώνα) για ένα ιστορικό πρώτο δωδεκάλεπτο: Πέτυχε έξι σουτ τριών πόντων που είναι ρεκόρ για τελικούς NBA σε ένα δωδεκάλεπτο. Όπως επίσης και οι 21 πόντοι που πέτυχε στην ίδια περίοδο είναι ρεκόρ και είχε να επαναληφθεί από το 1993 όταν είχε πετύχει ακριβώς τόσους ο Μάικλ Τζόρνταν στη σειρά των τελικών των Μπουλς κόντρα στους Μπλέιζερς.

Τα λάθη στην άμυνα των Σέλτικς ήταν κραυγαλέα καθώς ο Κάρι βρισκόταν να σουτάρει σαν σε προπόνηση! Στην πορεία, η άμυνα βελτιώθηκε και ο Κάρι τελείωσε μεν με 34 πόντους αλλά ουσιαστικά μετά την πρώτη περίοδο δεν έκανε ζημιά. Μάλιστα από τη δεύτερη περίοδο και μετά χρειάστηκε να κάνει 16 σουτ για να πετύχει 13 πόντους.

Κι αυτό δείχνει πολλά.

Οι Σέλτικς βασίστηκαν στη δημιουργία του Τέιτουμ

Τέλος σε ό,τι αφορά στον Τέιτουμ έμεινε στους 12 πόντους με 3/17 σουτ, στη λιγότερο παραγωγική του εμφάνιση στα πλέι οφ αλλά η αλήθεια είναι κάπως διαφορετική.

Είχε θετικό αντίκτυπο στο παιχνίδι των Σέλτικς αφού κάθε φορά που βρισκόταν στο παρκέ η ομάδα του ήταν στο +16. Έπαιξε πολύ καλά στην άμυνα, δεν απογοητεύτηκε από τα άστοχα σουτ και τελείωσε τον αγώνα με 13 ασίστ.

Οι Γουόριορς τον εμπόδισαν να παίξει στο αγαπημένο του ένας εναντίον ενός κι εκείνος φρόντισε να μην κολλήσει η μπάλα στα χέρια του. Να αναπτύξει τη δημιουργία του και να προσφέρει πολλά στο 1-0 της ομάδας του

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έτσι νίκησαν οι Σέλτικς στον πρώτο αγώνα των τελικών», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College