ΝΙΚΟΣ ΜΠΟΥΡΛΑΚΗΣ

O Ολυμπιακός παρασύρθηκε σε αυτό που δε μπορεί να υπηρετήσει

Τίποτα δεν τελείωσε από τον πρώτο αγώνα όπως και τίποτα δεν τελείωσε από τον δεύτερο. Αρκεί να εμφανιστεί ο Ολυμπιακός της πρώτης αναμέτρησης. Γράφει ο Νίκος Μπουρλάκης

Μετά το 1-0 είχα γράψει ότι εφόσον ο Ολυμπιακός εμφανιστεί όπως στον πρώτο αγώνα, τότε δε θα έχει κανένα πρόβλημα.

Και δεν το αλλάζω. Διότι στον δεύτερο αγώνα, ο Ολυμπιακός παρουσίασε ένα εντελώς αντίθετο πρόσωπο απ’ εκείνο του πρώτου. Και για να το κάνουμε περισσότερο κατανοητό, με παθητικό στους 96 πόντους, με 20 λάθη και με τέτοιο αγωνιστικό πρόσωπο, οι Πειραιώτες δε μπορούν να περιμένουν κάτι.

Αν όμως επιστρέψει ο κανονικός Ολυμπιακός τότε τα πράγματα αλλάζουν. Η Μονακό είναι μια ομάδα με ιδιαίτερες αγωνιστικές αρετές, γεμάτο ρόστερ και φυσικά με λιγότερη πίεση. Παίζει ένα συγκεκριμένο στυλ το οποίο αν της το «προσφέρεις» έτσι απλόχερα, όπως έκανε ο Ολυμπιακός την Μεγάλη Παρασκευή (22/4) τότε θα έχεις πρόβλημα.

Πολύ απλά, ο Ολυμπιακός έπαιξε το παιχνίδι της Μονακό και ισοπεδώθηκε

Διότι οι Μονεγάσκοι μπορούν να υπηρετήσουν άριστα αυτό το στυλ. Ο Ολυμπιακός όχι! Ξέφυγε από τις αρχές του, δεν είχε αγωνιστική πειθαρχία στην επίθεση κι αυτό μεταφέρθηκε στην άμυνα. Πολύ απλά ξεχαρβαλώθηκε πλήρως.

Μετά το αρχικό 16-6 οι Πειραιώτες έχασαν τελείως το μυαλό τους και για να είμαστε δίκαιοι έπαιξε ρόλο η Μονακό σε αυτό. Τα χαμηλό σχήμα του Σάσα Ομπράντοβιτς με τον Μπέικον στο «4», η πίεση του Πάρις Λι (τον θεωρώ θεμελιωτή της νίκης των Γάλλων) επάνω στη μπάλα και η «βιασύνη» του Ολυμπιακού άλλαξαν το σκηνικό.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν μυαλό κι άρχισαν να πηγαίνουν σε coast to coast κι επιθέσεις χωρίς λογική με προσωπικές φάσεις.

Τα 7 λάθη του δευτέρου δεκαλέπτου (12 στο ημίχρονο) έδωσαν 11 πόντους στη Μονακό. Οι φιλοξενούμενοι έγραψαν ένα εντυπωσιακό 20-0 και βρέθηκαν στο 35-21 στο 18’ δείχνοντας ότι τα πράγματα δε θα είναι εύκολα για τον Ολυμπιακό.

Το +12 του ημιχρόνου για τους Γάλλους ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακό αφού ο Τζέιμς είχε 2 πόντους (μόνο από βολές) και 0/5 σουτ.

Όμως ο Μπέικον είχε κάνει ζημιά με 13 πόντους. Οι Ουαταρά και Άντζουσιτς είχαν «χτυπήσει» με 12 πόντους (και 4/4 τρίποντα συνολικά) από την αδύνατη πλευρά και ο Ολυμπιακός θα έπρεπε να αλλάξει πολλά.

Μόνο που εκεί εμφανίστηκε ο Μάικ Τζέιμς.

Αόρατος για ενάμιση αγώνα αλλά «καυτός» στα 20 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Σε κάθε απόπειρα του Ολυμπιακού να πλησιάσει, ο Τζέιμς ήταν εκεί για να υψώσει ένα απαγορευτικό, με προσωπικές φάσεις: Οι 16 πόντοι με 4/5 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο, τα λένε όλα.

Η Μονακό από τους 54 πόντους της Μεγάλης Τετάρτης έφτασε στους 96! Ο Ολυμπιακός των 8 λαθών του πρώτου αγώνα, έφτασε στα 20 ενώ αυτή η φορά το καλύτερο support group αποδείχθηκε αυτό των φιλοξενούμενων.

Οι 50 από τους 96 πόντους ήταν από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο (στον πρώτο αγώνα είχε 26/54) με πρώτο και καλύτερο τον Ντανίλο Άντζουσιτς (19 πόντοι).

Δείτε εδώ τι έκανε στα προηγούμενα ματς ο Σέρβος που παρεμπιπτόντως είχε τα γενέθλιά του την ημέρα που έκανε ρεκόρ καριέρας στους πόντους στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός πήρε 19 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο (40 είχε στον πρώτο αγώνα).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 86 πόντους στα 30 λεπτά που ακολούθησαν το πρώτο δεκάλεπτο με αριθμούς για Όσκαρ: 13/14 βολές, 17/25 δίποντα, 13/23 τρίποντα, 6 λάθη (όσα είχαν κάνει σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο), 13 ασίστ και 8 κλεψίματα!

Από το 11’ ως το 40’ στο σύστημα αξιολόγησης ο Ολυμπιακός είχε 53 βαθμούς και η Μονακό αντίστοιχα 97!

Μέχρι το 30’ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν διπλάσιες προσπάθειες για τρίποντο από δίποντο 24/12) ενώ στο τέλος του αγώνα, η στατιστική έγραψε ότι από τα 20 λάθη του Ολυμπιακού τα 10 έγιναν κλεψίματα της Μονακό.

Συνολικά οι φιλοξενούμενοι πήραν 22 πόντους από τα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού.

Το ερώτημα είναι απλό: Μπορεί ο Ολυμπιακός να επιστρέψει στο ΣΕΦ και να κλείσει τη σειρά με πρόκριση;

Και η απάντηση είναι απλή: Ο Ολυμπιακός του πρώτου αγώνα, σίγουρα. Του δεύτερου αγώνα, ποτέ!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «O Ολυμπιακός παρασύρθηκε σε αυτό που δε μπορεί να υπηρετήσει», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College