ΝΙΚΟΣ ΜΠΟΥΡΛΑΚΗΣ

Ο Παναθηναϊκός βιάστηκε και το πλήρωσε

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειξε απίστευτη βιασύνη, τρομερή ανωριμότητα και μηδέν υπομονή. Κι αυτό τιμώρησε ο Ρούντι

Ας αρχίσουμε από τα βασικά: Ο Παναθηναϊκός κρατά ακόμα την τύχη της πρόκρισης στα χέρια του καθώς με νίκη την τελευταία αγωνιστική στο ΟΑΚΑ επί της Μπούντουτσνοστ περνάει στα πλέι οφ! Αυτό είναι το ένα και βασικό.

Θέλετε να πάμε και στους αριθμούς; Ευχαρίστως… ο Παναθηναϊκός είχε 32 πόντους στην πρώτη περίοδο και 41 στα επόμενα 30 λεπτά. Είχε 11/19 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο και 14/48 στα επόμενα τρία!!! Είχε 6 ασίστ στην πρώτη περίοδο και 6 συνολικά στις επόμενες τρεις… Είχε 14 πόντους από το ζωγραφιστό μέχρι το 10′ και 16 από το 10′ ως το 40’….

Δεν υπάρχει κάτι άλλο λοιπόν να συζητήσουμε. Κι αν μείνουμε στο τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ θα διαπιστώσουμε ότι απλώς ήταν η… τιμωρία στον λήθαργο των παικτών του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο.

Βιασύνη και έλλειψη συγκέντρωσης

Οι επιθέσεις ήταν βιαστικές. Το μυαλό ήταν… αλλού! Ο Παναθηναϊκός βιαζόταν να… τελειώσει έναν αγώνα στον οποίο κυριάρχησε για 39’59” και τον έχασε σε 1 δευτερόλεπτο.  Ο τρόπος με τον οποίο προσπαθούσαν οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο να πετύχουν καλάθι ήταν εντελώς ανορθόδοξος. Πολλή βιασύνη, καμία λογική και σαφώς μακριά από τη λογική τόσο του πρώτου δεκαλέπτου όσο και των προηγούμενων αγώνων που είχαν γράψει σερί 6/6…

Υπάρχει λόγος

Για να είμαστε ειλικρινείς, έβαλε και ο Πάμπλο Λάσο το… χεράκι του, έστω κι αν οι γηπεδούχοι έβαλαν περισσότερο τα δικά τους στα ματάκια τους. Από το 10′ και μετά ο Ισπανός προπονητής άλλαξε λογική, κατέβασε το ρυθμό, έβγαλε από τον αγώνα τον Καλάθη οδηγώντας τον στο να προσπαθεί να σκοράρει με λάθος τρόπο. Ο Φακούντο Καμπάτσο έκανε σπουδαία δουλειά, κατέβασε το ρυθμό, πήγε το παιχνίδι στο 5 εναντίον 5… Εκεί ο Παναθηναϊκός δεν τα πήγε καλά. Και τον έπιασε… πλημμύρα.

Θέμα ρυθμού

Για να καταλάβετε ο Παναθηναϊκός είχε 4 πόντους στην πρώτη περίοδο από αιφνιδιασμό και 7 από λάθη αντιπάλου. Στα επόμενα τρία δεκάλεπτα έβαλε 2 στο ανοιχτό γήπεδο (!) και η Ρεάλ μόλις 5 (…) και αντίστοιχα η ομάδα του Πιτίνο έβαλε 5 πόντους από λάθη αντιπάλου. Ο ρυθμός έπεσε. Πήγε σε σκληρές μονομαχίες, οι παίκτες του Παναθηναϊκού βγήκαν εκτός λογικής, δεν είχαν υπομονή, έκαναν κακές επιθέσεις, έκαναν αψυχολόγητα φάουλ (δίνοντας βολές- δώρο στην Ρεάλ)… Είχε και ο Παπαγιάννης 0/2 βολές με το σκορ στο 73-71 και ήρθε η τιμωρία με την… σέντρα-σουτ του Ρούντι.

Hvala Zeljko

Σε μετάφραση «ευχαριστούμε Ζέλικο». Η νίκη της Φενέρμπαχτσε μέσα στο Μιλάνο με 104-90 ουσιαστικά εξακολουθεί να κρατά τον Παναθηναϊκό μια ανάσα από τα πλέι οφ, αρκεί να νικήσει στο ΟΑΚΑ την Μπούντουτσνοστ. Ταυτόχρονα έκανε καλό και στον Ολυμπιακό που αν αξιοποιήσει τους 2 αγώνες που έχει στο ΣΕΦ τότε θα περάσει στα πλέι οφ.

Με λίγα λόγια, οι δύο ελληνικές ομάδες έχουν στα χέρια τους την πρόκριση στα πλέι οφ εφόσον αξιοποιήσουν την έδρα τους (δεν έχουν πουθενά να ταξιδέψουν). Και θα αφήσουν έξω το Μιλάνο το οποίο έχει 3-1 κόντρα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Παναθηναϊκός βιάστηκε και το πλήρωσε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College