ΝΙΚΟΣ ΜΠΟΥΡΛΑΚΗΣ

Ολυμπιακός: Ο εφιάλτης των αντιπάλων σε ανάλυση

Σε δύο αγώνες 211 πόντοι με μόλις 15 χαμένα δίποντα, πάνω από 50% στα τρίποντα, περίπου 30 ασίστ! Τι άλλο να πεις για τον Ολυμπιακό; Γράφει ο Νίκος Μπουρλάκης

Κατά μια έννοια στον αγώνα με την Φενέρμπαχτσε ο Ολυμπιακός συνέχισε αυτό που είχαμε δει στην αναμέτρηση με την Βίρτους Μπολόνια.

Για την ακρίβεια ο Ολυμπιακός σκόρπισε τον τρόμο στον αντίπαλο για ακόμα μια φορά, με ολοκληρωτικό μπάσκετ, με πολλή ενέργεια που ανέβασε την αυτοπεποίθηση και με τον ενθουσιασμό (ως φυσιολογική συνέπεια) να κατακλύζει το ΣΕΦ.

Οι αριθμοί τα λένε όλα από μόνοι τους. Προσέξτε τι γίνεται στους τελευταίους δύο αγώνες του Ολυμπιακού με Βίρτους Μπολόνια και Φενέρμπαχτσε.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν 211 πόντους (μ.ο 105,5) με 43/58 δίποντα (74,1%), 29/56 τρίποντα (51,8%), 59 ασίστ (29,5 κατά μέσο όρο), 24 κλεψίματα (12) ενώ πήραν 53 πόντους (δηλαδή κατά μ.ο. 26,5 δηλαδή το 1/4 της επιθετικής τους παραγωγής) από τα λάθη του αντιπάλου.

Η αξιολόγηση στους δύο αγώνες είναι στους 284 βαθμούς, δηλαδή κατά μέσο όρο στους 141. Πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια.

Ο τρόπος με τον οποίο μπαίνει στον αγώνα ο Ολυμπιακός είναι ενδεικτικός από τα πεπραγμένα του πρώτου δεκαλέπτου και στις δύο αναμετρήσεις: Το επιμέρους (συνολικό) σκορ είναι 62-26, αφού ο Ολυμπιακός ήταν στο 31-15 με την Βίρτους και στο 31-11 με την Φενέρμπαχτσε. Δηλαδή πετυχαίνει κατά μέσο όρο 31 πόντους και δέχεται 13!

Θέλετε και πιο εντυπωσιακά στοιχεία; Σε αυτούς τους δύο αγώνες, ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο έχει συνολικά 4/4 βολές (100%), 14/17 δίποντα (82,4%), 10/17 τρίποντα (58,8%), μόλις 5 λάθη (2,5 ανά αγώνα), 21 ασίστ (10,5), 6 κλεψίματα (3) και 2 τάπες (1) ενώ παίρνει και 22 πόντους (από 11 κατά μέσο όρο άρα το 35,5% της επιθετικής του παραγωγής) από τα λάθη των αντιπάλων.

Η αξιολόγηση του Ολυμπιακού φτάνει στο 93 (!!!) στο πρώτο δεκάλεπτο συνολικά, άρα 46,5 κατά μέσο όρο ανά αγώνα.

Αντίστοιχα οι αντίπαλοί του στο πρώτο δεκάλεπτο έχουν συνολικά 8/25 σουτ και 12 λάθη για μόλις 6 ασίστ.

Μπορούμε να δούμε και τα νούμερα στο ημίχρονο που επίσης είναι ενδεικτικά αφού ο Ολυμπιακός έχει επιμέρους σκορ 119-66 (δηλαδή κατά μέσο όρο 59,5-33) και τα νούμερά του είναι ΤΡΟΜΕΡΑ: 25/29 δίποντα (86,2%, φανταστείτε μόλις τέσσερα χαμένα δίποντα σε 40 λεπτά), 19/33 τρίποντα (57,6%) καθώς επίσης και 37 ασίστ (18,5) για μόλις 13 λάθη (6,5) αλλά και 11 κλεψίματα (5.5) με συνολική αξιολόγηση στο 168 (δηλαδή 84 κατά μέσο όρο σε ένα ημίχρονο).

Επίσης παίρνει στο πρώτο ημίχρονο των δύο αγώνων 33 πόντους από λάθη αντιπάλων, δηλαδή πάνω από το 1/4 των πόντων του!

Έχουμε όμως και κάποια άλλα ενδιαφέροντα στοιχεία: Ο Άλεκ Πίτερς έχει σε αυτούς τους δύο αγώνες συνολικά 27 πόντους με 5/6 δίποντα και 5/7 τρίποντα ενώ στους προηγούμενους 11 είχε συνολικά 50 πόντους (!) με 9/24 τρίποντα. Επίσης είναι σημαντικό ότι έχει αγωνιστεί συνολικά 40’23’’ (δηλαδή κάτι παραπάνω από 20 κατά μέσο όρο) ενώ στους τέσσερις προηγούμενους αγώνες είχε μείνει στο παρκέ συνολικά για 33 λεπτά (!).

Κάπως έτσι πήρε ανάσες ο Βεζένκοφ που είχε «χτυπήσει» πέντε σερί αγώνες με 30+ λεπτά πριν τις δύο αναμετρήσεις με Βίρτους και Φενέρμπαχτσε στις οποίες όμως παρέμεινε το ίδιο παραγωγικός (19+21 πόντοι) αλλά πολύ πιο ξεκούραστα.

Ο Κάνααν είχε συνολικά 15 πόντους (με 5/9 τρίποντα) ενώ είχε βάλει 14 στους τέσσερις προηγούμενους. Έμεινε στο παρκέ συνολικά για 38 λεπτά, όσα ακριβώς είχε παίξει στις τέσσερις προηγούμενες αναμετρήσεις.

Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός πιστοποίησε την εξαιρετική του κατάσταση πριν από τον αγώνα με την Βιλερμπάν στην Γαλλία, τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ (22/12) και φυσικά τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (30/12) όπου θα κλείσει τις υποχρεώσεις του για το 2022.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός: Ο εφιάλτης των αντιπάλων σε ανάλυση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College