ΝΙΚΟΣ ΜΠΟΥΡΛΑΚΗΣ

Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός: Νέντοβιτς και Πρίφτης έκριναν το ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο πανάξιος νικητής στο ΣΕΦ με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να αναδεικνύεται σε εκφραστή όλου του πλάνου του Δημήτρη Πρίφτη

Η νίκη που πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο ΣΕΦ δεν αμφισβητείται από κανέναν. Φάνηκε περισσότερο έτοιμος, καλύτερα προετοιμασμένος και διέψευσε τις προβλέψεις.

Δεν είναι ψέματα ότι πριν το τζάμπολ ο Παναθηναϊκός δεν είχε τα προγνωστικά υπέρ του. Μια εικόνα των δύο ομάδων την τελευταία εβδομάδα αλλά και συνολικά στη σεζόν, έφερνε τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού. Ήταν και γηπεδούχος άρα λογικά να συγκεντρώνει τις περισσότερες πιθανότητες. Σε θεωρητικό επίπεδο.

Όμως στη διάρκεια όπως και στην κατάληξη του αγώνα αποδείχθηκε ο κανόνας των ντέρμπι. Ότι δηλαδή αυτοί οι αγώνες είναι ξεχωριστοί. Από μόνοι τους δίνουν κίνητρο στους παίκτες αφού προσφέρει σημαντικά αγωνιστικά και ψυχολογικά οφέλη.

Με λίγα λόγια ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πανέτοιμος να παίξει έναν αγώνα με χαρακτήρα… τελικού!

Ο Ολυμπιακός μπλόκαρε από ένα σημείο και μετά και δεν κατάφερε να ξεμπλοκάρει. Κι αυτό διότι στην πολύ καλή δουλειά που έκανε η άμυνα του Δημήτρη Πρίφτη (προφανώς και έχει τεράστιο μερίδιο επιτυχίας στη νίκη) προστέθηκε η έκρηξη του Νεμάνια Νέντοβιτς.

Ο Ολυμπιακός μέχρι το 6ο λεπτό είχε τον απόλυτο έλεγχο (12-3) αλλά ο Παναθηναϊκός συμμαζεύτηκε επιθετικά με την είσοδο πρώτα του Σαντ Ρος κι ακολούθως του Νεμάνια Νέντοβιτς

Οι πράσινοι γύρισαν την κατάσταση, πέρασαν μπροστά και κυρίως αντέδρασαν μετά το 9-0 του Ολυμπιακού που τους έφερε στο -6! Έμειναν πιστοί στο πλάνο τους, ανέβασαν εκ νέου την ενέργεια στην άμυνά τους και προηγήθηκαν 36-33 στο ημίχρονο.

Η 3η περίοδος ήταν ολοκληρωτικά υπέρ του Ολυμπιακού. Η κυριαρχική παρουσία του Μουσταφά Φαλ τόσο αμυντικά (είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ το πως μαρκάρει ακόμα και γκαρντ) όσο κι επιθετικά (εκτελεστικά και δημιουργικά) συνδυαστικά με τη σταθερότητα του Βεζένκοφ οδήγησαν τον Ολυμπιακό σε επιμέρους 26-9 και στο 59-45 στο 29′.

Στο διάστημα αυτό οι Πειραιώτες έσφιξαν την άμυνά τους αποδιοργανώνοντας τον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/16 σουτ και 0/7 τρίποντα (αλλά και 4 λάθη) στην 3η περίοδο όπου ο Ολυμπιακός είχε 8/9 δίποντα και 16 πόντους μέσα από τη ρακέτα.

Ο Δημήτρης Πρίφτης βρήκε τη λύση με Κασελάκη (έδωσε λύσεις αμυντικά αλλά κι επιθετικά) και Παπαπέτρου στους φόργουορντ και φυσικά με τον οίστρο του Νέντοβιτς.

Με την άμυνα του Παναθηναϊκού να έχει βγάλει εκτός αγώνα τους Σλούκα και Ντόρσεϊ (είχαν 5/19 σουτ και 6/25 μαζί με τον Γουόκαπ) η μόνη ουσιαστική απειλή ήταν ο Μουσταφά Φαλ. Από τη στιγμή όμως που δεν υπήρχε άλλη λύση, οι Πειραιώτες άρχισαν να αισθάνονται ότι το έδαφος… χάνεται. Και μαζί ο αγώνας.

Στην τελευταία περίοδο ο Νέντοβιτς πέτυχε τους 16 από τους 24 πόντους του. Στα τελευταία πέντε λεπτά είχε 11 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/1 βολή. Σε δύο περιπτώσεις με λέι απ (στο ένα πήρε και φάουλ) χτύπησε στην αμυντική ανισορροπία του Ολυμπιακού. Και σε άλλες πέτυχε τρίποντα από τα 9-10 μέτρα δείχνοντας την αυτοπεποίθησή του στα ουράνια.

Ο Παναθηναϊκός με 7/1ο τρίποντα κι επιμέρους 33-17 (κι ακόμα 7 ασίστ για ένα λάθος) κυριάρχησε στην τελευταία περίοδο. Ο Ολυμπιακός πελαγοδρομούσε απέναντι στην εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού κι έχανε τη ψυχολογία του.

Τα 5/17 σουτ των Πειραιωτών (0/9 τρίποντα) είναι ενδεικτικά. Συνολικά ο Ολυμπιακός από το 23′ και μετά είχε 0/13 τρίποντα.

Στην τελευταία περίοδο ο Φαλ ήταν απελπιστικά μόνος. Για 3’50” σκόραρε μόνο εκείνος ενώ στο ίδιο διάστημα (προσέξτε) οι άλλοι παίκτες είχαν:

Ο Σλούκας 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές και 1/1 δίποντο (το τελευταίο του αγώνα)

Ο Ντόρσεϊ 0/1 δίποντο και 0/2 τρίποντα

Ο Γουόκαπ 1/2 βολές και 0/3 τρίποντα

Ο Βεζένκοφ 1/2δίποντα (το πρώτο εύστοχο σουτ 9’39” πριν το τέλος) και ακόμα 0/1 τρίποντο και 2/5 βολές\

Και ο Παπανικολάου 2/2 βολές…

Η πανάξια νίκη του Παναθηναϊκού είχε… μαέστρο τον Πρίφτη και υπογραφή Νέντοβιτς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός: Νέντοβιτς και Πρίφτης έκριναν το ντέρμπι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College