ΝΙΚΟΣ ΜΠΟΥΡΛΑΚΗΣ

Ολυμπιακός: Πως τελείωσε με Εφές, πως άρχισε με Μακάμπι…

Το τρομερό πρώτο δεκάλεπτο που είχε ο Ολυμπιακός και καθάρισε τον αγώνα με την Μακάμπι έρχεται ως απάντηση στο προ 48ωρου αποκαρδιωτικό τελευταίο δεκάλεπτο στην Πόλη

Πέρα από τη σημασία της νίκης, πέρα από την εξαιρετική εμφάνιση, θα πρέπει να μείνουμε και σε ένα σημείο που πιστοποιεί ότι ο Ολυμπιακός θύμωσε κι αντέδρασε.

Ένα 48ωρο πριν το τζάμπολ στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός είχε τελειώσει τον αγώνα με την Εφές στην Κωνσταντινούπολη με αποκαρδιωτική εμφάνιση. Με επιμέρους σκορ 3-20, με 1/12 σουτ και με -2 στην αξιολόγηση! Τότε είχαμε αναφέρει πόσο ανησυχητική ήταν η εικόνα που παρουσίασαν οι Πειραιώτες στο τελευταίο δεκάλεπτο. Λογικό καθώς ήταν σίγουρα ασυνήθιστη με βάση τα όσα έχουν παρουσιάσει ως τώρα!

Τι έγινε κόντρα στην Μακάμπι (48 ώρες μετά); Ο Ολυμπιακός άρχισε τον αγώνα με εντελώς διαφορετική εικόνα απ’ αυτή που είχε αφήσει στην Κωνσταντινούπολη.

Πέτυχε 35 πόντους και δέχθηκε μόλις 8. Είχε 8/10 δίποντα και 5/9 τρίποντα ενώ πέρασαν 5’12” αγώνα μέχρι να αστοχήσει στο πρώτο σουτ (ο Ντόρσεϊ) ενώ μέχρι τότε οι παίκτες του είχαν 9/9 σουτ! Και ήταν μπροστά με 21-6!!!

Ποιο 3-20 της Πόλης; Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός έκανε δύο μεγάλα σερί. Πρώτα ένα 13-0 σε 2’43” που τον έφερε στο 24-6 και στη συνέχεια ένα 11-0 σε 2’08” που τον απομάκρυνε στο 35-8! Συνολικά σε 4’51” στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός είχε 24-0!!! Τρομερό!

Στο ίδιο διάστημα οι Πειραιώτες μοίρασαν 10 ασίστ και δεν έκαναν ούτε ένα λάθος. Η ταχύτητα σε κυκλοφορία, εκτέλεση, δημιουργία και σκέψη, ήταν απίστευτη. Το θέαμα, εντυπωσιακό. Ο κόσμος το απόλαυσε. Η Μακάμπι γονάτισε.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πετύχει 35 πόντους σε δεκάλεπτο, σε κανέναν αγώνα της Euroleague φέτος. Οι περισσότεροι ήταν οι 28 που πέτυχε στην πρεμιέρα με την Μπασκόνια στο ΣΕΦ. Οι 8 πόντοι της Μακάμπι είναι οι λιγότεροι που έχει δεχτεί φέτος στην πρώτη περίοδο (η Ρεάλ του είχε βάλει 10 στη 2η αγωνιστική).

Στην επίθεση, οι 90 πόντοι είναι οι περισσότεροι για φέτος στη διοργάνωση μετά τους 87 με την Άλμπα και τους 86 με τη Μονακό. Και βέβαια οι 120 βαθμοί στην αξιολόγηση επίσης είναι η καλύτερη επίδοση αφού προσπέρασαν τους 108 κόντρα στην Μονακό.

Προφανώς και κανείς δεν περίμενε ότι ο Ολυμπιακός θα τελείωνε τον αγώνα με αντίπαλο την Μακάμπι από το πρώτο δεκάλεπτο. Ειδικά μετά την τελευταία περίοδο στην Κωνσταντινούπολη. Η αντίδραση που έβγαλαν οι ερυθρόλευκοι ήταν ενδεικτική του πείσματος και του… θυμού της από τον τρόπο που έχασαν από την Εφές.

Με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων και με τον man in the middle, Μουσταφά Φαλ να δείχνει πόσο σημαντικός είναι στη λειτουργία της ομάδας, ο Ολυμπιακός έβγαλε μεγάλη συγκέντρωση, τεράστια ενέργεια αλλά και ηρεμία/σιγουριά στο παιχνίδι του.

Σπουδαία αντίδραση. Αλλά και ό,τι καλύτερο θα ήθελε ο Γιώργος Μπαρτζώκας ενόψει του αγώνα με τον Παναθηναϊκό τη Δευτέρα (22/11) στο ΣΕΦ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός: Πως τελείωσε με Εφές, πως άρχισε με Μακάμπι…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College