ΝΙΚΟΣ ΜΠΟΥΡΛΑΚΗΣ

Της αμύνης ο Φριντέτ και ο Παναθηναϊκός χωρίς Καλάθη!

Ο Παναθηναϊκός είχε τον Φριντέτ να παίζει και άμυνα. Δεν είχε τον Καλάθη στο κρίσιμο διάστημα και φάνηκε. Όμως δίκαια νίκησε και προχωράει

Ο Παναθηναϊκός είχε να διαχειριστεί ένα τεράστιο ΠΡΕΠΕΙ σε… αντίξοες συνθήκες. Πρώτον, υποχρεώθηκε λόγω τιμωρίας να παίξει έναν τόσο μεγάλο αγώνα σε… άδειο γήπεδο! Δεύτερον, στο κρίσιμο σημείο δεν είχε τον Καλάθη. Αλλά, τρίτον, βρήκε λύσεις από τον Φριντέτ. Όχι αποκλειστικά από την επίθεση.

Ας αρχίσουμε από τα βασικά: Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να νικήσει αυτόν τον αγώνα. Και κλήθηκε να το κάνει υπό παράξενες συνθήκες. Τα κατάφερε. Στο τρίτο δεκάλεπτο έπαιξε πολύ ωραίο μπάσκετ. Κυριάρχησε απόλυτα, εγκαταλείποντας τις επιπολαιότητες και τα λάθη. Βρήκε ισορροπία σε άμυνα κι επίθεση. Πήρε πόντους από τα επιθετικά ριμπάουντ και τιμώρησε κάθε λάθος του αντιπάλου. Δεν έδωσε εύκολους πόντους.

Και να φανταστείτε ότι το σύνθημα το έδωσε ο Φριντέτ. Όχι μόνο με την επίθεση αλλά κυρίως από την άμυνα. Τα δύο συνεχόμενα κλεψίματα, στις αρχές της 3ης περιόδου έδωσαν αέρα στον Παναθηναϊκό. Και ουσιαστικά τότε μπήκαν τα θεμέλια στη νίκη.

Τα επιθετικά ριμπάουντ (με κυρίαρχο τον Παπαγιάννη) η πολύ καλή αμυντική παρουσία του Μήτογλου… Αλλά και η άνοδος του Τόμας όπως και η σταθερότητα του Παπαπέτρου βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να δείξει πολλές από τις αρετές του.

Εδώ μπαίνει στην κουβέντα ο Καλάθης… Που δεν πρόλαβε να παίξει παρά μόνο… 1’14” στην τελευταία περίοδο! Ενώ απέμεναν 8’56” για το φινάλε έκανε τέταρτο φάουλ. Τον επανέφερε ο Πιτίνο 3’31” πριν το τέλος και μέσα στα επόμενα 10” έκανε πέμπτο (επιθετικό μάλιστα) φάουλ!

Ο Παναθηναϊκός το άξιζε πάντως…

Χωρίς τον Καλάθη, ο Παναθηναϊκός έπεσε επίπεδο. Χωρίς τον παίκτη που είναι ο ηγέτης του, που αποφασίζει, που καθοδηγεί, που όλοι τον έχουν αποδεχτεί, τα πράγματα έγιναν δύσκολα. Στην τελευταία περίοδο κι ενώ ήταν μπροστά με διαφορά (σκορ 74-61) ο Παναθηναϊκός πέτυχε μόλις δύο δίποντα… Στα τελευταία 7’12” πέτυχε μόνο βολές… Και είχε λάθος απόφαση αφήνοντας τον Νάντο Ντε Κολό να σουτάρει τρίποντο στην τελευταία φάση, ενώ είχε την δυνατότητα (0 Ράις) να κάνει φάουλ χαμηλά.

Στο τέλος όμως νίκησε η ομάδα που το άξιζε. Διότι ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερη ομάδα από την Φενέρμπαχτσε. Διότι υπό αντίξοες συνθήκες, σε άδειο γήπεδο και με ενα τεράστιο ΠΡΕΠΕΙ αλλά και με τον αρχηγό του εκτός στην τελευταία περίοδο, τα κατάφερε.

Και τώρα ετοιμάζεται για το Τελ Αβίβ. Και την Μακάμπι. Την πολύ φορμαρισμένη Μακάμπι… Σε έναν αγώνα όπου θα αναζητήσει τα όριά του. Κι έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Διαβάστε όλα τα μπλογκ του συντάκτη εδω

Aκολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Της αμύνης ο Φριντέτ και ο Παναθηναϊκός χωρίς Καλάθη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College