ΝΙΚΟΣ ΤΟΣΚΙΤΣΗΣ

Δεν χάνει από κανέναν!

Δικαιώθηκα απόλυτα όταν ανέφερα πως το πιο πιθανό αποτέλεσμα στο Καραϊσκάκης θα ήταν η ισοπαλία. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει κερδίσει φέτος ντέρμπι, από την άλλη έχει την ποιότητα να σταθεί σε ένα τέτοιο ματς και να κάνει τη ζημιά αφού ο Ολυμπιακός που έχει μεγάλη πίεση δεν είναι τόσο καλός όσο επιμένουν να γράφουν τα...

Δικαιώθηκα απόλυτα όταν ανέφερα πως το πιο πιθανό αποτέλεσμα στο Καραϊσκάκης θα ήταν η ισοπαλία. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει κερδίσει φέτος ντέρμπι, από την άλλη έχει την ποιότητα να σταθεί σε ένα τέτοιο ματς και να κάνει τη ζημιά αφού ο Ολυμπιακός που έχει μεγάλη πίεση δεν είναι τόσο καλός όσο επιμένουν να γράφουν τα ερυθρόλευκα ΜΜΕ, ήταν αυτό που ανέφερα πάνω-κάτω.

Αποδείχθηκε περίτρανα πως κι δυνατότητες του Ολυμπιακού δεν είναι αυτές που προσπαθούσαν να μας πείσουν κάποιοι από το καλοκαίρι. Ο ΠΑΟΚ χωρίς Βιεϊρίνια που δεν είναι έτοιμος και με Μαουρίσιο χωρίς ρυθμό έπαιξε στα ίσια τον Ολυμπιακό. Στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να είχε προηγηθεί με 0-2 αλλά στο δεύτερο 45λεπτο όσο περνούσε ο χρόνος και με αρκετούς παίκτες ντεφορμέ δεν ήταν καλός και δίκαια δέχτηκε το γκολ. Ωστοσο το γκολ του Ολυμπιακού μπήκε από πέναλτι και αποδείχθηκε ότι δεν υπάρχει η ποιότητα να κερδίσει εύκολα τον ΠΑΟΚ.

Οι ερυθρόλευκοι έπαιζαν εντός έδρας, με την πλάτη στον τοίχο ήθελαν πάση θυσία τη νίκη αλλά ούτε τώρα κέρδισαν. Μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο που είχαν την κατοχή και το μομέντουμ, δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να σκοράρουν απέναντι σε έναν κακό στο δεύτερο ημίχρονο ΠΑΟΚ αφού καμία αλλαγή δεν βοήθησε την ομάδα. Κι όμως οι Θεσσαλονικείς δεν έχασαν ούτε τώρα, με τον Ολυμπιακό άμεσο ανταγωνιστή του για το πρωτάθλημα να αγνοεί τη νίκη επί του ΠΑΟΚ εδώ και τρία ματς με την τελευταία νίκη του επί του ΠΑΟΚ να είναι πριν δύο χρόνια.

Ο Δικέφαλος συνεχίζει λοιπόν τη μάχη για την κορυφή, έχοντας πλέον περάσει αλώβητος από το Καραϊσκάκη και ο Φερέιρα περιμένει να ανεβάσει ρυθμούς η ομάδα του όταν οι Μαουρίσιο-Βιεϊρίνια καταφέρουν να μπουν ξανά για 90 λεπτά στο γήπεδο και να οδηγήσουν την ομάδα τους σε ασφαλή μονοπάτια, καθώς είναι οι ηγέτες των πρωταθλητών.