ΤΑΣΟΣ ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΟΣ

Τρεχάτε ποδαράκια μου…

Η ΑΕΚ για ακόμη ένα ντέρμπι δεν κατάφερε όχι μόνο να κερδίσει, αλλά να πάρει και... κάτι σε ένα ματς που καιγόταν.

Η ΑΕΚ για ακόμη ένα ντέρμπι δεν κατάφερε όχι μόνο να κερδίσει, αλλά να πάρει και… κάτι σε ένα ματς που καιγόταν.

Η ΑΕΚ στα δύο τελευταία παιχνίδια της στα πλέι οφ πήρε (μόλις) έναν βαθμό. Ο ΠΑΟ αντίστοιχα πήρε 2 και ουσιαστικά παραμένει… ζωντανός για την Ευρώπη μειώνοντας και τη διαφορά. Το μόνο θετικό είναι ότι έχουν απομείνει λιγότερα παιχνίδια, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι τα πάντα παραμένουν ρευστά.

Η ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη διαχειρίστηκε ορθά στο α’ ημίχρονο και το ρόστερ και τις απουσίες και την κούραση της. Και έφυγε… σβηστά το πρώτο 45λεπτο, έχοντας μετρήσει 2-3 καλές φάσεις να βρει γκολ απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που έπαιζε στο ρελαντί. Στο β’ ήταν αναμενόμενο ο Μαρτίνς να ρίξει τα «βαριά» χαρτιά του. Και στο πρώτο 5λεπτο του ημιχρόνου οι Μπρούμα και Ελ Αραμπί είχαν βρει τρεις συνεργασίες. Και η τελευταία έφερε και το 1-0. Μετά το γκολ η ΑΕΚ προσπάθησε με την ίδια λογική να φέρει το ματς στα… ίσια. Ο κουρασμένος Ανσαριφάρντ ήταν αδύνατον να αξιοποιηθεί και ο Μανόλο έριξε το χαρτί του… ψευτοφόρ. Μάνταλος-Γκαρσία πιο προωθημένοι κεντρικά για να μπερδευτεί περισσότερο η άμυνα του ΟΣΦΠ. Η αλήθεια είναι όμως ότι από αυτό το τρικ η ΑΕΚ δεν πήρε τίποτε. Και ήταν αδύνατον χωρίς αυτό, να βρει φάση για γκολ. Και με τους «κιτρινόμαυρους» οριακά… ανύπαρκτους σε επίπεδο απειλών στο β’ ημίχρονο, έμοιαζε αδύνατον να γυρίσει το ματς.

Στην ΑΕΚ προφανώς και έχουν ακόμη ματς-φωτιά για τους στόχους τους. Την Μεγάλη Πέμπτη η ΑΕΚ πρέπει να έχει ρυθμό και ένταση για να γυρίσει το παιχνίδι και να προκριθεί, ενώ την Τετάρτη του Πάσχα υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με στόχο να κερδίσει και να κρατήσει τον ΠΑΟ μακριά.

Και εφόσον από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό δεν… πληγώθηκε πολύ, μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα την ψυχολογία της και τα επόμενα ματς.

ΥΓ: Νεντελτσεάρου και Αθανασιάδης για ακόμη ένα ματς μετρήθηκαν ως… λίγοι σε αντιδράσεις και διαχείριση των δύσκολων φάσεων. Δλδ στα γκολ και όχι μόνο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0: Ανώτερος, «καθάρισε» με Μπρούμα (vids)

ΑΕΚ: Ο Κονέ στην Ολλανδία για μεταγραφές και προπονητικά κέντρα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τρεχάτε ποδαράκια μου…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...