ΑΤΖΕΝΤΑ

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 4-4 (14-15 πεν): 12 χρόνια από τον πιο συναρπαστικό τελικό Κυπέλλου! (vid)

Σαν σήμερα πριν ακριβώς 12 χρόνια ΑΕΚ και Ολυμπιακός μας χάρισαν τον πιο συναρπαστικό τελικό στην ιστορία του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος!

ΑΕΚ – Ολυμπιακός: Το ημερολόγια έδειχνε 2 Μαΐου του 2009 όταν ΑΕΚ και Ολυμπιακός αγωνίστηκαν με φόντο την κούπα του Κυπέλλου Ελλάδος στο ΟΑΚΑ στον συγκλονιστικότερο τελικό όλων των εποχών, που τα είχε όλα και μας χόρτασε γκολ και θέαμα!

Ο τελικός ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς, αφού με δύο γκολ του Μπλάνκο (4′, 8′) η ΑΕΚ πήρε σοβαρό προβάδισμα με το «καλημέρα»!

Στο 47′ Ματ Ντάρμπισαϊρ με κεφαλιά έβαλε ξανά στο παιχνίδι τον Ολυμπιακό, για να έρθει ο Ντουντού στο 70′ και να φέρει το ματς στα ίσια!

Στο τελευταίο λεπτό ο Νάτσο Σκόκο με ένα εντυπωσιακό σλάλομ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε τον Νικοπολίδη για το 3-2, σκορπίζοντας τον ενθουσιασμό στον «κιτρινόμαυρο» κόσμο, που ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει την κατάκτηση του κυπέλλου. Ωστόσο, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Άγγλος φορ με νέα κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3, στέλνοντας τον τελικό στην παράταση!

Εκεί ο Ολυμπιακός με τον Γκαλέτι στο 102′ πήρε «κεφάλι» στο σκορ, με τον Αργεντινό μάλιστα να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου της παράτασης είναι η σειρά του Παπαδόπουλου να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια, μετά από σκληρό τάκλιν στον Σκόκο. Οι Πειραιώτες με εννιά παίκτες δεν μπορούν να διατηρήσουν το προβάδισμα και ξανά ο Σκόκο σκόραρε για το εντυπωσιακό 4-4!

Το τελευταίο σφύριγμα του Τάσου Κάκου στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης βρήκε τις δύο φιναλίστ ισόπαλες. Ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι, όπου χρειάστηκαν συνολικά 34 εκτελέσεις για να ολοκληρωθεί ο αγώνας και να βρει τον Ολυμπιακό κυπελλούχο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Γεωργέας, Ζεράλδο Άλβες, Κυριάκος (62′ Αλεξόπουλος), Μαϊστόροβιτς, Ενσαλίβα, Καφές, Μαντούκα (68′ Πελετιέρι), Σκόκο, Τζεμπούρ (77′ Εντίνιο), Μπλάνκο.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ντομί, Άντζας, Αβ. Παπαδόπουλος, Πατσατζόγλου (46′ Ντάρμπισιρ, 96′ Όσκαρ), Ντουντού, Γκαλέτι, Λέτο (62′ Τζόρτζεβιτς), Μπελούτσι, Ντιόγο.

Νικοπολίδης 14-15

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Ολυμπιακός 4-4 (14-15 πεν): 12 χρόνια από τον πιο συναρπαστικό τελικό Κυπέλλου! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.