ΑΤΖΕΝΤΑ

Μιρέλα Μανιάνι: Σαν σήμερα το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς του Σίδνεϊ

Πριν από 21 χρόνια, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του ακοντισμού κατέκτησε τη δεύτερη θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Σίδνεϊ.

Σαν σήμερα, στις 30 Σεπτεμβρίου του 2000, η Μιρέλα Μανιάνι θα ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στου Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ.

Συγκεκριμένα η Μιρέλα Μανιάνι, με βολή στα 67.51 μέτρα, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο ακόντιο κάνοντας περήφανη όλη την Ελλάδα. Πρώτη ήταν η Νορβηγίδα Τρίνι Χάτεσταντ με βολή στα 68.91 μέτρα και τρίτη η Κουβανή Οσλέιντις Μενέντεζ με 66.18 μέτρα.

Με την επίδοση των 67,51 μέτρων που σημείωσε πριν 21 χρόνια, κατέχει μέχρι και σήμερα το Πανελλήνιο ρεκόρ στο ακόντιο γυναικών, ενώ ακόμη, αυτή τη στιγμή η συγκεκριμένη επίδοση βρίσκεται στην 16η θέση των καλύτερων επιδόσεων όλων των εποχών παγκοσμίως.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 2000 στο Σίδνεϊ έμελλε να αποτελέσουν την δεύτερη καλύτερη στιγμή στην καριέρα της Μιρέλας Μανιάνι, η οποία, μετά το χρυσό μετάλλιο την προηγούμενη χρονιά στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Σεβίλλης με 67.09μ, κατάφερε να κατακτήσει ακόμη ένα μετάλλιο στον ακοντισμό, αυτή τη φορά το ασημένιο.

Σε συνέντευξη που παραχώρησε η Μανιάνι τον Δεκέμβριο του 2017 στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, αναφέρθηκε στους συγκεκριμένους αγώνες, κάνοντας λόγο για «άτυχη στιγμή», αφού μπορούσε να πάρει το χρυσό, όπως ήταν η επιθυμία της, αλλά δεν τα κατάφερε, αν και είχε τη δυνατότητα.

Μάλιστα, σε ερώτηση για την χειρότερη ανάμνησή της σε αγώνες, είχε απαντήσει: «Θα έλεγα η συμμετοχή μου στους Ολυμπιακούς του Σίδνεϊ το 2000. Ήμουν σε καλή κατάσταση, αλλά δεν έριχνα τις βολές που ήθελα. Έτσι στο τέλος η Χάτεσταντ έκανε βολή 1.5μ μεγαλύτερη από τη δική μου και πήρε το χρυσό μετάλλιο. Θα έλεγα όμως ότι ήταν μια άτυχη στιγμή που είχα και όχι η χειρότερη».