ΑΤΖΕΝΤΑ

Σαν Σήμερα 13/9 | ΑΕΚ – Πόρτο 6-1: Η μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη της Ένωσης (vid)

Η μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη της Ένωσης. H AEK του Φέρεντς Πούσκας μία μέρα σαν σήμερα (13/9) πριν 42 χρόνια διέλυσε την Πόρτο με σκορ 6-1, σημειώνοντας την ιστορική ευρωπαϊκή της νίκη. Στις 13 Σεπτεμβρίου του 1978 η ΑΕΚ σημείωσε απέναντι στην Πόρτο μία από τις μεγαλύτερες ευρωπαϊκές της νίκες. Μπορεί το 6-0 απέναντι στην Γκρέβενμαχερ...

Η μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη της Ένωσης.

H AEK του Φέρεντς Πούσκας μία μέρα σαν σήμερα (13/9) πριν 42 χρόνια διέλυσε την Πόρτο με σκορ 6-1, σημειώνοντας την ιστορική ευρωπαϊκή της νίκη.

Στις 13 Σεπτεμβρίου του 1978 η ΑΕΚ σημείωσε απέναντι στην Πόρτο μία από τις μεγαλύτερες ευρωπαϊκές της νίκες. Μπορεί το 6-0 απέναντι στην Γκρέβενμαχερ από το Λουξεμβούργο να είναι η μεγαλύτερη σε έκταση σκορ, αλλά από άποψη αντιπάλου το 6-1 κόντρα στην Πόρτο είναι σημαντικότερο.

Η ΑΕΚ δεν είχε αλλάξει πολλά από τις προηγούμενες επιτυχημένες χρονιές, αν και είχε ενισχυθεί με τον Δομάζο, ενώ στον πάγκο βρισκόταν πλέον ο Φέρεντς Πούσκας.

Πάντως σε μεγάλο βαθμό ήταν η ίδια ομάδα με εκείνη που έφτασε μέχρι τα ημιτελικά του Κυπέλλου UEFA το 1977 και κατέκτησε το νταμπλ το 1978.

Η Ένωση στον α’ γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών διέλυσε ολοκληρωτικά την Πόρτο με 6-1. Μάλιστα, ήταν η μεγαλύτερη ευρωπαϊκή ήττα της πορτογαλικής ομάδας, μέχρι να… ισοφαρίσει το ρεκόρ η Μπάγερν Μονάχου το 2015.

Η Ένωση μπήκε φουριόζα στο γήπεδο κάνοντας το 1-0 στο 3ο λεπτό με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς, ένα γκολ που έχασε η ΕΡΤ!

Στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καταιγιστικοί. Στο 16’ έκαναν το 2-0 με τέρμα του Αρδιζόγλου, ενώ στο 30’ η σέντρα του Μαύρου βρήκε τον Μπάγεβιτς, ο οποίος έκανε το 3-0.

Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 4-0 χάρη σε τέρμα του Κωνσταντίνου στο 39ο λεπτό.

Στο 50’ ένα λάθος του Νικολάου έδωσε τη δυνατότητα στην Πόρτο να μειώσει το σκορ, αλλά η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Ο Νικολάου διόρθωσε το λάθος του και έκανε το 5-1 με κεφαλιά στο 59’.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 61ο λεπτό ο Θωμάς Μαύρος ξεσηκώνοντας τους 27.752 φίλαθλους που βρίσκονταν στο γήπεδο.

Οι ενδεκάδες

ΑΕΚ (Φέρεντς Πούσκας): Χρηστίδης, Μουσούρης, Ιντζόγλου, Ραβούσης, Νικολάου, Αρδίζογλου, Τάσος (53′ Λ. Παπαδόπουλος), Νικολούδης, Μπάγεβιτς, Βιέρα, Μαύρος.

Πόρτο (Ζοζέ Πεντρότο): Φονσέκα, Βιεϊρίνια (46′ Λίμα Περέιρα), Σιμόες (66′ Βιτάλ), Μέντες, Αουρέλιο, Τεϊσέιρα, Φρέιτας, Φράσκο, Ολιβέιρα, Γκόμες, Ντούντα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σαν Σήμερα 13/9 | ΑΕΚ – Πόρτο 6-1: Η μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη της Ένωσης (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.