ΑΤΖΕΝΤΑ

Σαν σήμερα 13 Νοεμβρίου η Σπόρτινγκ διαλύει τον ΑΠΟΕΛ με 16-1! (video)

To σκορ 16-1 που σημειώθηκε σαν σήμερα στον αγώνα τον δύο ομάδων αποτελεί ρεκόρ για τα Ευρωπαϊκά κύπελλα μέχρι και σήμερα

Σαν σήμερα στις 13 Νοεμβρίου του 1963 η Σπόρτινγκ Λισαβόνας θα σκορπίσει κυριολεκτικά τον ΑΠΟΕΛ με το τελικό σκορ να φτάνει στο 16-1!

Τη σεζόν 1963-64 η κυπριακή ομάδα θα βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση. Στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων μάλιστα είχαν αποκλείσει τη Νορβηγική Λιν με συνολικό σκορ 7-0 στα δύο ματς.

Η σαν σήμερα συνάντηση του ΑΠΟΕΛ όμως με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας θα έγραφε ιστορία στο Ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο. Μία ιστορία που γράφτηκε με χρυσά γράμματα για την πορτογαλική ομάδα και με μαύρα στα βιβλία του άσημου τότε ΑΠΟΕΛ. Οι Κύπριοι μάλιστα δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να βρεθούν στη Λισαβόνα. Έτσι οι Πορτογάλοι προσφέρθηκαν να πληρώσουν εκείνοι τα έξοδα με την προϋπόθεση να γίνει η ρεβάνς και πάλι στη Λισαβόνα.

Πως κύλησε ο αγώνας

Η διαφορά δυναμικής των δύο ομάδων ήταν τεράστια. Στη συνέχεια της διοργάνωσης εκείνη τη χρονιά η Σπόρτινγκ κατέκτησε το Κύπελλο Κυπελλούχων.

Η Σπόρτινγκ έβαλε δύο γκολ στα πρώτα 7  λεπτά του αγώνα. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 6-1 με το γκολ της «τιμής» για τον ΑΠΟΕΛ να το σημειώνει ο Σολή Ανδρέου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κύπριοι κατέρρευσαν και δέχτηκαν άλλα 10 τέρματα. Ο Μασκαρένιας σημείωσε 6 συνολικά τέρματα κάνοντας ρεκόρ για παίχτη. Ο Φιγκερέντο σημείωσε άλλα 3, οι Φερέιρα Πίντο και Αουγκούστο πρόσθεσαν από άλλα 2 και 1 τέρμα σημείωσαν οι Μάριο Λίνο, Λόουρο και Πέριντες.

Η ρεβάνς πραγματοποιήθηκε «τυπικά» την επόμενη εβδομάδα με το σκορ να μένει στο 2-0.

Το τελικό σκορ 16-1 αποτελεί ρεκόρ για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Τα 16 γκολ που σημείωσε η Σπόρτινγκ είναι ρεκόρ μέχρι σήμερα για τα περισσότερα γκολ που έχει βάλει ομάδα σε ένα παιχνίδι. Ακόμη, τα 15 τέρματα διαφοράς είναι η μεγαλύτερη διαφορά που έχει επιτευχθεί ποτέ σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Καρβάλιο, Αλφρέντο Μορέιρα, Πέντρο Γκόμες, Λίνο, Φερνάντο Μέντες, Ζοζέ Περίντες, Αουγκούστο, Φερέιρα Πίντο, Φιγκεϊρέντο, Λόουρο, Ντομίνγκος Μασκαρένιας

ΑΠΟΕΛ: Αντώνης Μαυρουδής, Άντρος Αντωνιάδης, Ασσιώτης Ναθαναήλ, Σάββας Παρτάκης, Δημήτρης Χιώτης, Σολής Ανδρέου, Νίκος Αγαθοκλέους, Νίκος Καντζιλιέρης, Στέλιος Χαριτάκης, Ανδρέας Στυλιανού, Ανδρέας Τασούρη

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σαν σήμερα 13 Νοεμβρίου η Σπόρτινγκ διαλύει τον ΑΠΟΕΛ με 16-1! (video)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.