ΑΤΖΕΝΤΑ

Σαν σήμερα 16/9: O Παναθηναϊκός φέρνει τον πρώτο εκτός έδρας βαθμό

Σαν σήμερα, στις 16 Σεπτεμβρίου, oΠαναθηναϊκός γίνεται η πρώτη ελληνική ομάδα που φέρνει εκτός έδρας ισοπαλία για το Κύπελλο πρωταθλητριών (2-2) με την ιρλανδική Γκλεντόραν.

Πέρασαν 55 χρόνια από την ημέρα που ελληνική ομάδα πήρε για πρώτη φορά ισοπαλία εκτός έδρας για το Κύπελλο πρωταθλητριών. Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε στην Βόρειο Ιρλανδία την Γκλεντόραν και ήρθε ισόπαλος με 2-2. Μάλιστα, για την αντίπαλο των «πρασίνων» ήταν εξίσου ένα σημαντικό αποτέελσμα, μιας και  είχε δώσει τέσσερις ευρωπαϊκούς αγώνες, όλους στο Κύπελλο Εκθέσεων, και μετρούσε μόνο ήττες.

Στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γιώργος Γιαννακόπουλος με σουτ θα ανοίξει το σκορ ενώ στο 22ο λεπτό ο Κώστας Παπουτσάκης θα κάνει το 0-2. Οι Ιρλανδοί μείωσαν με το γκολ του Τέρνερ στη λήξη του ημιχρόνου, ενώ η ισοφάριση ήρθε στο 58ο λεπτό από τον Τόμπσον με κεφαλιά.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Αθλητικές μεταδόσεις για τη Δευτέρα (16/9)

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού:

Οικονομόπουλος, Σούρπης, Ανδρέου, Παπουλίδης, Γιαννακόπουλος, Πιτυχούτης, Δομάζος, Καμάρας, Λουκανίδης, Παπαεμμανουήλ, Παπουτσάκης

O Παναθηναϊκός στον επαναληπτικό της «Λεωφόρου», κατάφερε να προκριθεί, παίρνοντας δύσκολη νίκη με 3-2 που διαμόρφωσε στο 76’ ο Κώστας Παπουτσάκης.

Σαν σήμερα στον παγκόσμιο αθλητισμό

2016: Ο Έλληνας πρωταθλητής Γρηγόρης Πολυχρονίδης κατακτά το αργυρό μετάλλιο στο ατομικό στο μπότσια (κατ. BC3) όταν χάνει στον τελικό από τον Κορεάτη Γεόνγκ με 8-1 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Πρόκειται για το δεύτερό του μετάλλιο μετά το χάλκινο στο ομαδικό και 13ο για την Ελλάδα, που ξεπερνά και την συγκομιδή των 12 μεταλλίων των αγώνων του Λονδίνου.

2009: Η ΑΖ Αλκμάαρ δίνει τον πρώτο αγώνα στην ιστορία της για το Champions League εναντίον του Ολυμπιακού στο Καραισκάκη (1-0) και ο Ολλανδός Ronald Koeman δημιουργεί ρεκόρ κοουτσάροντας την πέμπτη του ομάδα στη διοργάνωση, μετά τον Άγιαξ, τη Μπενφίκα, την Αιντχόβεν και τη Βαλένθια.

1964: Ο Άρης δίνει τον πρώτο του επίσημο διεθνή αγώνα για το Κύπελλο Εκθέσεων (μετέπειτα UEFA) εναντίον της Ρόμα (0-0). Στην Ιταλία θα χάσει με 3-0 στις 30/9 και θα αποκλειστεί.

1937: Ο πρώτος αγώνας που μεταδίδεται τηλεοπτικά, Άρσεναλ Α’ – Άρσεναλ Β’ στο Highbury.

1929: Ο Albert Geldard γίνεται ο νεότερος παίκτης που αγωνίζεται στην αγγλική football league όταν εμφανίζεται με την ομάδα της Bradford Park Avenue εναντίον της Millwall σε ηλικία 15 ετών και 158 ημερών.