ΑΤΖΕΝΤΑ

Σαν σήμερα 21 Οκτωβρίου: Όταν ο Αλεξανδρής «εκτέλεσε» τον Άγιαξ (vid)

Μία μέρα σαν σήμερα, στις 21 Οκτωβρίου του 1998, ο Ολυμπιακός πέτυχε μία από τις πιο μεγάλες και σημαντικές ευρωπαϊκές νίκες στην ιστορία του απέναντι στον Άγιαξ. Ακριβώς πριν από 21 χρόνια, σαν σήμερα 21 Οκτωβρίου οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχονταν τον «Αίαντα» για την 3η αγωνιστική του Champions League, έχοντας προηγουμένως μία ισοπαλία (2-2 εκτός με Πόρτο)...

Μία μέρα σαν σήμερα, στις 21 Οκτωβρίου του 1998, ο Ολυμπιακός πέτυχε μία από τις πιο μεγάλες και σημαντικές ευρωπαϊκές νίκες στην ιστορία του απέναντι στον Άγιαξ.

Ακριβώς πριν από 21 χρόνια, σαν σήμερα 21 Οκτωβρίου οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχονταν τον «Αίαντα» για την 3η αγωνιστική του Champions League, έχοντας προηγουμένως μία ισοπαλία (2-2 εκτός με Πόρτο) και μία νίκη (2-0 εντός με Ντιναμό Ζάγκρεμπ).

Το ρολόι έδειχνε το 38ο λεπτό όταν ο Αλεξανδρής με ένα φανταστικό γυριστό σουτ, έπειτα από σέντρα του Τζόρτζεβιτς, νίκησε τον Φαν ντερ Σαρ βάζοντας «φωτιά» στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, παρουσία περίπου 75.000 φιλάθλων.

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να πάρει τη νίκη με μεγαλύτερο σε έκταση σκορ, ωστόσο το δοκάρι του Στέλιου Γιαννακόπουλου στο 71ο λεπτό, δεν επέτρεψε να γίνει το 2-0.

Η συνέχεια της χρονιάς ήταν εντυπωσιακή, καθώς έφτασε μέχρι τα προημιτελικά όπου αποκλείστηκε στις λεπτομέρειες από τη Γιοβέντους με το γκολ του Κόντε στο 85′.

Σαν σήμερα 21 Οκτωβρίου

2018:  20χρονος Στέφανος Τσιτσιπάς κατακτά το Open της Στοκχόλμης, επικρατώντας στον τελικό του λετονού Ερνέστ Γκούλμπις με 2-0 σετ (6-4, 6-4) και γίνεται ο πρώτος Έλληνας που κατακτά επαγγελματικό τίτλο.

2014: Ο 27χρονος Νοτιοαφρικανός Oscar Pistorius, ο πρώτος αθλητής με προσθετικά μέλη που αγωνίστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες στα 400μ και στα 4×400μ, καταδικάζεται από την νοτιοαφρικανή δικαστή Τοκοζίλε Μασίπα σε φυλάκιση πέντε ετών για τον εξ αμελείας φόνο της φιλενάδας του Ρίβα Στέενκαμπ με τέσσερις σφαίρες το Φεβρουάριο του 2013.

2010: Στον αγώνα CSKA Moscow- Armani Jeans Milano 73-88, ο J.R. Holden της CSKA γίνεται ο πρώτος παίκτης που πιάνει τις 200 συμμετοχές στην Ευρωλίγκα.

1991: Σε απεργία διαρκείας προχωρούν οι Έλληνες καλαθοσφαιριστές μετά την κατάθεση σχεδίου νόμου που περιορίζει τα μεταγραφικά τους δικαιώματα και ευνοεί τις “ελληνοποιήσεις” ομογενών.

1979: Η Νορβηγίδα Greta Waitz είναι η πρώτη γυναίκα που τερματίζει μαραθώνιο σε χρόνο μικρότερο των 2 ωρών και 30 λεπτών με επίδοση 2:27.33 στον Μαραθώνιο της Νέας Υόρκης, αγώνα που θα κερδίσει 9 φορές από το 1978 μέχρι το 1988.

1964: Η Αιθίοπας Abebe Bikila γίνεται ο πρώτος δρομέας που κερδίζει 2ο συνεχόμενο χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο στον Μαραθώνιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο με 2:12.11.2 (το πρώτο ήταν το 1960), όπου αυτή τη φορά τρέχει με παπούτσια, ενώ 5 εβδομάδες πριν είχε υποβληθεί σε εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σαν σήμερα 21 Οκτωβρίου: Όταν ο Αλεξανδρής «εκτέλεσε» τον Άγιαξ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.