ΑΤΖΕΝΤΑ

Η μέρα που ο Κεντέρης… νίκησε τον άνεμο

Μία μέρα σαν σήμερα, στις 28 Σεπτεμβρίου 2000, ο Κώστας Κεντέρης πραγματοποιεί ιστορική κούρσα του στο Ολυμπιακό στάδιο του Σίδνεϊ, ανεβαίνοντας στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Η κούρσα που μας σήκωσε από την καρέκλα.

Το μετάλλιο που μας γέμισε περηφάνια.

H 28η Σεπτεμβρίου θα μείνει για πάντα χαραγμένη στη μνήμη των Ελλήνων φιλάθλων.

Πέρασαν 19 χρόνια από την ημέρα που ο Κώστας Κεντέρης διέψευσε όλα τα προγνωστικά και τερμάτισε πρώτος στον τελικό των 200μ με 20.09, ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ.

Με το συγκεκριμένο χρόνο σημείωσε εκ νέου Πανελλήνιο ρεκόρ, αφήνοντας δεύτερο τον Βρετανό Ντάρεν Κάμπελ με 20.14 και τρίτο τον Ατο Μπόλτον από το Τρίνιταντ και Τομπάγκο με 20.20 που ήταν και τα δύο μεγάλα φαβορί για το χρυσό μετάλλιο.

«Ο Μπόλτον και ο Κάμπελ πριν την κούρσα θεωρούνταν ως τα μεγάλα φαβορί, αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να αιφνιδιάσει τους αντιπάλους του και να πραγματοποιήσει τη μεγαλύτερη έκπληξη», επεσήμανε μετά την κούρσα το πρακτορείο ειδήσεων Ρόιτερ.

«Ευχαριστώ Θεέ μου. Ευχαριστώ», ήταν τα λόγια του, μόλις τελείωσε η ανάκρουση του Εθνικού Υμνου.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η μέρα που ο Κεντέρης… νίκησε τον άνεμο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.