Σαν σήμερα: Πέρασαν 51 χρόνια  α από την ημέρα που ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας, μετά από το… στρίψιμο της δεκάρας, στον αγώνα με τον Ολυμπιακό που διεξήχθη στο «Στάδιο Γ. Καραϊσκάκης»

Οι δύο αιώνιοι, είχαν βρεθεί αντίπαλοι στον τελικό της 27ης έκδοσης της διοργάνωσης.

Μια έκδοση, η οποία έμελλε να σημαδευτεί από μια διαδικασία πρωτόγνωρη στα ελληνικά δεδομένα, αφού ήταν η μοναδική φορά που νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε στο στρίψιμο του νομίσματος στη σέντρα του γηπέδου, παρουσία των διαιτητών και των αρχηγών των δυο ομάδων, καθώς ο αγώνας -και η παράταση- έληξε ισόπαλος 1-1.

Σε εκείνον τον τελικό, το θέαμα δεν ήταν ιδιαιτέρως καλό. Ο Σιδέρης άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό στο 49′, για να ισοφαρίσει έξι λεπτά μετά ο Δομάζος, με τον Παναθηναϊκό να παίζει από το 52′ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μητρόπουλου.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, ούτε στην παράταση. Στο στρίψιμο της δεκάρας από τον διαιτητή, Μίχα, νικητής αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός, με τη μεριά των Πειραιωτών να υποστηρίζει πως ουδείς δικός τους είδε την πλευρά του νομίσματος, παρά μόνο ο ρέφερι και ο Δομάζος.

Παναθηναϊκός: Οικονομόπουλος, Αρ. Καμάρας, Μητρόπουλος, Σούρπης, Αθανασόπουλος, Δημητρίου, Ελευθεράκης, Ροκίδης (46′ Φραντζής), Δομάζος, Γραμμός (106′ Γονιός), Φιλακούρης.

Ολυμπιακός: Λιαδέλης (57′ Ξαρχάκος), Γκαϊτατζής, Αγανιάν, Ζαντέρογλου, Παυλίδης, Ν. Σιδέρης, Στολίγκας (67′ Μίχας), Βασιλείου, Γ. Σιδέρης, Κουμαριάς, Μποτίνος.