ΑΕΚ – Βόλος 3-2: Είχε ψυχή, Μάνταλο και πάει… Καραϊσκάκη!

ΑΕΚ - Βόλος 3-2: Η ΑΕΚ με άγχος γύρισε το ματς με Βόλο και κέρδισε με 3-2 στο γήπεδο της Ριζούπολης, για την 7η αγωνιστική της Super League.

ΑΕΚ – Βόλος 3-2: Η ΑΕΚ με αρκετό άγχος γύρισε το ματς με τον Βόλο και κέρδισε τελικά με 3-2 στο γήπεδο της Ριζούπολης, για την 7η αγωνιστική της Super League.

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε αρκετά στο ματς με τους Θεσσαλούς, όμως γύρισε το παιχνίδι από το 0-1 και πήρε αυτό που ήθελε. Τους τρεις βαθμούς, μία εβδομάδα πριν πάει στο Καραϊκάκη για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Η Ενωση έτσι επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ισοπαλίες με ΠΑΟΚ και Λάρισα, ενώ ο Βόλος έχασε ακόμη ένα ματς με 3-2 παρότι έδειξε πολύ καλή εικόνα επιθετικά. Κορυφαίος για την ομάδα του Νίκου Κωστένογλου ο Πέτρος Μάνταλος που έδωσε μία ασίστ και έβαλε 2 γκολ, δείχνοντας σε εξαιρετική εικόνα απόψε.

Τα γκολ στο ΑΕΚ – Βόλος 3-2

Η Ενωση είδε τον Βόλο να βάζει πρώτος γκολ (24′ Τόρες), παρότι η ίδια ήταν καλύτερη. Στο 31′ ο Μάνταλος πανέξυπνα έβγαλε τον Λιβάια απέναντι από το τέρμα και ο Κροάτης ισοφάρισε. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Ζαχαριάδης απέβαλε απευθείας τον Μουνίθ για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Μάνταλο.

Στο 74′ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι και ο Μάνταλος έβαλε την ομάδα του μπροστά, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο αρχηγός της Ενωσης σκόραρε για το 3-1. Στο 83′ ο Δημόπουλος μείωσε σε 3-2 για την θεσσαλική ομάδα.

Πολλά παράπονα για την ΑΕΚ από τον διαιτητή Ζαχαριάδη και το VAR για αρκετές φάσεις.

Διαβάστε το LIVE στο ΑΕΚ-Βόλος

Το ματς

Ο Νίκος Κωστένογλου δεν είχε εκπλήξεις στην 11αδα του. Θωράκισε τη μεσαία γραμμή με Σιμόες και Γαλανόπουλο, έβαλε Μπακάκη και Χουλτ στα άκρα της άμυνας, ενώ μεσοεπιθετικά έβαλε τους θεωρητικά καλύτερους παίκτες του. Βέρντε δεξιά, Μάνταλος αριστερά και ο Λιβάγια ως περιφερειακός φορ, λίγο πίσω από τον Ολιβέιρα. Με αυτόν τον τρόπο η ΑΕΚ απέκτησε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς, αλλά παρά τις φάσεις δεν σκόραραν.

Αμυντικά, η ΑΕΚ φαινόταν να βρίσκεται σε ανισορροπία, όταν ο Βόλος έπαιζε με ταχύτητα στην επίθεση του. Στο 17’ ο Χουλτ πρόλαβε να σώσει την εστία της Ενωσης, αλλά στο 24’ μετά από λάθος του Σουηδού ο Βόλος πέτυχε γκολ… ποίημα με φοβερό τσίμπημα του Τόρες. Η ΑΕΚ εδώ διαμαρτυρήθηκε για φάουλ του Γέντρισεκ στον Οικονόμου.

Η ΑΕΚ έδειξε σοκαρισμένη, αλλά έβγαλε αντίδραση. Μέσα από στατική φάση, με πανέξυπνη εκτέλεση του Μάνταλου και τελείωμα του Λιβάγια (31’). Η ΑΕΚ πήρε ψυχολογία, πίεσε και είχε φάσεις, με σημαντικότερη το γκολ του Λιβάγια που λανθασμένα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ωστόσο, η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες του ματς, ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Το αντιαθλητικό μαρκάρισμα του Μουνίθ στον Μάνταλο τιμωρήθηκε με απευθείας κόκκινη από τον Ζαχαριάδη

Η αντίδραση του πάγκου

Ο Κωστένογλου επιχείρησε να εκμεταλλευθεί αυτήν τη νέα συνθήκη στο β’ ημίχρονο. Με την έναρξη του ημιχρόνου, φόρτωσε ακόμα περισσότερο την επιθετική γραμμή με την είσοδο του Γιακουμάκη και τη μετατροπή του σχήματος σε 4-4-2 (με τον Μάνταλο κεντρικά και τον Λιβάγια να ξεκινά από αριστερά). Ωστόσο, αν και η ΑΕΚ ανέκτησε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και έκλεισε το Βόλο στο μισό γήπεδο, δεν είχε ορθολογικό τρόπο για να μπει στην περιοχή και να κάνει καθαρές τελικές.

Ο χρόνος περνούσε και το άγχος φάνηκε να «πνίγει» τους παίκτες της ΑΕΚ. Βεβιασμένες επιλογές, δίχως καθαρό μυαλό και εύκολα λάθη, που έδιναν τη δυνατότητα στο Βόλο να κυκλοφορεί την μπάλα και να προκαλεί νευρικότητα. Ο Κωστένογλου έριξε στο ματς τον Παουλίνιο αντί του ασταθή Οικονόμου – με τον Μπακάκη πλέον να παίζει στόπερ – και η ΑΕΚ πίεσε ακόμα περισσότερο. Ωστόσο, αρκούσε ένας καλός συνδυασμός, μια έμπνευση του Γιακουμάκη, για να τελειώσει το παραμύθι.

Ο φορ της ΑΕΚ έβγαλε απίστευτη ασίστ στον Ολιβέιρα, που ανατράπηκε καθαρά από τον Γκαραβέλη. Ο Μάνταλος πήρε την ευθύνη και με ψύχραιμο πλασέ, την έστειλε στη γωνία της εστίας του Βόλου. Ηταν τόσο έκδηλη η ανακούφιση για τους «κιτρινόμαυρους», που αμέσως μετά ήρθε και τρίτο γκολ. Πάλι από τον Μάνταλο, με ασίστ του Ολιβέιρα που τον έβγαλε τετ α τετ με τον Γκαραβέλη και ο αρχηγός την πέρασε κάτω από τα πόδια του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Ο Κωστένογλου έριξε στο ματς τον Κρίστισιτς για να κλειδώσει απόλυτα το παιχνίδι και να έχει αμυντική ισορροπία στη μεσαία γραμμή. Ωστόσο, ενώ το ματς φαινόταν να έχει πάρει το δρόμο του, ήρθε ένα απίστευτα τυχερό γκολ του Βόλου από φάουλ του Δημόπουλου που άλλαξε πορεία στο τείχος και κατέληξε στα δίχτυα του Τσιντώτα. Η ΑΕΚ μπήκε πάλι σε διαδικασία άγχους στα τελευταία λεπτά, φάνηκε πως δεν υπήρχε καθαρό μυαλό, αλλά τουλάχιστον διατήρησε την πολύτιμη νίκη πριν το Καραϊσκάκη.

Ο Βόλος πάντως στα τελευταία λεπτά πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, δίχως αποτέλεσμα όμως.

ΑΕΚ – Βόλος 3-2

ΑΕΚ (Ν. Κωστένογλου, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Μπακάκης, Οικονόμου (71’ Παουλίνιο), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος (46’ Γιακουμάκης), Σιμόες, Βέρντε (76’ Κρίστισιτς), Λιβάγια, Μάνταλος, Ολιβέιρα

Βόλος (Χ. Φεράντο, 4-2-3-1): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Διαμαντής, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Μαξ (84’ Ηλιόπουλος), Τόρες (83’ Αλλάχ), Ζοάο, Μουνίθ, Γέντρισεκ (79’ Μάντζης)

Ο Ζαχαριάδης χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Σιμόες (50’), Λιβάγια (81’), Τόρες (20’), Διαμαντή (23’), Μαξ (71’), Ζοάο (79’), Τσοκάνη (89’), ενώ απέβαλε τον Μουνίθ με απευθείας κόκκινη στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: ΑΕΚ: Κάτι είδε ο Ίβιτς και τρελάθηκε…

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Ιβιτς: Αστραψε και βρόντηξε!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Βόλος 3-2: Είχε ψυχή, Μάνταλο και πάει… Καραϊσκάκη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...