FEATURED

Έγραψε ιστορία η Ακχισάρ (vid)

Η ομάδα του Σάφετ Σούσιτς νίκησε τη Γαλατάσαραϊ και κατέκτησε το τουρκικό Σούπερ Καπ στα πέναλτι (5-4)

Το πρώτο TFF Süper Kupa της ιστορίας της κατέκτησε η Ακχισάρ, η οποία επικράτησε 5-4 της πολυνίκη Γαλατασαράι στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση).

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Γεβγέν Σελέζνιοφ και είχαν δοκάρι στο 41’ με τον ίδιο παίκτη.

Αμφότερες οι ομάδες ζήτησαν από ένα πέναλτι (ο Τσουνεΐτ Τσακίρ δεν έδειξε παράβαση), σε ένα α’ ημίχρονο με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Η Γαλατάσαραϊ μπήκε καλύτερα στο β’ ημίχρονο, όμως και η Ακχισάρ είχε τις ευκαιρίες της για το γκολ που θα την έφερνε αγκαλιά με το παρθενικό TFF Süper Kupa της ιστορίας της.

Ο Ερέν Ντερντιγιόκ πέρασε ως αλλαγή στο 59’ και 20 λεπτά αργότερα ισοφάρισε, στέλνοντας το ματς στην παράταση, όπου το σκορ δεν διαφοροποιήθηκε.

Το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι και τα πρώτα οκτώ ήταν εύστοχα, ώσπου ο Μπαφετιμπί Γκομίς χάλασε το σερί και ο Σελέζνιοφ έγραψε το τελικό 5-4 υπέρ της Ακχισάρ.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ: Μουσλέρα, Λίνες, Μαϊκόν, Αζίζ, Ναγκατόμο (102′ Καρόλ), Φερνάντο (70′ Ακγκιούν), Ντονκ (77′ Ινάν), Φεγκουλί, Μπελχαντά (59′ Ντερντιγιόκ), Ροντρίγκες, Γκομίς.

ΑΚΧΙΣΑΡ ΜΠΕΛΕΝΤΙΓΕΣΠΟΡ: Εζτιούρκ, Βρσάγεβιτς (67′ Λάρσον), Νουνκό, Γιουμλού, Μπαϊράμ, Κισά (99′ Γκιουλέρ), Τσεβικέρ, Σισοκό, Μπαρμπόζα (63′ Λόπες), Σελεζνιόβ, Μάνου (77′ Βουράλ).