ΠΑΟΚ- Ηρακλής 79-72: Όλο και ψηλότερα

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 79-72 τον Ηρακλή και μπορεί να μην κάλυψε τη διαφορά από την ήττα στον πρώτο γύρο (είχε χάσει με 18) αλλά έπεισε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο. Και μπορεί να κοιτάζει όλο και ψηλότερα.

Από τότε που ανέλαβε ο Άρης Λυκογιάννης ο ΠΑΟΚ έχει 5 νίκες σε 6 αγώνες (έχει ηττηθεί μόνο στο Περιστέρι). Ήδη έχει σταθεροποιηθεί στην πρώτη εξάδα ενώ άφησε και τον αντίπαλό του μια νίκη πίσω.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το σερί 15-0 που έκανε ο ΠΑΟΚ σε διάστημα 4’44’’ στο τελευταίο δεκάλεπτο και μετέτρεψε το 57-58 και σε 72-58, ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Με σερί 13-0 ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 16-4 στο 7’ και αργότερα στο 19-6 (στο 8’). Ο Ηρακλής είχε αντίδραση μειώνοντας αρχικά σε 19-13 ενώ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε πάλι (28-17) στο 12’. Όμως ο «γηραιός» είχε επιστρέψει για τα καλά και γρήγορα έτρεξε επιμέρους σκορ 13-3 για να ισοφαρίσει σε 30-30 στο 14’30’’.

Ο ΠAΟΚ έκλεισε το ημίχρονο με 40-38 με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες στα στατιστικά και με τον Χάνλαν να έχει εξαιρετικό 20λεπτο με 13 πόντους. Ο αγώνας συνέχισε να έχει τρομερό ενδιαφέρον και ο Ηρακλής πέρασε μπροστά 51-49 με 4’27’’ να απομένουν για το τέλος της 3ης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 8-0 και πήρε το προβάδισμα με 57-51 αλλά ο Ηρακλής έκλεισε το ημίχρονο σχεδόν στα… ίσα (57-56 για τους γηπεδούχους) μετά από τρίποντο του Χάτσερ.

Με σερί 15-0 ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 72-58 στο 36’ και άρχισε να παίρνει το πάνω χέρι για την αναμέτρηση. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει μέχρι το τέλος, παρά την προσπάθεια του Ηρακλή.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο ΠΑΟΚ είχε 10/19 τρίποντα και ο Ηρακλής 7/31… Αυτό μόνο!

O MVP: Ο Μάλκολμ Γκρίφιν ήταν συγκριτικά ο πιο σταθερός παίκτης του ΠΑΟΚ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 40-38, 57-56, 79-72

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 16, Τασλμπούρης 5, Κακλαμανάκης 6, Καμπερίδης 3, Μήτρου- Λονγκ 8, Μπιτς 5, Κονάτε 10, Λοβ 12, Μαργαρίτης 5, Παπαντωνίου, Τέρνερ 09,.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Ενετσιόνια 8, Σαγκς 9, Καββαδάς 10, Μπόουλιν 10, Χάνλαν 17, Σχίζας, Τσαϊρέλης 4, Μουρ 3, Βεργίνης, Χάτσερ 11

ΠΑΟΚ

Magbox. Κάντε δικά σας με ένα κλικ όλα τα αγαπημένα σας περιοδικά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ- Ηρακλής 79-72: Όλο και ψηλότερα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College