ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Η Σπέτσια σόκαρε τη Μίλαν με ανατροπή στο 90+6′ – Η βαθμολογία

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Serie A

Serie A: Η Σπέτσια έκανε τη μεγάλη έκπληξη, καθώς επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Μίλαν στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ήταν ένα ματς που είχε τρομερή εξέλιξη στο φινάλε των δύο ημιχρόνων, με τελική νικήτρια την ομάδα που αγωνίζεται ο Δημήτρης Νικολάου.

• Στο 45′ ο Ερναντέζ δεν ευστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε, όμως ένα λεπτό αργότερα ο Λεάο άνοιξε το σκορ για τη Μίλαν
  • Στο 64′ ο Βέρντε (πρώην άσος της ΑΕΚ) γύρισε παράλληλα από αριστερά και ο Αγουδέλο με προβολή ισοφάρισε σε 1-1

Η Μίλαν άσκησε πίεση για να πάρει τη νίκη, ώσπου μία διαιτητική απόφαση έμελλε να κρίνει εν πολλοίς την τύχη του αγώνα.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μεσίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, επειδή δευτερόλεπτα νωρίτερα ο διαιτητής αψήφησε πλεονέκτημα και έδωσε φάουλ υπέρ των γηπεδούχων!

Το γεγονός ότι o Μάρκο Σέρα δεν άφησε τη φάση να συνεχιστεί και, άρα, να γίνει το 2-1, έπαιξε καταλυτικό ρόλο.

Εν συνεχεία, ο Προβεντέλ σταμάτησε εντυπωσιακά σε δύο περιπτώσεις τον Ιμπραΐμοβιτς, ώσπου στο 90+6′ έγινε το «μπαμ».

Ο Κοβαλένκο βρήκε με διαγώνια μπαλιά τον Γκιάσι κι εκείνος με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Μενιάν, χαρίζοντας μία τεράστια νίκη στην προσπάθεια της ομάδας του για παραμονή.

Η Σπέτσια (σ.σ. 3×3 επιτυχίες μακριά από την έδρα της) βρίσκεται πλέον στο +6 από τη γραμμή του υποβιβασμού, ενώ στον αντίποδα η Μίλαν παρέμεινε στο -2 από την πρωτοπόρο Ίντερ και με ματς περισσότερο.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

Σάββατο 15 Ιανουαρίου

Σαμπντόρια – Τορίνο 1-2 (18′ Καπούτο – 27′ Σινγκό, 67′ Πρατ)

Σαλερνιτάνα – Λάτσιο 0-3 (7′, 10′ Ιμόμπιλε, 66′ Λατσάρι)

Γιουβέντους – Ουντινέζε 2-0 (19’ Ντιμπάλα, 79’ ΜακΚένι)

Κυριακή 16 Ιανουαρίου

Σασουόλο – Βερόνα 2-4 (54’ Σκαμάκα, 67’ Ντεφρέλ – 37’ Καπράρι, 44’, 57′ πέν., 90+4’ Μπαράκ)

Βενέτσια – Έμπολι 1-1 (73′ Οκερέκε – 26′ Ζουρκόφσκι)

Ρόμα – Κάλιαρι 1-0 (33′ Ολιβέιρα)

Αταλάντα – Ίντερ 0-0

Δευτέρα 17 Ιανουαρίου

Μπολόνια – Νάπολι 0-2 (20′, 47′ Λοσάνο)

Μίλαν – Σπέτσια 1-1 (45+1′ Λεάο – 64′ Αγκουντέλο, 90+5′ Γκιασί)

Φιορεντίνα – Τζένοα 6-0 (15’ Οντριοθολα, 34’ Μποναβεντούρα, 42’, 69’ Μπιράγκι, 51’ Βλάχοβιτς, 77’ Τορέιρα)