Τέσσερα γκολ ο ΟΦΗ μέτρησε το ένα, δύο γκολ ο Βόλος, μέτρησε το 1 και τελικά… 1-1!

Τρία γκολ του ΟΦΗ ακυρώθηκαν από το VAR και ένα από τον Βόλο, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα στο ματς της 12ης αγωνιστικής.

Σε ένα παιχνίδι που το VAR ακύρωσε τέσσερα γκολ (τρία κατά του ΟΦΗ και ένα κατά του Βόλου) και στο οποίο οι βολιώτες έπαιξαν για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο (αποβλήθηκε ο Μανουέλ Χουάν Γκαρσία) ΟΦΗ και Βόλος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, στο Γεντί Κουλέ σε παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ (έκανε ντεμπούτο) ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 42′ με τον Κόμπα, για να ισοφαρίσουν οι Κρητικοί με τον Θοάρινσον.

Εν τέλει το επεισοδιακό παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 13 λεπτά καθυστερήσεις και αρκετή ένταση, με τον ΟΦΗ να πηγαίνει στους 15 βαθμούς μετά την 6η ισοπαλία του και τον Βόλο στους 7 μετά την 4η…

Τα γκολ του ΟΦΗ που ακυρώθηκαν μετά από υπόδειξη του VAR ήταν στο 23′ (Μαρινάκης), 33′ (Ντίκο) και το 90′ (Μεγιάδο), ενώ για τον Βόλο ακυρώθηκε το γκολ του Μωραΐτη στο 71′.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν μοιρασμένο με τους γηπεδούχους να έχουν μια ελαφριά υπεροχή και να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία στο 14′ με τον Καρώ. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 42ο λεπτό μετά από άψογη συνεργασία των Ντέλετιτς και Κόμπα και υποδειγματικό πλασέ του δεύτερου (0-1).

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βόλος έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Γκαρσία είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για ένα σκληρό μαρκάρισμα στη μεσαία γραμμή. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νταμπράουσκας έχοντας την αριθμητική υπεροχή πίεσε έντονα όμως δεν κατάφερε να πετύχει άλλο γκολ, πλην του εκπληπτικού τέρματους του Θοράρινσον από τα 30 μέτρα το οποίο απέφερε το 1-1.

Ο ΟΦΗ έχασε μεγάλες ευκαιρίες με Μοσκέρα και Αμπάντα, ενώ ήρως για τους Βολιώτες ήταν ο Ιβάν Κόστιτς με μεγάλες επεμβάσεις όποτε χρειάστηκε. Στο 90’+7’ ο Ασλανίδης έσωσε σίγουρο γκολ, διώχνοντας το σουτ του Γκλάζερ προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα το πλασέ του Λάρσον πέρασε ελάχιστα άουτ.

• Σκόρερ: 60′ Θοράρινσον  – 42′ Κόμπα
    • Διαιτητής: Κωνσταντίνος Ανδριανός (Αχαΐας)
    • Κίτρινες: Ντίκο, Γκαγέγκος, Μαρινάκης – Μανουέλ Γκαρσία, Κόμπα, Κόστιτς, Μπαριέντος
    • Αποβολές: 45’+1’ Μανουέλ Γκαρσία (2η κίτρινη)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Μαρινάκης (85’ Λάρσον), Αμπάντα (77’ Νέιρα), Θοράρινσον, Καρώ, Πασαλίδης, Γκλάζερ, Μεγιάδο, Γκαγέγκος (46’ Λουίζ Φελίπε), Ντίκο, Μοσκέρα (62’ Ριέρα).

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Άλχο (80’ Ασλανίδης), Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (79’ Γκλάβτσιτς), Μπαριέντος, Κόμπα (62’ Κορνέτ), Κίτσος (46’ Μωραΐτης), Ντέλετιτς (58’ Μύγας), Γκαρσία.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τέσσερα γκολ ο ΟΦΗ μέτρησε το ένα, δύο γκολ ο Βόλος, μέτρησε το 1 και τελικά… 1-1!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.