ΛΑΜΙΑ

Χάβος: «Συνεχίζουμε σεμνά και ταπεινά»

Ο Μάκης Χάβος μίλησε για τη νίκη της Λαμίας επί του Πανιωνίου, αλλά και τη συνέχεια του πρωταθλήματος

Ο Μάκης Χάβος εξήρε την προσπάθεια των παικτών του, που έφτασαν σε ακόμη μία σημαντική νίκη, μετά το 1-0 επί του Πανιωνίου.

Ο προπονητής της Λαμίας στάθηκε στο κακό ξεκίνημα –παρά το γκολ του Καραμάνου- που έκανε η ομάδα του, λόγω της διακοπής.

Επίσης είπε ότι ο Φθιώτες έπρεπε να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, ώστε να μη ρισκάρουν στο τέλος και όπως τόνισε χαρακτηριστικά: «Συνεχίζουμε σεμνά και ταπεινά».

Αναλυτικά είπε: «Ξέραμε πόσο σημαντικό ήταν να πάρουμε τους τρεις βαθμούς σήμερα. Αυτό μας επηρέασε και είχε σαν αποτέλεσμα να μην ξεκινήσουμε καλά στο παιχνίδι.

Παρόλο που προηγηθήκαμε νωρίς, θεωρώ πως ο Πανιώνιος στα πρώτα 20-25 λεπτά πατούσε καλύτερα από εμάς στον αγωνιστικό χώρο. Μετά από αυτό το διάστημα ισορροπήσαμε.

Γιατί μέχρι εκεί είχαμε εύκολα πουλήματα της μπάλας -κυρίως από τον άξονα- και δημιουργούνταν χώροι για αντεπίθεση στην αντίπαλη ομάδα.

Προσπαθώντας να βρουν το χώρο, μας δημιούργησαν προβλήματα όσον αφορά το αμυντικό μας τρίτο. Στο δεύτερο ημίχρονο είπαμε κάποια πράγματα. Θεωρώ πως τα κατάλαβαν και βοήθησαν πάρα πολύ.

«Έπρεπε πάση θυσία να πάρουμε τους τρεις βαθμούς»

Είχαμε σαν στόχο να διαχειριστούμε καλά το παιχνίδι, γιατί όπως έχω πει όσο πλησιάζουμε προς το τέλος σημασία έχει το αποτέλεσμα. Και έπρεπε πάση θυσία σήμερα να πάρουμε τους τρεις βαθμούς.

Θεωρώ πως βρεθήκαμε σε καίριες θέσεις για γκολ και στη φάση του Μπερτόγλιο και στη φάση του Πίτι (σ.σ. στο τελευταίο τέταρτο) και είχαμε πιο κλασικές ευκαιρίες από τον αντίπαλο.

Ο Πανιώνιος στο δεύτερο ημίχρονο είχε την κατοχή, αλλά φάσεις δεν δημιούργησε πέραν από τη φάση με τον Ντουρμισάι.

Πιστεύω ότι μπορούσαμε να βάλουμε και δεύτερο γκολ για να γίνει πιο εύκολη η νίκη μας, γιατί όσο πλησιάζεις προς το 90′ και τις καθυστερήσεις, αν χάσεις για μια στιγμή τη συγκέντρωση σου, δημιουργείται πρόβλημα.

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια που έκαναν και στον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο. Συνεχίζουμε σεμνά και ταπεινά».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χάβος: «Συνεχίζουμε σεμνά και ταπεινά»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.