ΛΑΥΡΙΟ

Λαύριο: Η «τρελή» και θριαμβευτική εβδομάδα

Το Λαύριο και η μεταμόρφωση μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος, με τις διαφορές να είναι εμφανείς κατά τη θριαμβευτική εβδομάδα

Το Λαύριο είναι η ομάδα που «χτυπήθηκε» περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη από τον COVID-19. Κι αυτό, λογικά είχε αντίκτυπο αφού η ομάδα δεν άρχισε το πρωτάθλημα μαζί με τους άλλους αλλά στις 14 Νοεμβρίου.

Και βέβαια αυτό φάνηκε στους πρώτους αγώνες που έδωσε το Λαύριο. Οι παίκτες δεν είχαν ανάσες. Προσέξτε:

Πρώτος αγώνας με τον Κολοσσό, 14 Νοεμβρίου. Πρώτο ημίχρονο 40-39 υπέρ του Κολοσσού. Δεύτερο ημίχρονο 39-23 υπέρ του Κολοσσού.

Δεύτερος αγώνας με τον ΠΑΟΚ, 18 Νοεμβρίου. Πρώτο ημίχρονο 41-40 για τον ΠΑΟΚ. Δεύτερο ημίχρονο 42-25 για τον ΠΑΟΚ.

Τι σημαίνει αυτό; Ότι στους δύο προαναφερόμενους αγώνες στο ημίχρονο το σκόρ ήταν 40,5-39,5 σε βάρος του Λαυρίου. Και στο δεύτερο ήταν 40,5-24 σε βάρος του Λαυρίου, επίσης!!! Η διαφορά είναι μεγάλη.

Ακολούθησε και 3η (εντός έδρας) ήττα (81-91) από τον Ιωνικό και φτάνουμε στην εβδομάδα της… τρέλας. Και των θριάμβων.

Όπου πλέον το Λαύριο μέσα σε 7 μέρες έγραψε ένα εντυπωσιακό 3/3 αφού νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι, ισοπέδωσε εντός τον Άρη και κατέβαλε (επίσης με διαφορά) το Μεσολόγγι.

Η διακοπή που μεσολάβησε έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα να δουλέψει καλύτερα, να καλύψει το χαμένο έδαφος… Να κάνει μια ιδιαίτερα ποιοτική προσθήκη με τον Γκλεν Κόζι (είχε 6/6 τρίποντα με το Περιστέρι) και να δείξει το πραγματικό της πρόσωπο.

Η σύγκριση που βλέπετε είναι αποκαλυπτική.

Δείτε και τα highlights από τον τελευταιο αγώνα με το Μεσολόγγι

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαύριο: Η «τρελή» και θριαμβευτική εβδομάδα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College