LIVEGAMES

ΑΕΚ – ΟΦΗ 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

ΑΕΚ-ΟΦΗ απόψε (19:30, Novasports 1) στο Ολυμπιακό Στάδιο για την 7η αγωνιστική της Super League, σε ένα ματς με μεγάλο ενδιαφέρον.
Η ΑΕΚ βρίσκεται για δεύτερη φορά πίσω στο σκορ, σε αγώνα πρωταθλήματος. Την προηγούμενη ηττήθηκε 1-0 από τον Ατρόμητο.

ΑΕΚ – ΟΦΗ απόψε (19:30, Novasports 1) στο Ολυμπιακό Στάδιο για την 7η αγωνιστική της Super League, σε ένα ματς με μεγάλο ενδιαφέρον.

Το ματς άρχισε με τον ΟΦΗ να ξεκινά καλύτερα. Στο 5′ απείλησε, ενώ ένα λεπτό μετά ο Στάρτζεον να σκοράρει με σουτ εντός περιοχής για το 0-1.

Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα η ομάδα του Γιώργου Σίμου είναι καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, σε αντίθεση με την ομάδα του Μάσιμο Καρέρα που ακόμη ψάχνεται.

Στο πρώτο μισάωρο η ΑΕΚ ακόμη δεν έχει φτιάξει μία φάση της προκοπής για να απειλήσει την εστία του ΟΦΗ για την ισοφάριση. Τα χαφ της κουρασμένα, δεν μπορούν να στηρίξουν το παιχνίδι της.

Τελικά, στο 34′ και μετά από έλεγχο VAR, μέτρησε το γκολ του Νεντελτσεάρου από δημιουργία του Μάνταλου για το 1-1.

Στο β’ ημίχρονο η ΑΕΚ έχει ξεκινήσει καλύτερα και ήδη στο πρώτο 10λεπτο έχει χάσει μια σπουδαία ευκαιρία με τον Μαχαίρα, σε φάση που κράτησε το 1-1 ο Βάτερμαν.

61′: Ο Λιβάια έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για σπρώξιμο του Κροάτη πάνω στον Λυμπεράκη.

74′ 2-1: Ο Μάνταλος βρήκε όμορφα τον Σάκχοφ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, απέφυγε εντυπωσιακά τον Στάρτζεον και με πλασέ από δύσκολη θέση νίκησε τον Βάτερμαν για το 2-1.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Χνιντ, Νεντελτσιάρου, Λόπες, Σάκχοφ, Κρίστιτσιτς, Μαχαίρας, Μάνταλος, Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Λυμπεράκης, Σακόρ, Στάρτζεον, Φαβέας, Διαμάντης, Μπαλογιάννης, Γιάννου, Μεγιάδο, Κοροβέσης.