LIVEGAMES

ΑΕΚ – Ζόρια 0-3 (ΤΕΛΙΚΟ)

Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει την Ζόρια στις 19:55 στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League - Διαβάστε LIVE την εξέλιξη του αγώνα
ΑΕΚ-Ζόρια 0-0 (α' ημίχρονο)

Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει την Ζόρια στις 19:55 στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Η ΑΕΚ απόψε θέλει να κερδίσει την ουκρανική ομάδα, να φτάσει τους 6 βαθμούς και παράλληλα να χάσει η Μπράγκα στην Πορτογαλία από την Λέστερ.

Το ματς ξεκίνησε καλά για την ΑΕΚ με πολλές φάσεις. Και σε όλο το πρώτο 20λεπτο είναι αυτή που απειλεί.

Καλύτερη φάση από όλες αυτή του Λιβάια, που βρήκε την εξωτερική πλευρά του δοκαριού στο 3′.

Η Ζόρια από πλευράς της δεν μπορεί να φτιάξει και να απειλήσει την εστία του Αθανασιάδη. Και η πρώτη της επίσκεψη καταγράφηκε στο 28′.

Η ΑΕΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μισάωρο αλλά δεν μπορεί να φτιάξει καθαρή φάση για γκολ.

Η Ζόρια στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου πήρε θάρρος και πλησίασε την περιοχή της ΑΕΚ και κάπως έτσι τελείωσε το ημίχρονο στο ΟΑΚΑ δίχως γκολ.

Και με την Μπράγκα την ίδια ώρα να κερδίζει 2-1 την Λέστερ στην Πορτογαλία. Δηλαδή, όλα άσχημα για την ελληνική ομάδα…

Το β’ ημίχρονο ξεκινά με άσχημα νέα για την ΑΕΚ. Ο Σάκχοφ πήρε δεύτερη κίτρινη και η ΑΕΚ παίζει με 10 παίκτες από το 48′.

Και στο 61′ από τραγικό λάθος του Αθανασιάδη, το… πλήρωσε ακριβά και δέχθηκε το 0-1 από τον Γκρόμοφ.

Δοκάρι για την ΑΕΚ στο 68′. Σε μια περίεργη φάση με τον Σβάρνα με τη μία να επιχειρεί τη σέντρα αυτή πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στη συμβολή των δύο δοκαριών.

Στο 75′ 0-2 για τη Ζόρια με τον Καμπάγεβ να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και να νικάει τον Αθανασιάδη.

Στο 96′ ο Ινσούα ανέτρεψε τον Νούνοβ και ο Γιουρτσένκο με εύστοχη εκτέλεσε πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

LIVE το ΑΕΚ-Ζόρια

Διαβάστε LIVE την εξέλιξη του αγώνα στο ΟΑΚΑ:

Ο Άλιγαρ Αγκάγεφ από το Αζερμπαϊτζάν ορίστηκε από την UEFA να διευθύνει την αναμέτρηση της ΑΕΚ με την Ζόρια. Ο 33χρονος διαιτητής έχει «σφυρίξει» σε δύο αγώνες της Super League. Στις 10 Μαρτίου του 2019 ήταν στο ΠΑΟΚ-Ατρόμητος 3-0 και στις 2 Φεβρουαρίου ήταν στο Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 2-0. Φέτος έχει διευθύνει το Γαλατάσαραϊ-Σλόβαν 0-2 για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League και το Βουλγαρία-Ουαλία 0-1 για το Nations League.