LIVEGAMES

ΑΕΛ-ΑΕΚ 2-4 (ΤΕΛΙΚΟ)

ΑΕΛ-ΑΕΚ σήμερα στις 17:15 (Novasports 2) για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, στο Αλκαζάρ, μία ημέρα μετά την προγραμματισμένη διεξαγωγή του.
ΑΕΛ-ΑΕΚ 0-1 (α' ημίχρονο)

Τελικά οι υπεύθυνοι του Αλκαζάρ, έβγαλαν τα χιόνια από τον αγωνιστικό χώρο και σε συνδυασμό με τον καλό καιρό σήμερα, το παιχνίδι διεξάγεται κανονικά.

Σημαντικό το ματς για τις ευρωπαϊκές θέσεις. Ο Αρης είναι 2ος με 43 βαθμούς, τρίτος ο ΠΑΟ με 41, ενώ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έχουν από 40. Η ΑΕΛ, από πλευράς της, δίνει τη δική της μάχη για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Είναι στην τελευταία θέση με 9 βαθμούς, αλλά με τρία παιχνίδια λιγότερα.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο πρώτο 20λεπτο πίεζε πολύ με το φουλ επιθετικό σχήμα της. Μάλιστα, στο 11′ ο Ολιβέιρα κέρδισε έξυπνα πέναλτι από τον Μπάγιτς, το εκτέλεσε ο ίδιος και άνοιξε το σκορ για το 0-1 της Ενωσης.

Η ΑΕΛ μετά το 20λεπτο αντέδρασε, αλλά αδυνατούσε να φτιάξει μία καλή φάση στην εστία του Αθανασιάδη. Η Ενωση είχε τον έλεγχο, δημιουργούσε με την πολύ καλή λειτουργία της προυποθέσεις, αλλά όχι και την μεγάλη φάση. Τελικά αυτή έγινε στο 43′ με σέντρα του Γκαρσία και την κεφαλιά του Ολιβέιρα από κοντά για το 0-2.

Και έτσι έληξε το ημίχρονο στο Αλκαζάρ, με την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με τα 2 γκολ του Πορτογάλου σέντερ φορ.

Στο β’ ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε αποφασισμένη. Και τα πήγε καλά μετά το 60’… Στο 71′ ο Νικολιάς μείωσε σε 1-2, ενώ στο 80′ ο Ακούνια με λάθη της άμυνας της ΑΕΚ εκτέλεσε τον Αθανασιάδη για το 2-2. Σε ένα 10λεπτο η Λάρισα… σόκαρε την Ενωση!

Και τελικά στο 90′ ο Χρήστος Αλμπάνης με σουτ έκανε το 2-3 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια!

Οι ενδεκάδες

Ο Μανόλο Χιμένεθ στο σημερινό παιχνίδι ΑΕΛ-ΑΕΚ ξεκινά με τον Αθανασιάδη κάτω από τα δοκάρια, τον Μπακάκη στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Λόπες στο αριστερό άκρο, τον Λάτσι με τον Νεντελτσεάρου στο κέντρο της άμυνας, τον Μάνταλο με τον Σιμάνσκι στον άξονα, τον Γκαρσία με τον Τάνκοβιτς στα δύο άκρα της επίθεσης και μπροστά το δίδυμο Ολιβέιρα-Ανσαριφάρντ σε δίδυμο για σύστημα 4-4-2.

Στον πάγκο της ΑΕΚ οι: Τσιντώτας, Τσιγκρίνσκι, Χνιντ, Νταντσένκο, Μιτάι, Σιμόες, Αλμπάνης, Κοσίδης και Χριστόπουλος.

Ο Αντρέ Σιμόες αισθάνεται ενοχλήσεις από ένα διάστρεμμα στην ποδοκνημική και λογικά θα μπορεί να είναι στον πάγκο και να χρησιμοποιηθεί στη διάρκεια του αγώνα.  Αλλά για ασφάλεια χθες το βράδυ ήρθε στη Λάρισα και ενσωματώθηκε στην αποστολή του αγώνα και ο Ανελ Σαμπανάτζοβιτς.

H 11άδα του Τζιανλούκα Φέστα για την Λάρισα στο σημερινό ματς: Μπάγιτς, Στίφλερ, Μπεν Χατίρα, Γιακομόφσκι, Μιλοσάβλιεβιτς, Ζίζιτς, Μαξιμένκο, Ακούνια, Κολομπίνο, Γκράουρ.Στον πάγκο της ΑΕΛ βρίσκονται: Νάγκι, Καρανίκας, Σπαρβ, Μουκαντζό, Τσόσιτς, Μπέρτος, Νικολιάς, Τρούγιτς, Τζουσίνο.