LIVEGAMES

Άρης – Κόλος Κοβαλίβκα 1-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Παρακολουθείστε την εξέλιξη της αναμέτρησης για τον β' προκριματικό γύρο του Europa League
Άρης - Κόλος Κοβαλίβκα LIVE

Νοκ άουτ αγώνας για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Άρης – Κόλος Κοβαλίβκα LIVE: Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

Ο νικητής προκρίνεται στον 3ο προκριματικό γύρο, όπου και θα αντιμετωπίσει σε νοκ άουτ αγώνα τη Ριέκα.

Σε καμία περίπτωση συνεπώς δεν «τρομάζει» η πρώτη του φετινή αντίπαλος του Άρη.

Αλλά αν αναλογιστεί κανείς την κάκιστη εικόνα των «κίτρινων» στην πρεμιέρα τους στο νέο πρωτάθλημα, απαιτείται μεγάλη προσοχή.

Επικράτησαν μεν της Λαμίας, ωστόσο ήταν κάκιστοι για 70 λεπτά και μόνο με ατομικές ενέργειες των νιόφερτων που μπήκαν στο γήπεδο (Μπερτόγλιο, Λόπεθ) και απόλυτη αποτελεσματικότητα μπόρεσαν στο τελευταίο 20λεπτο να γυρίσουν το ματς και να πάρουν τη νίκη (3-1).

Στόχος φέτος στην Ευρώπη είναι να κάνουν το βήμα παραπάνω και αν γίνεται να φτάσουν και στους ομίλους.

Έχουν το δικαίωμα να αισθάνονται πως έχουν τον πρώτο λόγο απόψε, αναλογιζόμενοι το μυθικό εντός έδρας διεθνές αήττητό τους, που κρατάει από το μακρινό 1968 και 28 συνολικά παιχνίδια στο «Βικελίδης», με απολογισμό 13-15-0.

Άρης – Κόλος Κοβαλίβκα: Οι ενδεκάδες του αγώνα

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Ελβετός Λιονέλ Τσούντι.

Βοηθοί: Ματίας Σμπρίσα (Ελβετία), Πασκάλ Χίρτσελ (Ελβετία)

4ος: Αλεσάντρο Ντούντιτς (Ελβετία)

Στο γήπεδο βρίσκεται κι ο σπουδαίος Ουκρανός παλαίμαχος επιθετικός του Ολυμπιακού, Όλεγκ Προτάσοφ, ο οποίος είναι αντιπρόεδρος της Κόλος Κοβαλίβκα.

Άρης – Κόλος Κοβαλίβκα LIVE

Ξεκίνησε η αναμέτρηση

2′ Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού των Λόπεθ και Χάβρις, που συγκρούστηκαν στον αέρα.

10′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη. Σουτ του Γκάμα απ’ τα όρια της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Βόλινετς.

12′ Μακρινό σουτ του Μπογκντάνοφ, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.

Ο Άρης έχει τον πλήρη έλεγχο του ματς και πιέζει για το γκολ.

22′ Καλή στιγμή για την Κόλος. Ο Γιέμετς έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Ζοζούλια βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Άρη, αλλά δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και να πλασάρει τον Κουέστα.

Με υπομονή στο παιχνίδι τους οι Θεσσαλονικείς, δεν βρίσκουν χώρους να απειλήσουν.

33′ Μεγάλη ευκαιρία για την Κόλος. Ο Αντιούχ έκανε το σουτ απ’ τα αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Σάσα, κατέληξε στον Σμιρνί, ο οποίος έκανε κεφαλιά-ψαράκι, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε εντυπωσιακά!

35′ Κίτρινη κάρτα στον Μπογκντάνοφ.

36′ Δοκάρι για τον Άρη σε εκτέλεση φάουλ του Ματίγια.

37′ Κίτρινη κάρτα στον Ζαντόγια.

45′ Μπήκαμε στις καθυστερήσεις, δύο λεπτά ακόμα.

Τέλος πρώτου μέρους. Οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες 0-0.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές.

47′ 0-1: Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ζαντόγια, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, με τον Μπογκντάνοφ να σκοράρει με κεφαλιά απ’ το ύψος της μικρής περιοχής.

50′ Αλλαγή για την Κόλος. Ο Ζοζούλια εκτός, ο Μορόζκο στη θέση του.

54′ Ωραία συνεργασία των Λόπεθ – Φετφατζίδη, αλλά το σουτ του τελευταίου απ’ το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής πέρασε άουτ.

55′ 1-1: Φέρνει το ματς στα ίσια ο Άρης και γρήγορα με υπέροχο τελείωμα του Μπρούνο Γκάμα. Ο Μπερτόγλιο πρόλαβε κι έκανε το γύρισμα απ’ τα δεξιά, οι αμυντικοί έδιωξαν προ του Λόπεθ, η μπάλα κατέληξε στον Γκάμα, που απέφυγε τον αντίπαλό του, και με υπέροχο σουτ νίκησε τον Βόλινετς!

57′ Κίτρινη κάρτα στον Γκάμα.

Ο Άρης πιέζει αφόρητα για την ανατροπή.

62′ 1-2: Ο Μορόζκο έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Μπογκντάνοφ έκανε το σουτ στην κίνηση, ο Κουέστα απέκρουσε ασταθώς και ο Αντιούχ με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1 για την ουκρανική ομάδα.

64′ Αλλαγή για την Κόλος. Ο Σελέσνιοφ στη θέση του Λισένκο.

69′ Ο Μάνος στη θέση του Γκανέα.

3-5-2 από τον Ένινγκ, με δίδυμο φορ τους Μάνο και Λόπεθ. Στην τριάδα των στόπερ ο Ματίγια.

Τα έχουν χαμένα στον Άρη.

77′ Ο Μαντσίνι στη θέση του Σάσα.

81′ Κακή εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, στα χέρια του Βόλινετς.

85′ Σουτ του Μαντσίνι από πλάγια δεξιά, με τις γροθιές ο Βόλινετς.

88′ Αλλαγή για την Κόλος. Ο Σμιρνί εκτός, ο Κοστίσιν εντός.