Άρης – Λαμία 3-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Στην πρεμιέρα της φετινής Super League 1
Άρης - Λαμία LIVE

Πρεμιέρα στη φετινή Super League 1, με την αναμέτρηση στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Ο Άρης υποδέχεται τη Λαμία και προφανώς η ομάδα της Θεσσαλονίκης είναι το φαβορί για να πάρει τη νίκη.

Ωστόσο οι Φθιώτες διαθέτουν ένα πολύ ανταγωνιστικό σύνολο και δεν θα είναι καθόλου εύκολος αντίπαλος.

Άρης – Λαμία LIVE

Ενημερωθείτε για την εξέλιξη της αναμέτρησης που αρχίζει στις 18:15 (NS1).

Οι ενδεκάδες

Άρης (Μίχαλ Ένινγκ): Κουέστα – Σάκιτς, Ροζ, Ντάτκοβιτς, Γκάνεα – Σάσα, Ματίγια, Τζέγκο – Γκάμα, Φετφατζίδης, Μαντσίνι.

Λαμία (Γιώργος Πετράκης): Επασί – Σκόνδρας, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Βύντρα – Νιάς, Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα, Βασιλόγιαννης – Ρόμανιτς, Καραμάνος.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Βοηθοί: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)

VAR: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Δημήτρης Σαμοΐλης (Αθηνών)

4ος: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

1′ Ξεκίνησε η αναμέτρηση με ρυθμό και ένταση.

2′ Πρώτο αδύναμο σουτ στο παιχνίδι για τη Λαμία με τον Βιγιάλμπα το οποίο πέρασε άουτ.

Η Λαμία στέκεται πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και έχει κάνει δύο τελικές.

13′ Σημαντική ευκαιρία για τη Λαμία. Οι Φθιωτοί χτύπησαν στην «πλάτη» του Ντάτκοβιτς με τον Ρόμανιτς να κάνει το επικίνδυνο γύρισμα που έφυγε άουτ.

18′ Κίτρινη κάρτα στον Σάκιτς για σκληρό μαρκάρισμα στον Βιγιάλμπα.

19′ Η κατοχή είναι 70-30% για τον Άρη χωρίς ωστόσο ουσία.

23′ Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Σαραμαντάς για φάουλ στον Σάκιτς.

29′ Ο Άρης έχει βελτιωθεί πολύ στα τελευταία 15 λεπτά, χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα.

35′ Νέο άστοχο σουτ αυτή τη φορά από τον Ρόμανιτς που βρέθηκε σε καλή θέση εκτός περιοχής.

36΄Ο Μαντσίνι σουτάρει μέσα στην περιοχή και μετά από κόντρες η μπάλα έφυγε κόρνερ χωρίς αντίκρυσμα.

37′ Πέναλτι κερδίζει η Λαμία σε ανατροπή του Βασιλόγιαννη από τον Κουέστα!

0-1: Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι με τον Ρόμανιτς.

Πολύ καλύτερη η Λαμία σε όλο σχεδόν το πρώτο μέρος, άξιζε ένα γκολ. Τραγικός ο Άρης, δεν «βγαίνει» το 4-3-3 του Ένινγκ.

Άρης – Λαμία: Β’ ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στην έναρξη του δευτέρου μέρους.

48′ Κίτρινη κάρτα στον Βιγιάλμπα που καθυστερεί την εκτέλεση του φάουλ.

50′ Αδύναμη κεφαλιά του Ροζ στην περιοχή, εύκολα μπλοκάρει ο σταθερός Επασί.

52′ Ο Κριστιάν Λόπεθ στη θέση του Σάκιτς και ο Μπαγκαλιάνης αντί του Ματίγια. Ο Ροζ δεξί μπακ και ο νεαρός Έλληνας στα στόπερ. Με 4-2-3-1 ο Άρης πλέον.

Ο Άρης έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν βρίσκει χώρους.

58′ Σουτ του Νιάς από πολύ μακριά, έπεσε ο Κουέστα και μπλόκαρε.

62′ Κίτρινη κάρτα στον Σάσα για φάουλ

ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΛΑΜΙΑΣ – 63′: Ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε φάουλ, ο Κουέστα έκανε κακή έξοδο, ο Λόπεθ έπιασε κεφαλιά που κατευθύνθηκε προς το τέρμα της ομάδας του.

Ο Ισπανός έτρεξε να πιάσει νέα κεφαλιά, που χτύπησε το δοκάρι. Ο Νιάς προσπάθησε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά έκανε φάουλ στον Γκανέα.

65′ Κίτρινη κάρτα στον Ροζ για φάουλ.

71′: Ο Μπερτόγλιο αντί του Μαντσίνι.

72′ 1-1: Ο Φετφατζίδης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Λόπεθ έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Έγινε έλεγχος της φάσης στο VAR, ήταν σε κανονική θέση ο Ισπανός επιθετικός.

76′ Πέναλτι για τον Άρη. Ο Μπεργόγλιο ανατράπηκε από τον Βιγιάλμπα.

78′ 2-1: Ο Γκάμα ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

79′ Ο Μπουλούλης αντί του Νιάς.

80′ Τεράστια στιγμή για τον Άρη με τον Φετφατζίδη να κλέβει από τον Αντέτζο αλλά βιάστηκε απέναντι από τον Επασί και τελείωσε άσχημα.

81′ Εκτός ο Βασιλόγιαννης και μέσα ο Μπιανκόνι.

Τελευταίο 5λεπτο στο ματς και η Λαμία θα ψάξει την ισοφάριση.

88′ 3-1: Ο Άρης «καθαρίζει» το ματς με γκολ του Μπερτόγλιο!

90′: Ο Μάνος αντί του Φετφατζίδη.

91′ Ο Νικολόπουλος αντί του Αντέτζο.