LIVEGAMES

Άρης – Παναθηναϊκός 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Άρης-Παναθηναϊκός

ΆρηςΠαναθηναϊκός: Παρακολουθήστε από το… γήπεδο του Sportime.gr το ματς στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League 1 (19:15, Novasports 3).

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Μπακούτσης, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα, Μαρτίνες, Μαντσίνι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Ζαγαρίτης, Ανουάρ, Αλεξανδρόπουλος, Αθανασακόπουλος, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Καμπετσής.

Οι αναπληρωματικοί

ΑΡΗΣ: Έμαν, Σόουζα, Διαμαντόπουλος, Τσαγκαλίδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χριστογεώργος, Χατζηγιαννάκης, Κολοβός, Μακέντα, Μπεκ, Θεοχάρης, Σερπέζης, Περέα

Δύο καλές ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα, καταγράφηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Πολλά υποσχόμενο ξεκίνημα στο ματς, αλλά στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αισθητά.

Στο 39′, έπειτα από πολλές διαβουλεύσεις, ο διαιτητής Βρέσκας καταλόγισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπρούνο Γκάμα από τον Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γιάννης Φετφατζίδης εκτέλεσε, αλλά ο νεαρός Βασίλης Ξενόπουλος απέκρουσε και το 0-0 παρέμεινε.

Νέο πέναλτι δόθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, μετά από χρήση VAR δεν είχε ισχύ (κρίθηκε ότι ο Ξενόπουλος δεν υπέπεσε σε παράβαση κατά του Λίντσεϊ Ρόουζ).

Καλύτερος ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, απείλησε κυρίως με τον Τάσο Χατζηγιοβάνη.

Δοκάρι στο 62ο λεπτό είχε ο νεοεισελθών Δημήτρης Κολοβός, σε σουτ από αριστερά.

Πολύ πιο απειλητική η ομάδα του Γιώργου Δώνη, δικαιώθηκε στο 75ο λεπτό με κεφαλιά-ψαράκι του Κολοβού, έπειτα από σέντρα του Ανουάρ.

Στο 86ο λεπτό ο Άρης έμεινε με 10 παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης στον Ρόουζ.