LIVEGAMES

Μπαρτσελόνα- Ολυμπιακός 79-78 (ΤΕΛΙΚΟ)

Μπαρτσελόνα- Ολυμπιακός LIVE: Παρακολουθήστε τη ζωντανή εξέλιξη του αγώνα στη Βαρκελώνη για την 3η αγωνιστική της Euroleague.
Μπαρτσελόνα- Ολυμπιακός LIVE

Μπαρτσελόνα- Ολυμπιακός LIVE: O Ολυμπιακός θέλει να συνεχίσει νικηφόρα στην Euroleague και έχει μπροστά του δύσκολη αποστολή απέναντι στην Μπλαουγκράνα.

Η Μπαρτσελόνα και ο Ολυμπιακός κουβαλάνε πολύ μεγάλη ιστορία στις μεταξύ τους αναμετρήσεις και σίγουρα όλες ήταν ενδιαφέρουσες.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο επέβαλε το ρυθμό του και βρέθηκε να προηγείται με 10-17 στο τέλος της περιόδου.

Η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και δεν άργησε να το κάνει αυτό. Η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους έκανε επιμέρους 8-1 και κατάφερε να μειώσει σε 18-20 στο 15”.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ και η ομάδα του Πειραιά με την καλή του άμυνα κατάφερε να πάρει και πάλι τον έλεγχο του αγώνα.

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 32-27 για τους «ερυθρόλευκους».

Η Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ άστοχη από την περιφέρεια και μέτρησε 0/12 τρίποντα. Ωστόσο και ο Ολυμπιακός δεν ήταν τόσο καλός, αλλά είχε 3/12 τρίποντα.

Ο Κάιλ Κούριτς στο 21ο λεπτό ευστόχησε το πρώτο τρίποντο για την Μπαρτσελόνα. Μάλιστα οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με καλάθι του Μίρτοτις και έκαναν το 35-34.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, σε σχέση με τη Μπαρτσελόνα που άρχισε να πατάει καλύτερα στο παρκέ.

Με το σταγονόμετρο σκοράρει ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο. Αντίθετα η Μπαρτσελόνα τροφοδοτεί τον Μίροτιτς που έχει αρχίσει να βρίσκει ρυθμό.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 55-47 για τους Καταλανούς.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε χαρακτήρα ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι, αλλά ο Κώστας Σλούκας αστόχησε και τελικά το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το ντέρμπι είχε αποκτήσει άγριο χαρακτήρα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε την τελευταία κατοχή στα χέρια του, αλλά ο Σλούκας δεν μπόρεσε να συνδεθεί με το καλάθι.